Zmiany w kalendarzu ukraińskich grekokatolików

Z dniem 1 września br. Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) przejdzie na nowy styl w odniesieniu do świąt stałych (np. Bożego Narodzenia), zachowując jednocześnie dotychczasowe zasady wyliczania i obchodzenia Wielkanocy. 

Zapowiedział to 6 lutego w programie ukraińskiej „Żywej telewizji” zwierzchnik UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Decyzję w tej sprawie zawiera 5. postanowienie 93. sesji Synodu Biskupiego UKGK, który obradował w dniach 1-2 lutego we Lwowie-Brzuchowicach.

Oto treść tego dokumentu:

„Biorąc pod uwagę liczne prośby wiernych i po przeprowadzeniu konsultacji z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi naszego Kościoła w sprawie nabrzmiałej potrzeby reformy kalendarza liturgicznego UKGK na Ukrainie, jak również uwzględniając względy duszpasterskie:

A. UKGK na Ukrainie przechodzi od 1 września według nowego stylu (początek Indyktu) 2023 Roku Pańskiego na nowy styl dla świąt nieruchomych z zachowaniem bieżącej Paschalii.

B. Tym parafiom lub pojedynczym wspólnotom, które czują, że nie są jeszcze przygotowane na taki krok (na mocy specjalnego błogosławieństwa biskupa diecezjalnego), pozostawia się możliwość życia liturgicznego według kalendarza juliańskiego do 2025 Roku Pańskiego”.

Kalendarz juliański wprowadzony został w 46 r. p.n.e. przez Juliusza Cezara; później został przyjęty przez chrześcijaństwo i rozpowszechniony w średniowiecznej Europie. Z racji na to, że kalendarz juliański spóźniał się o 1 dzień w ciągu 128 lat, został on w końcu zastąpiony przez kalendarz gregoriański. Stało się to w większości krajów, w tym w Polsce, w 1582 roku, jednak po dziś dzień niektóre Kościoły wschodnie wciąż posługują się kalendarzem juliańskim. Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie w Ukrainie obchodzone w takim terminie, jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie jak do tej pory 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.

na podst. KAI; fot. Mazur/CBCEW.org.uk

mo

Zobacz także