Walentynki, czyli z muzyką country o zakochaniu, miłości i małżeństwie

Przypadające dzisiaj walentynki to dobra okazja do posłuchania kilku sympatycznych piosenek w stylu country, mówiących o zakochaniu, miłości i o małżeństwie na różnych jego etapach, od ślubu dopóki śmierć nie rozłączy.

Na początek coś lekkiego, klasyka bluegrassu, tradycyjna kompozycja nieznanego autorstwa „Roll in my Sweet Baby’s Arms” („Kołysać się w ramionach mojej najsłodszej”). Narrator w pierwszej zwrotce mówi, że nie ma zamiaru pracować ani na kolei ani na farmie, tylko – jak mówi tytuł – kołysać się w ramionach swojej najsłodszej. Piosenka po raz pierwszy była nagrana na początku lat 30-tych, jest aranżowana i wykonywana do dziś przez mnóstwo zespołów i wykonawców. Tutaj w klasycznym archiwalnym wykonaniu legendarnego zespołu Foggy Mountain Boys, którego liderami byli gitarzysta Lester Flatt (1914-1979) i grający na banjo Earl Scruggs (1924-2012), należący do pionierów muzyki bluegrass, oczywiście zaraz po wielkim Billu Monroe (1911-1996). To nagranie jest z lat 60-tych.

Flatt & Scruggs – Roll In My Sweet Baby’s Arms – YouTube

Kolejna klasyka, tym razem „Cowboy Sweetheart” („Ukochana kowboja”), piosenka z 1935 roku, której autorką jest Patsy Montana (1908-1996), aktorka i piosenkarka country & western. Marzenia młodej dziewczyny, która chce być dziewczyną kowboja i żyć na prerii z dala od świateł wielkiego miasta. Gra i śpiewa zespół The Petersens, rodzinny zespół z Branson (Missouri), grający głównie bluegrass i gospel. Główną wokalistką w tym utworze jest Ellen Petersen (ur. 1992), która w życiu prywatnym nie jest dziewczyną kowboja, tylko żoną muzyka. Petersenowie regularnie koncertują na deskach miejscowego teatru, nagranie z koncertu w 2017 roku.

Cowboy Sweetheart – YouTube

Trzecia piosenka – „Wolverton Mountain” – choć też żartobliwa i lekka, mówi już nie tylko o zakochaniu, ale też o planowanym małżeństwie i o gotowości poniesienia ryzyka. Na tytułowej górze Wolverton mieszka piękna dziewczyna, ale strzeże jej groźny ojciec Clifton Clowers, który na każdego potencjalnego zięcia czeka z pistoletem i z nożem, a okoliczne ptaki i niedźwiedzie informują go o każdym nadchodzącym przybyszu. Ale narrator jest zdeterminowany i idzie pojąć za żonę piękną córkę Clowersa, choć wie, że ryzykuje życiem. Piosenkę ułożył w 1959 roku Merle Kilgore (1934-2005), a trzy lata później wylansował Claude King (1923-2013) i w jego aranżacji piosenka stała się wielkim hitem. Nagranie Claude’a Kinga z 1962 roku:

Claude King – Wolverton Mountain 1962 (Country Music Greats) – YouTube

Jeszcze a propos tej piosenki, na Woolverton Mountain w stanie Arkansas naprawdę mieszkał Clifton Clowers (1891-1994), pracowity farmer, wierzący baptysta zaangażowany w swojej wspólnocie, troskliwy ojciec rodziny, lubiący muzykę. Merle Kilgore, autor piosenki, był siostrzeńcem Clowersa. Kilgore ułożył piosenkę jako zwykły żart i gdy zaśpiewał ją wujkowi, ten zawołał: „Chłopcze, ułożyłeś przebój!”. Merle odpowiedział, że wcale nie, to tylko taki żart, na co Clifton Clowers: „Nie, to prawdziwy przebój”. Wcale się nie obraził, że został tak złowrogo opisany w sposób nie mający nic wspólnego z rzeczywistością i nie zabronił wykonywać piosenki publicznie, ani nagrywać na płytach. (Tutaj linkuję amatorski filmik z 1992 roku, na którym przyjaciele odwiedzają Cliftona Clowersa na Woolverton Mountain z okazji jego 101. urodzin i śpiewają mu tę piosenkę, a on też się włącza)

Teraz dwie piosenki ślubne. Najpierw znany wykonawca country Randy Travis (ur. 1959) w piosence „Forever and Ever Amen” (czyli po prostu „Na wieki wieków. Amen”), którą ułożyli Paul Overstreet (ur. 1955) i Don Schlitz (ur. 1952), twórcy bardzo wielu piosenek country. W piosence chodzi oczywiście o przysięgę małżeńską na zawsze. Pomysł na piosenkę powstał, gdy Don Schlitz usłyszał jak jego mały synek mówi do mamy: „Mamusiu, kocham cię na wieki wieków. Amen”. Zaraz pobiegł do Paula Overstreeta, w dwie godziny ułożyli piosenkę i zaproponowali Travisovi. Nagranie jest z 1987 roku, videoclip zrealizowany na weselu siostry Travisa, Rose.

Randy Travis – Forever And Ever, Amen (Video) – YouTube

Druga piosenka ślubna. Mała powtórka z mego Pikniku z lata 2020. Młody wykonawca country Lawson Bates (ur. 1992), w piosence swego autorstwa „One Plus One” („Jeden plus jeden”). Piosenka powstała z okazji ślubu jego młodszej siostry Carlin, która występuje w videoclipie ze swym wybrankiem Evanem Stewartem. W wykonaniu Lawsonowi gościnnie partneruje Olivia Collingsworth (ur. 1998) z rodzinnej grupy gospel The Collingsworth Family. Piosenka mówi o tym, że w małżeństwie jeden plus jeden równa się trzy – tym Trzecim (a tak naprawdę Pierwszym) jest Bóg. Jeszcze ciekawostka: Lawson Bates jest czwartym z dziewiętnaściorga dzieci swych rodziców, a Carlin (ur. 1998) jest dziewiąta.

Lawson Bates – One Plus One (Official Music Video) ft. Olivia Collingsworth – YouTube

Kolejna powtórka, tym razem z paschalnego pikniku wiosną 2020. Znów zespół The Petersens w piosence „When You Say Nothing At All” („Kiedy wcale nic nie mówisz”). Autorami są wspomniani już Paul Overstreet i Don Schlitz. Piosenka o dojrzałej miłości, którą można sobie komunikować nawet bez słów. Refren: „Uśmiech na twojej twarzy mówi mi, że mnie potrzebujesz / W twoich oczach jest prawda, która mówi, że mnie nigdy nie opuścisz / Dotyk twojej ręki mówi, że chwycisz mnie, jeśli upadnę / A mówisz to najlepiej, kiedy wcale nic nie mówisz”. Główną wokalistką tutaj jest liderka zespołu Katie Petersen (ur. 1990), sam zespół prezentowałem w ramach paschalnego pikniku dwa lata temu.

When You Say Nothing At All – The Petersens (LIVE) – YouTube

Piosenka „Blanket on the Ground” (“Koc na ziemi”) z 1974 roku, śpiewana przez piosenkarkę country Billie Jo Spears (1938-2011). Małżonkowie już z niemałym stażem małżeńskim wspominają początki swej miłości i organizują sobie namiętny wieczór we dwoje, biorąc z sypialni tytułowy koc i rozkładając go na trawie nad rzeką. Autorem piosenki jest Roger Bowling (1944-1982).

Billie Jo Spears – Blanket on the Ground – YouTube

Teraz Don Williams (1939-2017), przezywany „Gentle Giant” (łagodny olbrzym), w piosence „You’re My Best Friend” („Jesteś moją najlepszą przyjaciółką”), autorstwa Waylanda Holyfielda (ur. 1942), piosenka została wylansowana w 1975 roku. Słowa miłości i wdzięczności męża dla żony po wielu latach małżeństwa. Pierwsze słowa mówią już wszystko: „Umieściłaś na moim palcu złoty krążek / Przyniosłaś miłość, jakiej przedtem nie znałem / Dałaś życie naszym dzieciom / A mi dałaś motyw, by stale iść naprzód”. W sieci jest bardzo dużo nagrań tej piosenki, wybrałem wersję live z 1982 roku z publicznością. Don Williams jako wykonawca jest wiarygodny, z żoną Joy (1940-2019) przeżyli razem w małżeństwie 57 lat. Autor Wayland Holyfield też jest wiarygodny, ze swą żoną Nancy obchodzili rok temu 50 lat małżeństwa.

Don Williams You’re my best friend 1982 youtube original – YouTube

Wayland i Nancy obchodzili rok temu złote gody i teraz piosenka właśnie o jubileuszu 50 lat małżeństwa. „Sunset Years of Life” („Lata jesieni życia”), piosenka, którą ułożyli małżonkowie Slim Dusty (1927-2003) i Joy McKean (ur. 1930), australijska para autorów i piosenkarzy country. Tytuł mówi o jesieni życia (dosłownie o „zachodzie słońca”), ale piosenka jest bardzo radosna. Refren mówi, że rodzice przeżywają jesień swego życia, niebo błogosławiło im przez te lata jako mężowi i żonie, niczego nie żałują z tego, co razem przeszli i jeszcze niejedno przed nimi. Śpiewa Kevin Prendergast, irlandzki piosenkarz mieszkający w Manchester.

Sunset Years Of Life – YouTube

Złote gody to piękny jubileusz, ale jeśli nawet niektórzy – jak Don Williams i Joy – żyją razem jeszcze dłużej, w końcu musi przyjść moment odejścia z tej ziemi i najczęściej jedno z małżonków umiera jako pierwsze. Na koniec Jimmy Fortune (ur. 1955) w piosence „Far Side Banks of Jordan” (“Przeciwległe brzegi Jordanu”). Autorem piosenki jest Terry Smith (ur. 1944). Tytułowy Jordan to bariera śmierci. Treścią piosenki jest perspektywa rozstania z żoną w przeczuciu rychłej własnej śmierci. Narrator mówi, że nie ma już żadnych ambicji związanych z doczesnym życiem i czuje, że wolą Boga jest jego rychłe odejście. Jedyne co w tym jest trudnego, to perspektywa oddzielenia od ukochanej. Ale będzie czekał na nią na przeciwległych brzegach Jordanu, a gdy tylko zobaczy ją nadchodzącą, zakrzyknie z radości i pobiegnie przez wody, aby chwycić ją za rękę.

Jimmy Fortune – Far Side Banks Of Jordan (Official Live Video) – YouTube


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....