Żywe paradoksy, twoje i moje – nowa książka bp. R. Barrona
Tak naprawdę każdy powinien mieć Księgę Paradoksów. Nie chodzi tu tylko o świeżo przetłumaczony zbiór esejów Roberta Barrona, biskupa Los Angeles i jak mówią niektórzy, samego Internetu, ale przede wszystkim o te, zebrane z naszego życia i pieczołowicie przechowywane.
Książka Barrona może się jednak stać przewodnikiem jak je znajdywać i rozumieć. Sama bowiem doskonale ukazuje, jak w katolicyzmie funkcjonują obok siebie ostra czerwień i delikatna biel.
Żywe paradoksy są zbiorem trzystronicowych esejów o różnorodnej tematyce, zebranych jednak i uporządkowanych w kolejnych częściach: grzech i miłosierdzie; wiara i rozum; materia i duch; wolność i dyscyplina oraz cierpienie i radość. Pomimo niejednakowości poszczególnych tekstów, całość zaskakuje swoją harmonijnością, głębszą niż tylko trzymanie dyscypliny w liczbie znaków. Barron ujawnia swoją zdolność do wyciągania tego, co prawdziwie ważne i do poruszania ludzkim sercem w sposób, który można porównać do poczytnych tekstów Timothy’ego Radcliffe’a, byłego generała Zakonu dominikanów. Z tą różnicą, że biskup z LA kieruje się do czytelnika XXI wieku, przyzwyczajonego do krótkich i esencjonalnych treści, częstych zmian i silnych bodźców.
I tak Barron w jednym eseju wprowadza czytelnika w genealogię Chrystusa, by już w następnym przejść do historii XX wieku. Obok tematów spowiedzi i Opatrzności pojawia się informacja o najnowszej aplikacji na iPhone’a. Nie jest to promocja, ale zabieg biskupa, by pokazać, że w naszej codzienności mieszka Bóg, a starożytna mądrość Ojców Kościoła może być przełożona na obrazy dostępne współczesnemu człowiekowi.
Barron w swojej książce przyznaje się, że jego celem jest zakomunikowanie swojego widzenia prawdy ludziom, którzy mogą odnieść z tego pożytek. Nie można odmówić autorowi sukcesu: wiele z poruszanych wątków, przytaczanych cytatów, stawianych pytań, zostaje na dłużej.
Jego krótkie eseje nadają się zarówno do czytania non stop, jak i do krótkiej lektury w pięciominutowej przerwie. Minusem tej ascetycznej formy jest niemożliwość głębokiego rozwinięcia i uchwycenia tematu z różnych stron. Przedstawione argumenty są argumentami Barrona lub takimi, z którymi się utożsamia. Eseje zatem zapraszają do refleksji, ale to jak głęboko czytelnik zajdzie, zależy od niego samego i dokonywać się będzie w jego życiu. Autor jest tego świadom, dlatego sam pisze:
Ochrzczeni (…) powinni ćwiczyć swe umysły przez studiowanie filozofii, teologii, duchowości, historii Kościoła i żywotów świętych. I nie mogą zadowalać ich powierzchowne teksty napisane dla dzieci. Kłaniają się Augustyn, Orygenes, Bernard, Tomasz z Akwinu, Ignacy, Newman, Chesterton i Ratzinger.
Tym, których te poważne nazwiska przerażają, proponuje Fultona Sheena, C.S. Lewisa, Petera Kreefta, Georga Weigla i Roberta Spitzera, którzy zapewniają przystępniejszą, lecz wciąż wysoce pożywną strawę. Jest jeszcze czas na to, by do tych nazwisk dołączyć Roberta Barrona, jednak już teraz jego książki z sukcesem mogą służyć za inspirację i przedpokój klasycznych autorów chrześcijańskich.
O książce
Robert Barron, „Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i”, Wydawnictwo W drodze, 2019, liczba stron: 360, ISBN: 978-83-7906-285-0.
Harmonia przeciwieństw: ciało i dusza, Bóg i człowiek, cielesność i duchowość, łaska i natura, wiara i rozum, Pismo i tradycja – tak w skrócie można podsumować Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i, autorstwa najczęściej czytanego żyjącego katolickiego eseisty, mistrza wizualnych i werbalnych środków przekazu – biskupa Roberta Barrona. W Żywych paradoksach autor przywołuje wybitnych teologów wszystkich wieków chrześcijaństwa, szeroko nawiązując do współczesności, co dodatkowo stanowi o wyjątkowości tej publikacji.
O autorze
Robert Barron (ur. 1959) jest biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. Założył katolicką wspólnotę Word on Fire, jest uznanym teologiem, mówcą i autorem. W 2018 roku ukazała się po polsku seria filmów Katolicyzm, której jest pomysłodawcą i twórcą. Przez swoje media społecznościowe dociera do milionów ludzi, przyciągając ich do wiary katolickiej. Nakładem Wydawnictwa W drodze w 2019 roku ukazała się jego książka Ziarna słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze.
Konkurs z nagrodami
Mamy dla Was egzemplarz książki „Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i” od Wydawnictwa W drodze. Aby wziąć udział w konkursie, zarekomenduj w komentarzu pod tym postem w maksymalnie 3 zdaniach jedną ze swoich ostatnich lektur duchowych (dowolną książkę). Na odpowiedzi czekamy do 10 listopada 2019 włącznie, po tym terminie redakcyjne jury wybierze laureata, do którego trafi nagroda (wysyłka pocztą na terenie Polski).
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Zapach pomarańczy – recenzja nowego wydania książki...
Zapach pomarańczy to opowieść o Zakonie Kaznodziejskim, jakiej jeszcze nie było. Zostajemy wciągnięci w intrygujący... więcej
-
Zapach pomarańczy – drugie wydanie książki o...
Zapach pomarańczy to opowieść o Zakonie Kaznodziejskim, jakiej jeszcze nie było. Zostajemy wciągnięci w intrygujący... więcej
-
„Posługi współczesnego Kościoła” – nowa książka Dawida Makowskiego
Nakładem Wydawnictwa Miles ukazała się książka „Posługi współczesnego Kościoła. Refleksja w pięćdziesiątą rocznicę wydania Listu... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Wojciech Kruk OP
Urodzony w 1997 r. Student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Ojców Dominikanów w Krakowie. Redaktor czasopisma Teofil. Przed zakonem studiował dziennikarstwo i komunikację społeczną.