Szkoły śpiewu liturgicznego w całej Polsce rozpoczynają rok pracy

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego w różnych częściach Polski trwa rekrutacja na kursy śpiewu liturgicznego czy prowadzenia scholi. Przedstawiamy pokrótce wybrane inicjatywy z Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Szczecina.

Kraków: Szkoła Kantorów

Krakowska Szkoła Kantorów była jedną z pierwszych inicjatyw tego rodzaju. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny prowadzi ją od 2011 roku. Szkoła przeznaczona jest dla amatorów zajmujących się muzyką liturgiczną, którzy nie mogli zdobyć wykształcenia muzycznego oraz dla osób już wykształconych muzycznie, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej. Zasadniczo jest to dwuletni, stacjonarny kurs wokalno-liturgiczny – aczkolwiek w tym roku pilotażowo uruchomiony zostanie także trzeci rok pracy, poszerzający zebrane we wcześniejszych latach umiejętności.

Zajęcia odbywają się w krakowskim Klasztorze Dominikanów w wybrane soboty roku, zazwyczaj 1-2 razy w miesiącu. Jeden z roczników zajęcia musiał odbywać zdalnie ze względu na ograniczenia pandemiczne, ale obecnie organizatorzy powrócili do formuły w pełni stacjonarnej. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz na stronie internetowej, a rozpoczynając naukę należy przejść indywidualne przesłuchanie.

Szczegóły, terminy i zapisy na stronie szkolakantorow.pl.

 

Gdańsk: Gdańska Szkoła Kantorów

GSK jest dziełem, które zrodziło się w odpowiedzi na potrzebę dbałości o piękno muzyki liturgicznej; ma też łączyć środowiska tworzące przestrzeń muzyki liturgicznej. Program nauczania obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, praktyczne i są to: zbiorowa i indywidualna emisja głosu, podstawy dyrygowania, śpiew wielogłosowy, chorał gregoriański, śpiew tradycyjny i prawosławny, zasady muzyki, czytanie nut głosem, dobór repertuaru, teologia liturgii, metodyka prowadzenia scholi z praktyką. Przewidziane są również wykłady zmienne – otwarte – ze specjalnymi gośćmi, którzy wzbogacą wiedzę kantorów o istotne dla ich pracy treści. Organizatorzy zapraszają zarówno osoby, które dotąd nie pełniły funkcji kantora jak i te, które mają już doświadczenie podobnej posługi w Kościele – dla pogłębienia warsztatu oraz poznania bogactwa liturgii.

Aby zostać słuchaczem GSK, nie jest wymagane wykształcenie muzyczne bądź praktyka w tej dziedzinie – wystarczy posiadać słuch muzyczny i otwarte serce, aby zgłosić się na przesłuchanie.

Szczegóły i zapisy na stronie muzykaliturgiczna.pl.

 

Poznań: Studium Muzyki Liturgicznej

Powstałe w 2018 roku dwuletnie Studium Muzyki Liturgicznej dedykowane jest wszystkim osobom, którym leży na sercu piękno liturgii. Każdy uczestnik Studium wybiera jedną z dwóch specjalizacji: śpiewak w scholi/chórze – dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne i muzyczne; aby zapisać się do studium nie trzeba posiadać wiedzy, umiejętności ani wykształcenia muzycznego – wystarczy podstawowy słuch muzyczny oraz chęć współtworzenia śpiewem pięknej liturgii; lub prowadzący scholę – dla osób, które prowadzą, lub czują, że chciałyby prowadzić scholę (zespół wokalny) w swojej parafii czy wspólnocie. Uczestnicy zajęć tej specjalizacji, oprócz zajęć wokalnych i muzycznych, będą mieli więcej zajęć z dyrygowania, doboru repertuaru oraz prowadzenia emisji grupowej.

Każdy z czterech semestrów to 8 sobotnich zjazdów podczas których odbywają się zajęcia indywidualne z emisji głosu (30 min) oraz zajęcia grupowe (m.in. wprowadzenie do teologii liturgii, dobór repertuaru, emisja głosu, zasady muzyki i czytanie nut głosem, chorał gregoriański, śpiew wielogłosowy oraz śpiew psalmów i prowadzenie liturgii godzin). Zajęcia odbywają się będą w siedzibie studia wokalnego Przestrzeń Głosu (Poznań Junikowo).

Szczegóły i zapisy na stronie: studiummuzykiliturgicznej.pl

 

Wrocław: Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne

Do WLSW przyjmowane są osoby pełnoletnie, posiadające podstawowy słuch muzyczny. Nie jest wymagane ukończenie szkoły muzycznej. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 2 października 2023, natomiast przesłuchania odbędą się 7 października na platformie MS Teams zgodnie z harmonogramem przesłanym zarejestrowanym kandydatom w indywidualnych wiadomościach w dniu 4 października. Przesłuchania mają na celu sprawdzenie słuchu muzycznego kandydatów (m.in. umiejętność powtórzenia krótkiej melodii i rytmu).

Bezzwrotna opłata rekrutacyjna wynosi 40 zł, w przypadku przyjęcia do WLSW zostanie ona zaliczona na poczet czesnego. Zajęcia w roku akademickim 2023/2024 będą odbywać się w trybie zdalnym z wykorzystaniem platformy MS Teams. Osoby, które rozpoczną naukę w WLSW w formie zdalnej, będą miały możliwość zrealizowania całego, 2-letniego cyklu nauczania w formie online.

Szczegóły i zapisy na stronie: wlsw.pl.

 

Warszawa: Szkoła Śpiewu Liturgicznego

Szkoła Śpiewu Liturgiczego powstała przy klasztorze dominikanów na warszawskim Służewie. Program Szkoły ułożony jest głównie pod kątem kształcenia animatorów śpiewu kościelnego, czyli osób, które chcą się nauczyć, jak prowadzić scholę, ale zapraszamy również wszystkich, którzy chcą lepiej śpiewać, bardziej świadomie uczestniczyć w liturgii lub po prostu doświadczyć śpiewu liturgicznego w różnych jego odsłonach: chorału gregoriańskiego, pieśni tradycyjnych, pieśni czterogłosowych, wspólnego śpiewu podczas liturgii.

Aby uczestniczyć w zajęciach Szkoły, nie trzeba posiadać żadnych umiejętności ani wykształcenia muzycznego, nie jest wymagane również doświadczenie w śpiewie. Wystarczy mieć podstawowy słuch muzyczny i dobre chęci. Zajęcia odbywają się w trybie dziesięciu zjazdów weekendowych od października do czerwca, średnio raz na miesiąc, od piątku od godz. 17.30 do niedzieli do godz. 12.15 (+ nieobowiązkowa próba scholi i śpiewanie na mszy o 14.00).

Szczegóły, terminy i zapisy na stronie: spiew.dominikanie.pl.

 

Szczecin: Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego

SLAM, czyli Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego, wchodzi w drugą dekadę działalności. Owe dziesięć lat temu był spory zapał: świeccy, którzy nie chcieli jednorazowych inicjatyw, ale regularnych spotkań warsztatowych i siostry, które rozeznawały potrzebę stałej formacji dla muzyków, którzy są w kościołach – żeby ich bycie było prawdziwą służbą. Obok Szkoły, od 9 lat, trwają nieprzerwanie spotkania Absolwentów SLAM-u, którzy wciąż chcą się spotykać na wspólnej modlitwie i wymianie doświadczeń, czując się coraz bardziej odpowiedzialni za wspólnotę Kościoła.

Jesienią rusza jedenasta edycja Szkoły, podczas której uczniowie otrzymają wiedzę z przepisów Kościoła i teorii muzyki, sporo warsztatu, lekcje ukochania Liturgii i niezwykłe doświadczenie wspólnoty, które umacnia i dodaje odwagi. Każde spotkanie to czerpanie ze skarbca Kościoła: dzięki prelegentom, tematom, różnorodności zagadnień można jeszcze szerzej zobaczyć piękno Liturgii.

Więcej informacji i zapisy na stronie centrumformacji.eu.

mw

Zobacz także