Osiem powodów do szczęścia (nagranie)

Dzielimy się z Państwem fragmentem nagrania homilii wygłoszonej przez o. Augustyna Pelanowskiego, paulina, w 2009 roku w dniu uroczystości Wszystkich Świętych. Ojciec Augustyn, znany z interpretacji Słowa z szeroką judeochrześcijańską perspektywą, zmusza nas do głębszego spojrzenia na znaczenie błogosławieństwa. Punktem wyjścia jest tu żydowskie rozumienie tego słowa, w kontekście ośmiu błogosławieństw wypowiedzianych przez Jezusa w czasie Kazania na górze.

Osiem powodów do szczęścia, A. Pelanowski OSPPE
/zasoby/uploads/files/audio/pelanowski/pelanowski_wszyscyswieci.mp3

O. Augustyn Pelanowski OSPPE urodził się w 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest zzakonnikiem, kapłanem, ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. Jest też znanym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Autorem książek Siódmy rozdział, Umieranie ożywiające, Wolni od niemocy, Bestie i prorok oraz Odejścia. Publikował m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Agendzie Liturgicznej Maryi Niepokalanej", kwartalniku „Pastores”.

Ojciec Pelanowski jest artystą malarzem. Jego rysunki zostały wykorzystane m.in. w bookletcie płyty Houk Generation X (1995). Jako duszpasterz towarzyszył nawróceniom znanych polskich muzyków rockowych, m.in. Tomasza Budzyńskiego (Armia, 2Tm2,3), Darka Malejonka (Armia, Houk, 2Tm2,3), Piotra Żyżelewicza (Armia, Voo-Voo) i Grzegorza „Dzikiego” Wacława, związanego z warszawskim środowiskiem anarchistycznym. Pewien internauta i czytelnik Pelanowskiego napisał: ostrzegam, że są to książki mocne:D i mogą trochę sponiewierac, że tak powiem 🙂 W swoich wypowiedziach, zarówno tych pisanych, jak i głoszonych w formie rekolekcji, o. Augustyn nie pozwala słuchaczowi na obojętność. „Drążąc” Biblię, trafia do duszy szczerej, czasem pogubionej, zbuntowanej, niewolnej od pretensji i żalów do ludzi i Boga. Umiejętnie łączy ukazanie prawdy o grzechu, zniewoleniu i jego realnych konsekwencjach z nadzieją pochodzącą od Boga, który jest wszechmocny i kocha miłością bez granic, szanując przy tym ludzką wolność.

opr. mg

Zobacz także