Trzej prezesi rozmawiali o liturgii i odpowiadali na pytania

W miniony wtorek 23 lutego, w ramach Dnia Otwartego Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odbyła się rozmowa jego trzech dotychczasowych prezesów: obecnego – o. Łukasza Miśko, a także o. Tomasza Grabowskiego OP oraz o. Dominika Jurczaka OP. Rozmowę moderował Dawid Gospodarek z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Choć z powodu pandemii koronawirusa fundacja nie mogła w tym roku zaprosić swoich przyjaciół na Dzień Otwarty w tradycyjnej formie, jak robiła to przez ostatnie lata, to jednak zrobiła to to w formie spotkania online. Jak podkreślił na początku spotkania Dawid Gospodarek, prowadzący rozmowę, „spotykamy się w specyficznej formie, wymuszonej pandemią, ale pozwalającej połączyć się z wielu różnych miejsc. Będziemy wspominać to co było, dzielić się doświadczeniem, ale też spoglądać w przyszłość”.

Na początku rozmowy o. Tomasz Grabowski OP przytoczył historię Ośrodka, którego początki sięgają już lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to liturgia w czasach posoborowych potrzebowała szczególnego zaopiekowania. „Wtedy bracia dominikanie w Krakowie postanowili coś zrobić, aby odnowić muzykę liturgiczną i właśnie wokół muzyki liturgicznej zaczęło dziać się sporo, co zaowocowało śpiewnikiem Niepojęta Trójco. Z biegiem lat zobaczyliśmy, że potrzeba nam pewnego oparcia, dlatego prowincja [Zakonu Kaznodziejskiego – przyp. red.] powołała Fundację” – podkreślał o. Grabowski.

Także drugi z kolei prezes fundacji, o. Dominik Jurczak, zaznaczał wagę roli fundacji. „Kiedy przejmowałem ośrodek miałem świadomość, że liturgia jest niezwykle angażująca. Wtedy działalność ośrodka była bardzo rozpięta od warsztatów, przez celebracje i taki ośrodek zastałem”. Pytany o dalsze kierunki działania mówił, że fundacja „wykracza poza parafię, poza diecezję, poza konkretny kościół lokalny i trochę ogarniamy cały Kościół powszechny”.

„Udało się nam nagrać dwie płyty po angielsku – nasze tzw. dominikańskie śpiewy, czyli Niepojęta Trójco i nasz współczesny polifoniczny sposób modlitwy śpiewem, który od lat tłumaczyłem i opracowywałem ze znajomymi muzykami w Stanach” – relacjonował w czasie spotkania o. Miśko, obecny prezes fundacji. „Była to dla tego środowiska pewna nowość. Myślę, że taki model formacji liturgicznej jaki mamy w Polsce, przydałby się także w Kościele anglosaskim” – wyjaśniał.

„Fundacja inspiruje i jest zapalnikiem różnych wydarzeń, jak chociażby różne warsztaty muzyczne, ale też katechezy liturgiczne, czy katechumenat – wszystko to są rzeczy, które inspirują szerzej, choć ta inspiracja przychodzi częściej spoza ośrodka. Jest wiele takich osób spoza, dzięki którym w wielu parafiach zaczyna się odnowa liturgiczna muzyki, ale to też współpraca z księżmi diecezjalnymi, chociażby rekolekcje Misterium fascinans. Gdyby policzyć wszystkie osoby, które przez wszystkie edycje przewinęły się przez te rekolekcje, to pewnie będzie ich ponad tysiąc” – zauważa o. Grabowski OP, obecny prezes wydawnictwa W drodze.

„Liturgia to jest ten moment, kiedy rodzi się teologia. Nie ma nic ważniejszego, niż bycie na modlitwie, niż bycie Kościołem, który się właśnie kształtuje i w tym Kościele wszystkie ważne pytania i wyzwania, które się rodzą, mają znajdować odpowiedź w liturgii” – dodał także o. Łukasz Miśko OP.

W czasie rozmowy nie zabrakło także tematów związanych z miejscem rytu dominikańskiego i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w Kościele, ale też tematyki związanej z liturgią w pandemii czy kwestią teologii Komunii duchowej.

Ponadto w czasie spotkania na żywo widzowie na wszystkich na kanałach, na których streamowane było wydarzenie, mieli możliwość zadać pytania gościom spotkania.

 

Tomasz Grabowski OP – dyrektor i prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w latach 2005-2016. Ceniony rekolekcjonista, duszpasterz, od września 2016 r. prezes dominikańskiego Wydawnictwa W drodze, mieszka w Poznaniu.

Dominik Jurczak OP – prezes w latach 2016-2019. Doktor liturgiki, wykładowca na rzymskich uczelniach Anselmianum i Angelicum, przewodniczący Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego.

Łukasz Miśko OP – prezes od 2019 roku. Wcześniej przez 10 lat pracował w USA. Jest także członkiem podkomisji ds. Muzyki liturgicznej w Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego.

Dawid Gospodarek – dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor „Magnificat Polska”. Był sekretarzem redakcji katolickiego miesięcznika „List” i redaktorem „Biblia krok po kroku”. Działał w Instytucie Tertio Millennio – gdzie prowadził seminaria m.in. na temat liturgii – i w Klubie Jagiellońskim. Współautor książki „Ostatni dzwonek”.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

 

 

ds

Zobacz także