Wspólna wędrówka drogą cudów. W Jarosławiu trwa XXVI Festiwal Pieśń Naszych Korzeni

W Jarosławiu na Podkarpaciu trwa jeden z najsłynniejszych festiwali muzyki dawnej „Pieśń naszych korzeni”. Tematem tegorocznej edycji festiwalu są „miracula-cuda”. Festiwal to cykl koncertów, warsztaty, seminaria i wiele innych wydarzeń. Finał w niedzielę 26 sierpnia.

Festiwal rozpoczał się koncertem „Les Miracles de Nostre-Dame” Francisco Orozco z Kolumbii. Zaśpiewał on cykl pieśni benedyktyńskiego mnicha, poety Gautiera de Coincy, opowiadający o cudach Matki Bożej, w których starofrancuskie wiersze opatrzone zostały popularnymi w jego czasach melodiami.

– „Cieszę się, że inauguracja festiwalu miała miejsce właśnie w naszym jarosławskim opactwie” – mówił ks. Marek Pieńkowski, rektor kościoła ss. Benedyktynek w Jarosławiu. – „Tematem festiwalu są cuda, a przecież każdy kościół jest świadkiem nieustannych cudów. Przede wszystkim cudów wiary. To miejsce jest też świadectwem cudownego odrodzenia bardzo zniszczonego opactwa. Mógłbym godzinami opowiadać o wielu historiach, które przyczyniły się do wskrzeszenia tego miejsca. Życzę wszystkim, żeby cały ten festiwal był czasem cudownych doznań estetycznych i duchowych” – wyjaśniał rektor. W tej edycji dla organizatorów festiwalu niezwykle ważnym było podkreślenie, że muzyka jest zjawiskiem cudownym.

– „Jak co roku witam państwa na tym festiwalu; witam Was w imieniu Macieja Kazińskiego, który ze względu na bardzo ciężką chorobę nie mógł do nas przyjechać. Trzeba tu zaznaczyć, że jest to festiwal jego pomysłu. Jest autorem programu i on odpowiada za całą oprawę literacką. Cały festiwal poświęcony jest cudom. Chcieliśmy wrócić do wcześniejszej duchowości, gdzie obecność cudów była czymś zwykłym. Potrafiliśmy to dostrzec i tym się zachwycić. O tym świadczą teksty pieśni, których będziemy słuchać przez cały tydzień” – powiedział na rozpoczęcie festiwalu Marcin Bornus-Szczyciński.

Festwal Pieśń Naszych Korzeni wpisał się w pejzaż najważniejszych wydarzeń, które co roku odbywają się w Jarosławiu, jak podkreślił podczas inauguracji festiwalu Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia.

– „To wyjątkowa uczta muzyczna dla naszego miasta. Możemy słuchać wspaniałych utworów sprzed wielu lat, a nawet wieków. Jak zwykle pod koniec sierpnia na terenie naszego miasta odbywa się ten niezwykły festiwal. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przez ostatnie lata angażowały się w tworzenie tego wyjątkowego festiwalu. Dziękuję wszystkim artystom i wykonawcom, którzy przez ten tydzień wystąpią w jarosławskich świątyniach” – mówił burmistrz miasta.

W tym roku warsztaty festiwalowe prowadzi lwowski kantor cerkiewny Andrij Szkrabiuk. Na warsztatach uczestnicy uczą się śpiewać bizantyjskie nabożeństwo Paraklisis do świętego Mikołaja Cudotwórcy. Nabożeństwo zostanie odprawione w piątkową noc w cerkwi grekokatolickej.

Ważnym elementem festiwalu jest liturgia. Codziennie śpiewa się jutrznie i nieszpory, uroczyście celebrowane są również Msze. Miłośnicy dawnej liturgii mogą też uczestniczyć w celebrowanych z samego rana Mszach w rycie dominikańskim, podczas których śpiewane są tradycyjne polskie pieśni nabożne.

W jarosławskich świątyniach usłyszymy m.in. Francisco Orozco, Scholę Węgajty, czy zespoł Micrologus. Uroczysta Msza na zakończenie festiwalu w niedzielę w Bazylice oo. Dominikanów w Jarosławiu. Na miejscu jest o. Wojciech Sznyk OP, wicedyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa.

Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym Festiwalu (fot. Mirosław Chudy).

sb

Zobacz także