„Vivat Rzeczpospolita!” – muzyka sakralna na rocznicę Unii Lubelskiej + konkurs
Nakładem wytwórni DUX ukazała się płyta „Vivat Rzeczpospolita!”. 450. rocznica zawarcia Traktatu Unii Lubelskiej dla muzyków związanych z Chórem Sarmackim im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, stała się dobrą okazją do swoistej rekonstrukcji uroczystej muzyki sakralnej z tamtego czasu.
Oparty na nadzwyczaj interesujących zabytkach polskiej muzyki „Złotego Wieku” program płyty jest rodzajem „fantazji” na temat oprawy towarzyszącej uroczystej sumie, jaka musiała być odprawiona po tak ważnym dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów wydarzeniu.
Szeroka wiedza historyczna i muzyczna artystów, znajomość liturgii, obyczajów oraz stylistyki wykonawczej polskiej muzyki dawnej sprawia, że eksperyment ten, dokonany pod kierunkiem artystycznym Roberta Pożarskiego we współpracy ze Scholą Gregoriana Silesiensis, zespołu Trombastic oraz znanych solistów, prezentuje się bardzo wiarygodnie i przyniesie wiele satysfakcji wszystkim melomanom zainteresowanym kulturą staropolską.
Traktat Unii Lubelskiej uroczyście podpisano 1 lipca 1569 roku. Wydarzeniu towarzyszyło nabożeństwo i uczta w lubelskim klasztorze oo. Dominikanów. Poprzedziło go sześć lat starań i zabiegów ze strony tak Króla, jak i wszystkich stanów Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej.
– „Nie pozostaje i nam nic innego, niż wspominać ten dzień z wdzięcznością” – mówi Robert Pożarski, kierownik muzyczny albumu. – „Wierzymy, że sukces dyplomatyczny zaprowadził wszystkich uczestników tego wydarzenia do Bazyliki Relikwii Krzyża Świętego u lubelskich ojców, gdzie odprawiono uroczystą Sumę. Nasza płyta jest fantazją na temat takiej mszy dziękczynnej. Jest pewne, że taka celebracja byłaby dziękczynieniem skierowanym do Opatrzności Bożej. Propria wotywne ku Najświętszej Trójcy, które najpewniej wybraliby celebransi takiej uroczystości odnaleźliśmy w Graduale brata Wiktoryna, który powstał ok. 1540 roku i do dzisiaj znajduje się w bibliotece krakowskiego Konwentu Dominikanów. Taki chorał z pewnością wykonywano w tamtych latach również w klasztorze lubelskim” – wyjaśnia.
Miło nam poinformować, że wczoraj, tj. w niedzielę 25 listopada 2018 roku o godz. 23:47 zakończyliśmy nagrywanie…
Opublikowany przez Chorał Sarmacki Poniedziałek, 26 listopada 2018
Oczywiście instrumenty dodają splendoru całemu wydarzeniu. Wszystko zaczyna się od uroczystej intrady podkreślającej uroczyste wejśce władcy. Następnie kantor odśpiewuje laudację na cześć króla. Jest tu mowa o ojcu Zygmunta Augusta – Zygmuncie Starym, który był faktycznym inspiratorem odnowienia Unii zapoczątkowanej układem zawartym przez Władysława Jagiełłę w Krewie. Zamyka się w ten sposób era Jagiellonów w najświetniejszym okresie historii Rzeczpospolitej. Muzyka instrumentalna towarzysząca całej uroczystości została wkomponowana w części liturgiczne z zachowaniem dbałości o spójność celebracji.
Płyta dedykowana jest pamięci Macieja Kazińskiego – muzyka, tłumacza, badacza, śpiewaka i multiinstrumentalisty, zmarłego we wrześniu 2018 roku.
Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym wydania. Album można kupić m.in. w naszym sklepie internetowym.
Zdjęcia w tekście: Fabian Stanisz OP
Konkurs: wygraj płytę!
Dla Czytelników Liturgia.pl mamy konkurs, w którym można wygrać egzemplarz płyty „Vivat Rzeczpospolita!”. Aby wziąć w nim udział, należy odezwać się do nas w wiadomości na Facebooku (poprzez Messenger) i podać hasło: Vivat Rzeczpospolita, a następnie poprawnie odpowiedzieć na proste pytanie konkursowe. Konkurs trwa do Poniedziałku Wielkanocnego, 22 kwietnia 2019 włącznie.
Zobacz także
-
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku...
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje,... więcej
-
Szczecin: Rusza kolejny rok Szkoły Liturgicznego Animatora...
Jesienią w Szczecinie ruszy kolejna edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego (SLAM) – inicjatywy powstałej w... więcej
-
Kraków: Dziedzictwo prawne i doktrynalne papieża Benedykta...
Koło Naukowe Prawa Kanonicznego TBSP UJ serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Dziedzictwo prawne... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej