Ruszył nabór prac do Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2023
Ruszył nabór prac do drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2023. Artyści mogą nadsyłać prace na temat „Miłość Ojca” do 1 października 2023, a wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie. Akceptowane techniki to: malarstwo, grafika warsztatowa, grafika komputerowa, rysunek, fotografia, kolaż, witraż płaszczyznowy, typografia oraz inne techniki płaszczyznowe. Pula nagród wyniesie tym razem 34 tys. zł.
Pokazać „Miłość Ojca”
„Ojcze nasz…” to prawdopodobnie modlitwa, której słowa najczęściej wypowiadane są przez chrześcijan, sam Jezus nauczył jej swoich uczniów. To On też opowiedział o swojej relacji z Ojcem, a jednocześnie zapewnił, że poznając Syna, poznajemy też Ojca. W Biblii znajdziemy więcej obrazów bożego ojcostwa: w przypowieściach (o synu marnotrawnym, o winnicy), w historiach Starego Testamentu (o stworzeniu świata, Abrahamie i Izaaku, o prowadzeniu narodu wybranego przez Boga), czy choćby w postaci Józefa, przybranego ojca Jezusa, który nie przysłonił Ojca,
a którego troskliwa obecność przygotowała Jezusa do publicznej działalności i wypełniania woli Boga.
W końcu Jezus przekazuje nam też, że Jego Ojciec jest i naszym Tatą. Jak widzimy się w tej relacji? Czy symbolika więzi rodzinnych pomaga w myśleniu o Bogu, czy przeszkadza? Te i inne rozważania prowadzą nas do tematu OKSSa 2023 „Miłość Ojca” – często zabarwionego jakością relacji z własnym ojcem, lub jego nieobecnością. Zapraszamy do podjęcia refleksji na temat bożego ojcostwa w różnych odsłonach i ujęcia jej w artystyczną formę.
Zabrać głos w dyskusji
Narzekań na kondycję sztuki sakralnej nie brakuje, a czy można próbować coś zmienić? Udział w Konkursie to nie tylko wypowiedź na zadany temat. Każda zgłoszona praca ma szansę stać się głosem w dyskusji o roli sztuki sakralnej. Czy może posługiwać się językiem sztuki współczesnej? Jakie zadania przed nią stoją?
Konkurs powstał z poczucia niedosytu, braku dobrej jakości nowej sztuki w polskich kościołach, z potrzeby poszukiwania nowych twórców gotowych tworzyć dzieła wysokiej jakości inspirowane Biblią i duchowością chrześcijańską, dzieł, które mogłyby znaleźć się w przestrzeni sakralnej i pomagać w spotkaniu z Bogiem, służyć modlitwie. Jednym z zadań Konkursu jest kształtowanie przestrzeni dyskusji na temat tego, czym jest sztuka sakralna i jakie zadania powinna spełniać. Zapraszamy artystów do aktywnego poszukiwania nowego języka sztuki sakralnej.
Do kiedy zgłoszenia?
OKSSa 2023 to konkurs dwuetapowy. I etap: do 1 października można nadsyłać prace w postaci plików pdf i jpg. Spośród wersji cyfrowych Jury wyłoni ok 30 prac, na podstawie których zostanie przygotowana wystawa pokonkursowa. II etap: Jury na podstawie oryginałów prac Jury wyłoni laureatów i przyzna wyróżnienia.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie w Poznaniu. Prace oceni Jury w składzie: Bp Michał Janocha, dr Krystyna Czerni, dr Anna Siemieniec, ks. dr. Jerzy Stranz, dr hab. Grzegorz Niemyjski, dr hab. Łukasz Murzyn.
Czy warto?
Łączna pula nagród to 34 tys. zł. Oprócz wystawy pokonkursowej w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, na której zaprezentowane zostaną prace wyróżnione przez Jury (listopad-grudzień 2023), na 2024 rok planowane są także wystawy w Miejscach Partnerskich Konkursu: w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” w Kielcach. Prace na te wystawy zostaną wybrane wraz kuratorami z tych placówek.
Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym projektu. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie okssa.pl.
Zobacz także
-
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku...
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje,... więcej
-
Szczecin: Rusza kolejny rok Szkoły Liturgicznego Animatora...
Jesienią w Szczecinie ruszy kolejna edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego (SLAM) – inicjatywy powstałej w... więcej
-
Kraków: Dziedzictwo prawne i doktrynalne papieża Benedykta...
Koło Naukowe Prawa Kanonicznego TBSP UJ serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Dziedzictwo prawne... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej