Propozycje śpiewów na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (msza w dzień)
Prawdopodobnie Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym maryjnym świętem chrześcijaństwa. I chyba największym. Pochylamy się dzisiaj nad tajemnicą chwały Maryi w niebie i na ziemi.
Nazywamy ten dzień świętem Matki Bożej Zielnej – przynosimy do kościołów kwiaty, zioła i zboża z dziękczynieniem i prośbą o błogosławieństwo. Takie to nasze świętowanie rozpięte pomiędzy ważnym i trudnym dogmatem o wzięciu Maryi do nieba z duszą i ciałem a ludową, piękną tradycją, sięgającą do legendy, zgodnie z którą po otwarciu grobu Maryi, znaleziono w nim zamiast jej ciała świeże zioła i kwiaty. I zawsze wydaje mi się ważne, żeby nie tracić z oczu obu tych perspektyw – tajemnicy i codzienności, królowania i służenia, bogactwa obdarowania i prostoty proszenia.
Wejście: Ave Domina Sancta (tł. A. Kamieńska, m. br. Efraim, opr. J. Gałuszka, Niepojęta Trójco, t. I. str. 210).
Kościół nazywa Maryję wieloma imionami, ciągle wpatrując się w Jej Twarz, odnajduje pomysły na to, jak Bogu prawdziwie zawierzać. Ta pieśń to jeden wielki zachwyt – Witaj, Pani Święta! I równocześnie pokazanie roli Maryi w dziejach zbawienia i Kościoła – Ona jest przede wszystkim Matką Chrystusową, Bogurodzicą, Komnatą Skarbu Bożego, Rodzicielką Sprawcy Wszechrzeczy.
Przygotowanie darów: Tobie wznawiamy (t.trady, m. P. Bębenek, Niepojęta Trójco, t. II, str. 387)
Piękny tekst, piękna melodia Pawła Bębenka, która niesie te słowa. Prostota i prawda. Słusznie ciebie wychwalamy i twej od Syna pomocy żadamy, by nam odpuścił z twej świętej zasługi Bóg nasze długi. Nic dodać, nic ująć.
Komunia: Bądźże pozdrowiona, Hostio Żywa (Siedlecki 121; opr. R. Wędzicki OP, Niepojęta Trójco, t. II, str. 348).
Maryja to zawsze Ta, która kieruje nasze spojrzenia ku Chrystusowi. Od Betlejem po Golgotę. Wskazuje na Niego i mówi: „Róbcie, co wam każe Syn”. Nawet gdy nie rozumie, nawet gdy cierpi. Słowa tej pieśni podkreślają właśnie tę tajemnicę – Witaj Jezu, Synu Maryi, Tyś jest Bóg prawdziwy, w świętej Hostyi. Dzisiaj Maryja, Niewiasta Eucharystii, wskazuje nam Pana utajonego w Chlebie i Winie. Taka jest Jej rola, Jej powołanie, Jej zadanie.
Uwielbienie: Magnificat ( Siedlecki str. 454; t. j. Lubelczyk, m. C. Bazylik, Niepojęta Trójco, t. II, str. 382; albo inny wedle dostępności, możliwości, zdolności )
Dzisiejsza Ewangelia przywołuje obraz spotkania Maryi z Elżbietą i niezwykłą pieśń uwielbienia wyśpiewaną przez Matkę Boga. Kościół w swojej mądrości włączył te słowa do swojej codziennej modlitwy – każdego dnia w nieszporach powtarzamy hymn Maryi. Świadczy to o jego wadze. Wydaje mi się, że warto w tym wyjątkowym dniu uwielbić Pana słowami Jego Matki. A na jaką melodię? To już mniej ważne. Tak, żeby było pięknie, żeby każdy mógł zaśpiewać, żeby to było osobiste wyznanie wiary.
Zakończenie: Nieskalana (t. św. Efrem, m. A.Gouzes OP, opr. M. Pilśniak OP, Niepojęta Trójco, t. I, str. 216).
Bardzo długo nie słyszałam tej pieśni w żadnej świątyni. Niedawno wróciła na płycie „Nieskalana” i przypomniałam sobie, jak jest pełna treści i wdzięku. Na koniec warto poprosić Maryję Wniebowziętą, by modliła się za nami, bo Ona ocala, opatruje rany, przyobleka chwałą, chroni pod swój płaszcz. Nie można nie wykorzystać takiej okazji.
Na poświęcenie ziół: Królowo nieba (Siedlecki 202)
W śpiewniku ks. Siedleckiego możemy znaleźć informację, że tekst tej pieśni pochodzi z XVII wieku. Znajduje się ona – jako jedyna – w części „na Wniebowzięcie”. Może więc warto sięgnąć po piękną, polską modlitwę przeznaczoną specjalnie na ten dzień.
Królowo nieba, Pani aniołów (m. D. Kusz OP, Niepojęta Trójco, t. I, str.380)
Bonus: Już się anieli wiesielą – m. P. Bębenek
Prawdopodobnie nie ma tej pieśni w żadnym śpiewniku. Pierwsza wersja słów pojawia się już w XV wieku. Zwrotek jest mnóstwo, tutaj tylko kilka wybranych. Paweł Bębenek napisał melodię, która towarzyszy długiej narracji o zaśnięciu Maryi, o tym, jak rozmawiała z Panem Jezusem, który przyszedł ją obudzić – melodia trochę jak z „Janosika”. I kunsztowna klamra kompozycyjna o aniołach co się weselą i na niebie słodko śpiewają. Jak Wam się spodoba, macie cały rok na dotarcie do nut i nauczenie się. Zachęcam.
Już się anjeli wiesielą,
na niebie słodko śpiewają,
Bo Maryja w niebo jidzie,
radujcie się wszytcy ludzie
Wielebną Matkę ucieszył Anjoł Boży i pozdrowił,
Rzekąc: „Pozdrowienie tobie, już rychło będziesz na niebie”.
Tedy przez wszelkiej boleści umarła Matka miłości,
Syn Matuchny swej duszę wziął, a słodkie pienie jest zaczął:
„Wiesiel się Matuchno moja, juże podź ze mną do raja,
Śpiewajcie wszytcy anjeli, wiesielcie się apostoli.
A gdy ciało pochowali Czystej Panny apostoli,
Jezus przyszedł dnia trzeciego do grobu tako świętego.
Dziewicze ciało obudził Jezus, swoją Matkę wskrzesił,
Rzekąc: „Powstań, namilejsza, nad wszytki panny cudniejsza”.
Swoję Matuchnę Jezus wziął, apostoły jest pożegnał;
Apostoli się radują, anjeli słodko śpiewają.
Zobacz także
-
Nowy album muzyczny „Msza Różańcowa” od dziś...
Na październik – miesiąc różańcowy – Dominikański Ośrodek Liturgiczny przygotował nową kompozycję, zatytułowaną „Msza Różańcowa”.... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Pomoce liturgiczne
Każdy ceremoniarz doskonale wie, że przygotowanie celebracji wymaga czasu i zaangażowania. Dlatego dziś udostępniamy Wam... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Propozycje śpiewów na...
W wigilię Zesłania Ducha Świętego gromadzimy się w wieczerniku z Maryją i apostołami, żeby czekać... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej