Spaghetti miłości – recenzja książki „Przepis na miłość” ks. Jacka Bernacika i ks. Krzysztofa Porosło

Można powiedzieć, że szeroko pojęta miłość jest obecna na każdym etapie naszego życia, w każdym jego momencie. Często jednak potrzeba nam czasu by do niej dorosnąć, by ją zrozumieć, czy ją odwzajemnić. Z pewnością jednym z najważniejszych wymiarów miłości jest ta wiodąca przez ołtarz, miłość rodząca pragnienie ślubowania drugiej osobie w sakramencie małżeństwa.

Właśnie o tym, jednym z fundamentalnych rodzajów miłości, opowiadają autorzy książki pt. Przepis na miłość. Księża Jacek Bernacik i Krzysztof Porosło stworzyli swój przepis na miłość, podając go w siedmiu krótkich, zwięzłych i bardzo rzeczowych rozdziałach. W tym miejscu nasuwa mi się jednak zasadnicze pytanie – czy ksiądz, żyjący w celibacie, nie mający własnego doświadczenia miłości małżeńskiej, może mieć coś ciekawego do powiedzenia małżonkom, czy narzeczonym? Czy można traktować ten głos poważnie?

Ciekawym zabiegiem jest porównanie miłości małżeńskiej do przepisu na spaghetti. Na pierwszy rzut oka bardzo prostego dania kuchni włoskiej: makaron, trochę sosu, wszystko zmieszać razem i gotowe. Jednak jak to często w życiu bywa, tak i tutaj, nie wystarczy wrzucenie wszystkiego do garnka, bo „jak przygotowanie świetnego spaghetti wymaga dobrania i połączenia odpowiedniego makaronu, sosu pomidorowego, cebuli, mielonego mięsa, bazylii i parmezanu (…) tak przepis na miłość małżeńską również wymaga połączenia ze sobą odpowiednich składników”.

Zakochanie, przyjaźń, otwartość, decyzja, rozmowa, rytuały aż w końcu przebaczenie. Te siedem składników, zdaniem autorów, tworzą przepis na miłość, która powinna spełnić wymagania przyrzeczeń małżeńskich, a więc będzie trwać na dobre i na złe, aż śmierć nie rozłączy współmałżonków. Jak czytamy we wstępie, składników miłości może być więcej, lecz zdaniem autorów tych siedem jest kluczowych, je chcieli najbardziej uwypuklić. W końcu siódemka jest symbolem pełni, pomyślności, doskonałości.

Przyglądając się po kolei każdemu z punktów, można zauważyć praktyczne porady czy zalecenia jakie duszpasterze, którzy na co dzień spotykają się z małżeństwami, narzeczonymi czy po prostu zakochanymi, chcą przekazać innym. Dzieląc się swoimi przemyśleniami, ks. Bernacik sugeruje, że jak „nie da się zrobić spaghetti bez makaronu” tak analogicznie „bez rozmowy nie da się budować miłości, oczywista oczywistość”. Na pierwszy rzut oka każdy przyzna rację, bez rozmowy nie ma relacji, lecz jaki jest charakter naszych rozmów z ukochaną osobą? Autorzy pytają nas zatem o jakość naszych rozmów.

W podobnym tonie prowadzone są rozważania następnych rozdziałów. Następuje uzupełniający się dwugłos. Od ks. Bernacika dowiadujemy się, że bez rytuałów można żyć, bo: „da się coś zjeść bez soli, bez pieprzu czy innych przypraw, tak pewnie da się miłować bez rytuałów, tylko po co?”. Ks. Porosło podaje natomiast świetną definicję przebaczenia: „okazać szacunek pomimo urazy”. Każdy z siedmiu składników spaghetti miłości jest dokładnie rozpisany, pogłębiony, wyjaśniony, by dać odpowiedź zakochanym jak sobie wybaczyć, jak ze sobą rozmawiać, jak być otwartym, jak się przyjaźnić, jak odróżnić zakochanie od miłości.

Czy ksiądz może coś konstruktywnego powiedzieć o miłości małżeńskiej, która obca jest jego doświadczeniu? Po lekturze książki Przepis na miłość muszę stwierdzić, że tak i to bardzo dużo. Każdy zakochany ma bowiem wiele pytań, czegoś może nie wiedzieć, patrzy na wszystko przez pryzmat swojego związku. Doświadczony kapłan natomiast posiada bardzo duży atut mianowicie spojrzenie z boku na zakochanych i tym właśnie jest ta książka. To wejrzenie w miłość dwóch krakowskich duszpasterzy niejako z perspektywy tylnego siedzenia. Pragną oni podzielić się ze wszystkimi zakochanymi swoimi duszpasterskim doświadczeniem. Autorzy ufają, „że tych siedem rozdziałów poświęconych siedmiu składnikom przepisu na miłość […] pomoże w budowaniu związków pełnych miłości i smakowaniu życia”.

Autor: ks. K. Porosło, ks. J. Bernacik; Wydawca: Baptysterium; Format: 15 x 21 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Liczba stron: 108; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-960436-1-0.

O książce

Tak, jak przygotowanie świetnego spaghetti wymaga dobrania i połączenia odpowiedniego makaronu, sosu pomidorowego, cebuli, mielonego mięsa, bazylii i parmezanu, albo rozgrzewająca herbata zimowa dodatków, takich jak sok malinowy, korzeń imbiru, laska cynamonu i goździki, tak przepis na miłość małżeńską również wymaga połączenia ze sobą odpowiednich składników – czytamy na okładce książki.

W niniejszej książce, która jest przeredagowanym zapisem cyklu Żarów Ognia głoszonych w krakowskiej Kolegiacie św. Anny w roku akademickim 2020/2021 przez ks. Jacka Bernacika i ks. Krzysztofa Porosło, zebraliśmy siedem takich składników, które wydawały się albo najważniejszymi, albo takimi, które – niczym przyprawy – dodają potrawie smaku. Tych siedem rozdziałów poświęconych siedmiu składnikom przepisu na miłość – zakochaniu, przyjaźni, otwartości, decyzji, rozmowie, rytuałom, przebaczeniu – pomoże Wam w budowaniu związków pełnych miłości i w smakowaniu życia.

O autorach

Ks. Jacek Bernacik – ur. 1988 r., ksiądz Archidiecezji Krakowskiej, współpracownik moderatora diecezjalnego Diakonii Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, posługuje i mieszka przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Ks. Krzysztof Porosło – ur. 1988 r., ksiądz Archidiecezji Krakowskiej, wykładowca teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, diecezjalny duszpasterz akademicki przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie, autor i redaktor ponad 20 książek.

Zobacz także