Zmiany w wielkopiątkowej modlitwie powszechnej. Jest nowy dekret Kongregacji

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła nowe tłumaczenie wezwania za Żydów w modlitwie powszechnej wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła je już w 2009 roku, ale dopiero teraz doczekało się oficjalnej akceptacji ze strony Stolicy Apostolskiej. W tym roku pojawi się także dodatkowe wezwanie o pokój w Ukrainie.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 28 marca 2022 roku, zatwierdziła nowy tekst wezwania modlitwy powszechnej w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej. Sprawa dotyczy wezwania 6. Za Żydów (tekst i zapis nutowy). Wydawnictwo Pallottinum przygotowało odpowiednią wkładkę, z możliwością wklejenia do mszału. Tekst wezwania został zatwierdzony na stałe, dlatego znajdzie się w nowej wersji mszału – informuje Konferencja Episkopatu Polski.

Wezwanie szóste będzie brzmieć od teraz:

Módlmy się za Żydów, do których najpierw Pan Bóg nasz przemówił, aby pomógł im wzrastać w miłości Jego Imienia i w wierności Jego przymierzu.

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomstwu; wysłuchaj łaskawie próśb Twego Kościoła, aby lud, który jako pierwszy nabyłeś na własność, mógł osiągnąć pełnię odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen.

Od 1970 roku w polskich kościołach odmawiało się wersję, która zdaniem wielu była błędnie przetłumaczona, a tym samym miała nieść ona za sobą daleko idące konsekwencje teologiczne. Nowe tłumaczenie łacińskiej formuły populus acquisitionis prioris, „lud, który jako pierwszy nabyłeś na własność” zastąpi stare wezwanie mówiące o Żydach jako o „ludzie, który niegdyś był narodem wybranym”.

Warto zauważyć także, że powyższy tekst został przyjęty w 2009 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, natomiast dopiero teraz doczekał się oficjalnej akceptacji ze strony Stolicy Apostolskiej.

Ponadto Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 25 marca 2022 roku, wystosowała Notę dotyczącą tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia. W tekście dokumentu został przywołany zapis znajdujący się w mszale: „w poważnej i publicznej potrzebie ordynariusz miejsca może pozwolić na dodanie specjalnej intencji lub ją nakazać” (Modlitwa powszechna, n. 11, w: Mszał rzymski dla diecezji polskich, wydanie drugie, poszerzone, Pallottinum: Poznań 2010, s. 134).

Dlatego też Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski ma opracować wezwanie (tekst i zapis nutowy), tematycznie nawiązujące do sugestii zamieszczonej w tekście Noty: W minionych dniach Ojciec Święty wielokrotnie wzywał nas do modlitwy, prosząc Boga o dar pokoju dla Ukrainy, aby zakończyła się ta „odrażająca wojna”. Wraz z Ukrainą pragniemy również przypomnieć o wszystkich innych konfliktach, których jest niestety stale wiele, w wielu krajach świata, a które papież Franciszek określił jako trzecią wojnę światową „w kawałkach”. Materiał zostanie rozesłany do wszystkich diecezji, a decyzja o jego ewentualnym wykorzystaniu należeć będzie do biskupa diecezjalnego.

Zobacz także