Spotkanie z inną rzeczywistością wiary – recenzja „Modlitwy Celtów” [konkurs]

„Modlitwa Celtów” ukazuje nam sposób wyrażania wiary mieszkańców Szkocji, Walii i Irlandii. Jej bliskie łączenie z przyrodą i naturą. Naturą, która przypomina nam, jak wiele otrzymaliśmy od Boga, i dzięki której możemy na nowo przypominać sobie, jak mamy żyć wobec bliźnich.

Modlitwy i wyjaśnienie

Książka „Modlitwa Celtów” dzieli się na dwie części. W pierwszej znajdują się dzieła literackie i modlitwy kościoła celtyckiego wczesnego średniowiecza, pogrupowane według różnych tematów np. Piękno stworzenia, Gościnność. Druga część to posłowie autorki-tłumaczki Aliny Krajewskiej, która wspaniale przybliża, jak wyglądała wiara iroszkotów między V a X wiekiem.

„Modlitwa Celtów” ukazuje nam sposób wyrażania wiary mieszkańców Szkocji, Walii i Irlandii. Jej bliskie łączenie z przyrodą i naturą. Naturą, która przypomina nam, jak wiele otrzymaliśmy od Boga, i dzięki której możemy na nowo przypominać sobie, jak mamy żyć wobec bliźnich.

Rozpalam mój ogień dzisiejszego ranka

W obecności świętych aniołów nieba

(…)

Boże, Ty rozpal w moim sercu w głębi

Płomień miłości dla mego bliźniego

Błogosławieństwo rozpalenia ognia

Patrzeć na świat przez pryzmat Boga

Cały świat jest miejscem uwielbienia Boga, w każdym stworzeniu można go odnaleźć i doświadczyć. Każdego dnia należy więc to robić, spotykać i doceniać Boga w świecie przez niego stworzonym. Warto patrzeć na świat i zachwycać się: ogniem, wiatrem, wodą – bo to wszystko dał nam Bóg. W tym wszystkim można go uwielbić i docenić, że to On ciągle i nieprzerwanie daje nam wszystko czego potrzebujemy. To najprostsza droga do modlitwy – dziękowanie za otrzymane dary.

(…) Przyglądam się jak mewy nurkują w powietrze

I słyszę ich krzyk;

Myślą oglądam rojną morską głębię

Która mieni się ławicami ryb.

Ziemia pełna jest naraz majestatu i harców,

Zarazem dostojna jest i radosna;

We wszystkim odzwierciedla Tego

który ją uczynił

anonimowe

Radość i obrona przed złem

Z treści modlitw wypływa przede wszystkim radość. Celtowie żyją teologią zachwytu – zachwytu nad stworzeniem, nad życiem, nad tym, że Bóg zbawił każdego z nich.

Celtowie traktowali również modlitwę jako obronę przed złem.  Bardzo plastycznie i jednoznacznie jest przedstawione to np. w modlitwie Pancerz świętego Patryka, dzięki której wierzący może na nowo zdać sobie sprawę, ile Pan Bóg dla niego uczynił dotychczas, oraz że nigdy o nim nie zapomina.

Przytwierdzam do siebie na ten dzień

Moc Chrystusowego narodzenia i chrztu

Moc Jego ukrzyżowania i złożenia do grobu

Moc Jego zmartwychwstania i wstąpienia do nieba

Moc Jego przyjścia w dzień ostatecznego sądu

Odkryć świat Celtów

By recenzja nie okazała się streszczeniem ograniczę się do wyboru jedynie powyższych tematów modlitewnych. Zachęcam jednak serdecznie, by każdy sięgnął po tę książkę i odkrył jak Celtowie podchodzili do zagadnienia na przykład gościnności albo życia rodzinnego. Po przeczytaniu można zauważyć, że niewiele w porównaniu do dzisiejszych czasów spraw i problemów zmieniło się.

Dzięki książce możemy również dowiedzieć się, kim w duchowości celtyckiej był anamchara (słowo to na język polski możemy przetłumaczyć jako bratnia dusza), jaką rolę odgrywały w niej kobiety, jak wyglądała ich asceza i wiele, wiele innych zagadnień. Poznamy również wyjaśnienie symboli celtyckich takich jak: węzeł, okrąg, trójlistna koniczynka. Na końcu możemy zapoznać się z sylwetkami świętych takich jak św. Patryk czy Brygida z Kildare.

*Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Autor: Alina Krajewska; Wydawca: Wydawnictwo M; Format: 14 x 20 cm; Liczba stron: 216; Rok wydania: 2017; ISBN: 978-83-8043-311-3

O książce

Książka zawiera bogaty zbiór pięknych modlitw i poezji. Są one żywym świadectwem niesamowicie głębokiej wiary – nie tylko teoretycznej ale naprawdę głęboko przeżywanej, która cechowała dawny Kościół celtycki bogaty w wielkie duchowe doświadczenie. Przebija z nich miłość do Boga, zaufanie do Niego i radość życia. Jest w nich podziw dla Boga i wspaniałych jego dzieł – pochylenie się nad człowiekiem i zadziwienie nad pięknem świata.

„Autorzy Modlitwy Celtów dokonali tego, co wydawało mi się nieosiągalne – uchwycili prawdziwego ducha celtyckiego chrześcijaństwa. Znaleźli most łączący stare i nowe, potrafili tak jak mnisi Irlandii, Walii i Szkocji dostrzec w pogańskich symbolach zapowiedź Dobrej Nowiny. Dzięki tej książce wielu z nas po raz pierwszy pozna, co to wiara radosna, bezwarunkowa i kreatywna. Być może wreszcie dostrzeżemy «nieskończone światło», «miłość aniołów», wiatr, który «wspomaga od pleców» i «błogosławieństwo wielkich deszczy» – dary Chrystusa.
[dr Ryszard Bulas]

Konkurs z nagrodami

Mamy dla Was egzemplarz książki Modlitwa Celtów od wydawnictwa M. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o odpowiedź w komentarzu pod postem na Facebooku (nie pod artykułem na stronie) na pytanie konkursowe: Jaką inną metaforą, twoim zdaniem, zamiast koniczyny, mógł posłużyć się św. Patryk do wytłumaczenia tajemnicy Trójcy Świętej? Na odpowiedzi czekamy do wtorku 6 lipca 2021 włącznie, po tym terminie wybierzemy laureata, do którego wyślemy egzemplarz (wysyłka pocztą na terenie Polski). Aby wziąć udział w konkursie trzeba także „lubić” stronę Liturgia.pl na Facebooku i udostępnić publicznie nasz post ze zdjęciem książki.

Zobacz także