Watykan: Inauguracja pontyfikatu Franciszka w duchu Benedykta XVI
Już jutro (19 marca) będzie sprawowana uroczysta Msza Święta inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka. Kolejnemu Następcy św. Piotra zostanie wręczony paliusz i pierścień rybaka.
Z pewnością, uwaga całego katolickiego świata skupi się na słowie, jakie skieruje do wiernych nowy Biskup Rzymu. Będziemy się również z uwagą przyglądać kształtowi papieskiej celebracji liturgicznej. Warto zaznaczyć, że zmiany w liturgicznym rycie inaugurującym nowy pontyfikat zatwierdził, tuż przed rezygnacją, papież Benedykt XVI.
Korekty, o których mowa, wyliczył jednej z watykańskich gazet, Msgr. Guido Marini, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych.
Przede wszystkim, ryty i gesty, nie mające charakteru sakramentalnego, znajdą swoje miejsce poza Mszą Świętą, ewentualnie podczas odrębnej ceremonii niezwiązanej bezpośrednio z liturgią.
Jedną z najbardziej widocznych zmian będzie powrót do publicznego wyrażenia „aktu posłuszeństwa” (homagium), podczas którego każdy z obecnych kardynałów podejdzie do papieża by zapewnić go o swojej wierności, posłuszeństwie i oddaniu. Kiedy papież Benedykt XVI inaugurował swój pontyfikat, w ceremonii tej uczestniczyło tylko dwanaście wybranych osób, które miały reprezentować wszystkich katolików. Wśród nich znaleźli się trzej kardynałowie, biskup, ksiądz diecezjalny, zakonnik, zakonnica, para małżeńska, młody mężczyzna i młoda kobieta.
Benedykt XVI zatwierdził również zmiany proponujące szerszy wybór tradycyjnych mszalnych śpiewów polifonicznych i chorałowych, które zastąpiły współczesne kompozycje znajdujące się w repertuarze z 2005 roku. Istnieje więc realna szansa, że jutrzejsza papieska inauguracja będzie najbardziej „gregoriańska” od stuleci. Wśród śpiewów zaplanowanych na jutrzejszą liturgię znajdują się utwory: G. P da Palestriny, M. Duruflè, C. Mawby, D. Bartolucciego, Perosiego, M. Palombellego, – kierownika watykańskiego chóru, ale przede wszystkim szeroki wybór śpiewów chorałowych: Tu es Petrus, Christus vincit, Laus tibi Christe, Ave verum Corpus, Salve Regina. Również stałe części Mszy będą miały tradycyjną formę jednogłosową.
Benedykt XVI zasugerował również kilka zmian w tekście samego Ordo Rituum pro Ministerii Petrini Initio Romae Episcopi.
Poprzednio, rytuał zobowiązywał papieża–elekta do odwiedzenia Bazyliki Św. Pawła za Murami oraz Bazyliki Matki Bożej Większej w ciągu dwóch – trzech tygodni po inauguracji pontyfikatu. Obecne przepisy pozostawiają papieżowi dowolność w wyborze odpowiedniego momentu i okazji do takiej wizytacji. Nie musi być ona połączona z odprawieniem Mszy Świętej.
Zmiany te, jak potwierdza Msgr. Guido Marini, stanowią kontynuację linii reform papieskich celebracji liturgicznych wprowadzanych przez Benedykta XVI.
Wszystko wskazuje na to, że nad jutrzejszą uroczystą Mszą Świętą inaugurującą pontyfikat papieża Franciszka będzie „unosił się duch” Jego wspaniałego Poprzednika.
źródło: Catholic News
ł. s.
Zobacz także
-
„Desiderio desideravi” – beczka miodu z łyżką...
Stare polskie powiedzenie o łyżce dziegciu w beczce miodu jest z mojej strony najlepszym komentarzem... więcej
-
Papież Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii „Desiderio desideravi”
W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła papież Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii. Nosi... więcej
-
Ś.p. Gerard Crockett – in memoriam
Przed dwoma tygodniami, 14 czerwca, zmarł Gerard Crockett, ojciec siostry Clare. Zmarł nagle w swoim... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej