Szczecin: Rusza ósmy rocznik Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

W październiku 2019 roku rozpocznie się VIII edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Jej ideą jest zaszczepienie w osobach posługujących podczas liturgii większej wrażliwości na jakość służby muzycznej w Kościele.

Podczas dziewięciu spotkań, które odbywają się w Domu Generalnym Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża na szczecińskim Stołczynie, można zgłębiać tajniki sztuki muzycznej i poznawać szeroki kontekst dokumentów Kościoła dotyczących prawodawstwa liturgiczno-muzycznego.

Każdy zjazd jest poświęcony jednemu zagadnieniu. Niektóre dotyczą konkretnego okresu liturgicznego, inne dotykają takich tematów, jak Psalmy czy Liturgia Godzin. Podczas każdego spotkania uczestnicy mają okazję wymieniać się doświadczeniami osób posługujących na co dzień w Kościele. Są to organiści, chórzyści, osoby prowadzące schole, katecheci i wszyscy zainteresowani, dla których muzyka w kościele spełnia szczególną rolę ubogacania spotkania z Bogiem. Momentem kulminacyjnym każdej soboty jest Eucharystia, podczas której wspólnie wykonują przygotowaną wcześniej muzykę.

Podczas całego cyklu szkolnego odbywa się wiele zajęć dotyczących zagadnień muzyczno-liturgicznych, emisji głosu, prowadzenia zespołów, dyrygowania, historii muzyki, czy wreszcie analizy poszczególnych dokumentów Kościoła dotyczących służby podczas liturgii. Dzięki tej szerokiej wiedzy absolwenci szkoły mogą dużo bardziej świadomie posługiwać w swoich parafiach. Roczny kurs jest wyjątkową okazją do pogłebienia wiedzy, rozwinięcia umiejętności oraz wymiany doświadczeń z wieloma osobami, które bardzo chętnie służą swoją wiedzą i doświadczeniem wieloletniej praktyki.

Projekt jest propozycją formacji osób dorosłych i młodzieży zaangażowanych w muzyczne posługiwanie podczas liturgii i dotyczy zarówno przestrzeni muzycznej, jak również duchowej i liturgicznej. Taką formę działalności podejmują animatorzy muzyczni różnych wspólnot, odpowiedzialni za schole i ich członkowie, katecheci, studenci oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Zatem do tych osób szczególnie kierowane jest zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu. Propozycja ta może stanowić bardzo przydatną pomoc w ich posługiwaniu.

W dźwiękach pieśni Maryjnych, ze słowem o bliskości Maryi diakona Łukasza Palucha i "utrwaleniem naszej wiedzy" upłynęło nam majowe spotkanie Absolwentów Szkoły:)

Opublikowany przez Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego Czwartek, 24 maja 2018

Wśród prowadzących znajdą się w tym roku ks. dr Zbigniew Woźniak, ks. kan. dr Andrzej Krzystek, ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk, ks. Wojciech Koladyński, dr Łukasz Popiałkiewicz, Emil Michorzewski, Anna Maria Kowalska-Stępień, Ewa Węglarz, Adam Kuliś oraz s. Anna Beata Majerczak CSDC, odpowiedzialna za studium.

Dotychczas gościnnie można było wysłuchać też innych prowadzących, wśród których znaleźli się: ks. Piotr Leśniak, o. dr Kamil Grzegorz Paczkowski OFM, s. dr hab. Adelajda Sielepin CHR, ks. kan. dr Piotr Gałas, ks. Krzysztof Porosło, ks. Paweł Korupka, ks. dr hab. Cezary Korzec, ks. dr Tomasz Stroynowski, bp prof. dr hab. Henryk Wejman, bp prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski, ks. kan. dr Sławomir Zyga, ks. Paweł Olewiński, s. dr Maria Iwona Kopacz PDDM, dk. Łukasz Paluch, ks. dr Jarosław Kwiecień.

Szkoła, mimo że trwa tylko rok, ma pewną kontynuację, która wynika z potrzeby dalszego pogłębiania poruszanych tematów. Każdy, kto ukończy Szkołę Liturgicznego Animatora Muzycznego może czuć się zaproszony na zjazdy absolwentów, które odbywają się równie regularnie, co zajęcia. Wspomniane spotkania, jak również warsztaty liturgiczno-muzyczne oraz coroczne rekolekcje liturgiczne pozwalają na pogłębianie wszystkich tematów, które są ważne dla posługujących w Kościele. Nie do przecenienia są oczywiście również możliwości konsultowania swoich doświadczeń i ewentualnych wątpliwości z bardzo kompetentnymi osobami, które zawsze chętnie angażują się w pomoc i rozwikłanie potencjalnych trudności.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości zapisania się na SLAM są dostępne na stronie www.centrumformacji.eu.

an

mw

Zobacz także