Teologia dziecięca – odsłona XXI
Ku mojej (naszej) radości pewne inklinacje w kierunku poszukiwań teologicznych zaczyna ostatnio zdradzać nasza młodsza córka czyli Jagódka.
Mają one innych charakter niż w przypadku Marianki. Ta ostatnia to typ intelektualistki, dla niej liczy się zadawanie pytań, drążenie tematu (a dlaczego?…, a dlaczego?…, a dlaczego?…) i udzielanie precyzyjnych odpowiedzi. Swoich pomysłów czy interpretacji nie chowa w zanadrzu – przeciwnie, testuje je ad hoc w procesie werbalizacji ciągłej. Jagoda jest intuicjonistką, która zbiera to, co usłyszy czy zobaczy i rzadko kiedy własne konstrukcje eksterioryzuje. Ale kiedy już to robi, wychodzą one z jakiejś archetypowej głębi, stąd cechuje je mądrość niedyskursywna i, co ciekawe, często mityczna i "ikoniczna" aczasowość. I zwykle mają formę jednozdaniowego aforyzmu, wypowiedzianego nagle, bez żadnego szczególngo kontekstu.
I tak właśnie jechaliśmy dzisiaj samochodem, kiedy w pewnym momencie Jagódka ni stąd ni zowąd oświadczyła starszej siostrze: "Marianna, kiedy Pan Jezus się narodził, to ludzie dopiero wtedy powstali, bo to On ich wybawił".
Potężny jest ten obraz.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: uroczystość Jezusa Chrystusa Króla...
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze... więcej
-
Św. Rafał Kalinowski i ks. Krzysztof Szwermicki,...
Dzisiaj przypada wspomnienie św. o. Rafała Kalinowskiego, karmelity bosego. Przy tej okazji chciałem dotknąć jednego... więcej
-
Kraków: Noli me tangere – otwarty koncert...
W piątek 22 listopada o godzinie 19:00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Krakowie odbędzie się... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.