Studia nad sakramentarzami idą naprzód!

Dzięki uprzejmości jednego z mych znajomych, który wczoraj podesłał mi stosowny link, dowiedziałem się o trwającym obecnie (od 6 do 8 września) sympozjum w Regensburgu na temat bardzo ważnego aspektu historii ksiąg liturgicznych.

Temat sympozjum brzmi: „Afterlives of the Gregorian Sacramentary: Latin Mass Books and the Organization of Liturgical Knowledge (c. 850-1200)”, czyli: „Pozagrobowe życie Sakramentarza Gregoriańskiego: łacińskie księgi mszalne i organizacja wiedzy liturgicznej (ok. 850-1200)”, a jako organizatorzy wymienieni są trzej naukowcy związani z uniwersytetem w Regensburgu: prof. dr Harald Buchinger (z Austrii), dr Arthur Westwell (z Wielkiej Brytanii) i nieraz wspominany już u mnie na blogu w kontekście badań nad Sakramentarzem tynieckim dr Paweł Figurski. Tu podaję link do szczegółowego programu sympozjum:

Afterlives of the Gregorian Sacramentary | H-Soz-Kult. Kommunikation und Fachinformation für die Geschichtswissenschaften | Geschichte im Netz | History in the web (hsozkult.de)

Ponieważ dostępny był także link do połączenia on-line, mogłem dziś posłuchać fragmentów paru wykładów. Tylko fragmentów, ponieważ jestem obecnie na miesięcznej posłudze w sanktuarium w Licheniu, przez co dni mam mocno wypełnione. Najciekawsze dla mnie będą jutrzejsze wykłady dra Figurskiego i dra Westwella, ale tego już na pewno nie posłucham, bo rano wyjeżdżam do Krakowa na „Mysterium Fascinans”. Ale mam nadzieję, że będzie publikacja materiałów sympozjum.

Najbardziej cieszę się z tego, że takie sympozjum w ogóle się odbywa. Liturgiści śpią, ale historycy trzymają rękę na pulsie i biorą na warsztat księgi liturgiczne. Co więcej, biorą na warsztat najsłabiej dotąd przebadany okres rozwoju ksiąg liturgicznych, czyli epokę późnych sakramentarzy oraz przejścia od sakramentarzy do mszałów. Dobrze, że ktoś o tym myśli. Powodzenia!


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....