Propozycje doboru śpiewów na X Niedzielę Zwykłą, rok B

To ciekawy moment roku liturgicznego. To wszystko, co się ostatnio wydarzyło: Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego, uwielbienie Trójcy Świętej, odmieniło nas, przybliżyło do Boga.

W moim odczuciu wielkie świętowanie trwa do Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, po nim następuje jakby powrót do codzienności i próba odnalezienia się w niej ze wszystkimi darami, jakie ostatnio otrzymaliśmy. Dzisiejsza liturgia mówi: to wszystko, co się wydarzyło, sprawia, że nie musicie się lękać. Szatan i śmierć zostały pokonane, wasza droga do Boga jest pewna, więc nie bójcie się Go szukać, nie bójcie się mieć nadziei na życie wieczne z Nim.

Wejście: Oto jest dzień (t.: Liturgia Godzin, m.: B. Korejs, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. II, str. 334)

Ten przepiękny hymn z Liturgii Godzin przedłuża radość paschalną, a jego zwrotki mówią o tym, co najważniejsze w dzisiejszych tekstach liturgii: „Gdyż On jak lew, pełen mocy, podeptał smoka Otchłani i tych, co w śmierci posnęli, obudził głosem ożywczym”. Wybrałam akurat to opracowanie muzyczne, spośród wielu dostępnych, gdyż jego charakter podkreśla radość zmartwychwstania, a prosta melodia pozwoli wiernym włączyć się we wspólny śpiew, co jest szczególnie ważne na początku liturgii.

Przygotowanie darów: Pieśń o nadziei (t.: Ps 25, m.: D. Kusz OP, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. II, str. 411)

To idealna pieśń na dziś, gdyż refren mówi o nadziei życia wiecznego w Bogu, a zwrotki są modlitwą o to, żebyśmy pełnili Jego wolę : „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami (…)” (Co nawiązuje do Ewangelii: „kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”). Zwrotki wykonywane są solo, przez wysoki głos żeński lub męski i nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto zadbać o wcześniejsze ich dobre przygotowanie.

Komunia: Dzięki Ci, Panie (t.: Radpert z St.Gallen, m.: P.Bębenek, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. II, str. 350)

Ta przepiękna pieśń eucharystyczna mówi o tym, że Bóg wyrwał nas z niewoli grzechu, a teraz „wzmacnia nas już na zawsze, dając nam Siebie”. Wpisują się zatem idealnie w myśl dzisiejszych czytań, ukazując przy tym kolejne źródło posilające nas w drodze do Boga: Jego Ciało i Krew.

Uwielbienie: Psalm 63 (m.:P.Bębenek, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.II, str. 398)

Uważam, że psalm 63 to jeden z najbardziej sprzyjających modlitwie tekstów na świecie („Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza, ciało moje tęskni za Tobą jak ziemia łaknąca wody.”), a opracowanie muzyczne Pawła Bębenka bardzo dobrze wspiera treść, dlatego bardzo polecam tę pieśń do modlitwy podczas Mszy Świętej. Dziś szczególnie pasuje do tekstów liturgii, gdyż jest modlitwą o bliskość Boga, do której On sam zaprasza w słowach dzisiejszej Ewangelii.

Zakończenie:Pani ufność nasza (m.:J.Gałuszka OP, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.I, str. 278)

Na koniec warto zwrócić się do Matki Bożej, która pomaga człowiekowi walczyć z szatanem. Ta piękna pieśń ma formę prostego ostinata, dlatego jest dobrą okazją do wspólnej modlitwy zgromadzonych wiernych.

Zobacz także

Urszula Rogala

Urszula Rogala na Liturgia.pl

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność: kompozycja). Komponuje utwory solowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe, a także muzykę filmową i liturgiczną. Jej kompozycje były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, między innymi podczas paru edycji Uczniowskiego Forum Muzycznego (m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego), podczas cyklu koncertów symfonicznych w ramach projektu Nova Hereditas, na wielu koncertach w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, a także podczas koncertu członków orkiestry Opéra Royal de Wallonie (Belgia). Od wielu lat śpiewa i dyryguje w scholach parafii oo. Dominikanów na Służewie w...