O paramentach liturgicznych – szaty liturgiczne i bielizna liturgiczna
Kardynał Józef Ratzinger w bestsellerowej książe Duch liturgii pisał „Znaczenie szaty liturgicznej wykracza poza znaczenie zewnętrzenego odzienia - jest ona antycypacją nowego odzienia, zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, tego, co nowe, co czeka nas po zniszczeniu przybytku i daje nam schronienie”.
Z tego też powodu w ramach wykładów we Wrocławskim Duszpasterstwie Tradycji Katolickiej postanowiłem pochylić się nad kwestią Paramentów liturgicznych – czyli szat i bielizny. Wykład wygłoszono 6 marca 2013 r.
Zachęcam do wysłuchania:
Bezpośredni link do wykładu na YOUTUBE
Autor wystąpienia nie jest autorem fotografii, rysunków ani rycin użytych w prezentacji. Korzysta z nich na prawach cytatu. Wszelkie użyte materiały były powszechnie dostępne w Internecie.
W wykład wkradło się kilka niewielkich błędów (nigdy w trakcie wykładów nie czytam z kartki, więc czasem sie człowiek zapędzi). Z tego powodu zamieszczam erratę:
1. Ornat Benedykta XVI, który określiłem jako czarny de facto jest ciemno-zielony. Moja wina – nie przyjrzałem się
2. Jan Paweł II kilka razy, głównie podczas wizyt w Polsce, nosił złoty-plastikowy ornat
3. Błędnie podałem kolejność rozkładania korporału, powinno być 'w lewo, w prawo, do góry, do siebie’
4. Celowo – jako, że wykład jest podstawowy – nie robię rozróżnienia między komżą a rokietą.
Tytułem dopowiedzenia, w nawiązaniu do symboliki alby, dodam (co istotne szczególnie w Wielkim Poście!), że alba nawiązuje do lśniąco białej szaty, w którą ubrano Chrystusa. Otóż wspomnienie o takiej białej szacie odnajdziemy choćby w Gorzkich Żalach: w hymnie II części padają słowa „Dla białej szaty, którą jest odziany, głupim nazwany”. I ponownie w lamencie do tej części: „Jezu, w białą szatę szydersko, na większy pośmiech i hańbę ubrany, Jezu mój kochany!” Jak widać pobożność ludowa głęboka współgra z liturgią!
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Książka roku: „Theologia prima” Davida W. Fagerberga...
„Przedmiotem teologii jest Bóg, ludzkość i stworzenie, a wirem, w którym te trzy rzeczywistości egzystencjalnie... więcej
-
Kraków: We wtorek sesja „Problemy teologii liturgii II”
We wtorek, 9 czerwca 2015 Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w Krakowie sesję popularnonaukową pt.... więcej
-
Wrocław: Dominikańska Szkoła Wiary o teologii liturgii u J. Ratzingera
Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu będzie gościć w sobotę, 24 stycznia, o. Tomasza Samulnika OP, który... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Łukasz Wolański
Chemik-biotechnolog. Pasjonat teologii, liturgista-praktyk. Czas dzieli między Legnicę i Wrocław. Szczęśliwie żonaty.