Śpiew Ewangelii – Procesja Bożego Ciała – Ołtarz trzeci

Procesja Bożego Ciała jest szczególnym czasem, kiedy wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego błogosławieństwo mogło dotrzeć do każdego człowieka. Warto zatem nadać uroczystego charakteru temu wydarzeniu poprzez zaśpiewanie Ewangelii przy każdym z czterech ołtarzy. Nasz serwis przygotował nagrania wszystkich czterech Ewangelii. Poniżej Ewangelia według św. Łukasza śpiewana przy trzecim ołtarzu w siedmiu wariantach.

Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał? W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba. (Łk 24,13-16.28-35)

Ton I

Ton I według Graduale Romanum:

Ton I według Lekcjonarza:

Ton II

Ton II według Graduale Romanum:

Ton II według Lekcjonarza:

Ton III

Ton III według Graduale Romanum:

Ton III według Lekcjonarza:

Ton Piotrkowski według Śpiewnika Siedleckiego

Ton Piotrkowski według lekcjonarza

Ton V

Ton dominikański

Ilustracja: Caravaggio, „Wieczerza w Emaus”, detal, 1601 r., olej i tempera jajeczna na desce, w zbiorach National Gallery w Londynie; opr. Michał Wsiołkowski, Dominik Sak.
Tekst Ewangelii w języku polskim: © Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum.

Nagrania Ewangelii można znaleźć na stronie serii, a także jako podcast w Spotify oraz iTunes Store:

Posłuchaj w Apple iTunes Posłuchaj w Google Podcasts Posłuchaj na Spotify


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Wojciech Sznyk OP

Wojciech Sznyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin, absolwent filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przed wstąpieniem do zakonu zaangażowany w Ruch Światło-Życie, odnowę charyzmatyczną, spotkania w duchu Taizé, duszpasterstwo młodzieżowe i akademickie. Prowadził schole liturgiczne, pełnił funkcję kantora oraz brał udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach muzycznych religijnych i świeckich.