Tychy: Zakończyły się pierwsze Warsztaty Anielskiej Muzyki

Niedzielna prezentacja materiału i uroczysta Msza św. z okazji 35-lecia poświęcenia kościoła finałem tegorocznej, pierwszej edycji Warsztatów Anielskiej Muzyki, organizowanych w Tychach-Wilkowyjach przez parafię Matki Bożej Królowej Aniołów.

Początkiem Października stosunkowo niewielka, miejsko-wiejska parafia w Tychach–Wilkowyjach: ugościła 80 uczestników z całego kraju, chcących zgłębić piękno liturgii i podszkolić swój warsztat wokalny.  Na weekend mury dom parafialnego rozbrzmiały gwarem ponad setki ludzi – uczestników, prowadzących, wolontariuszy i parafian. prowadzących.

– Z pewnością mogę powiedzieć, że to dopiero pierwsze z wielu edycji – mówił na zakończenie warsztatów Szymon Zdziebko, główny organizator Warsztatów. – Rozpoczynając przygotowania, mierzyliśmy się z wielką niewiadomą. Czy ludzie zdecydują się zapisać? Czy podołamy organizacyjnie? Czy dostępne przestrzenie wystarczą? Ze spokojem możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces i wykuliśmy nową markę, która pomoże w organizacji kolejnych wydarzeń – zaznacza.

W przygotowanym śpiewniku uczestnicy znaleźli chorał gregoriański, kilka znanych pieśni Dominikańskich, a także bardziej wymagające kompozycje np. Dawida Kusza OP. Dodatkowo śpiewnik zawierał nowe aranże znanych pieśni, ale i zupełnie nową kompozycję, Antyfonę na wejście, skomponowaną szczególnie na tę okazję.

Pewnym eksperymentem było udostępnienie uczestnikom linków i kodów QR, które pozwalały na przesłuchanie linii melodycznych nowo poznawanych utworów. Wielu uczestników, chwaliło sobie takie rozwiązanie, osłuchując się ze swoimi partiami w przerwach między poszczególnymi blokami warsztatów.

– Cała parafia, do końca nie miała świadomości, czego się tak naprawdę spodziewać – mówi ks. Marcin Piasecki, proboszcz parafii – Wielu zapewne, nie do końca wierzyło w tak duże przedsięwzięcie, ale efekt przerósł oczekiwania wszystkich. Ostatecznie wydarzenie, które spodziewaliśmy się, że będzie raczej lokalnym, wzięły udział z całego regionu, a także bardziej odległych miast tj. Częstochowa, Kraków czy nawet Lublin.

W przesyłanych ankietach ewaluacyjnych uczestnicy zaznaczają, że olbrzymim plus był pełen profesjonalizm organizacyjny przy zachowanej atmosferze ciepła, małej żywej wspólnoty, którą czuło się zarówno podczas prób głosów w domach parafian jak i w domu parafialnym. Oprócz tego uczestnicy podkreślają olbrzymią wartość, krótkich, indywidualnych konsultacji, dzięki którym zaczęli zupełnie lepiej oddychać, lepiej śpiewać, lub o wiele głośniej śpiewać.

Kolejne Warsztaty Muzyki Niezwykłej zaplanowano na wrzesień 2024 roku.

inf. sz, fot. Ewelina Gałęziowska, Wilcze kadry

mw

Zobacz także