Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zostanie kardynałem

W czasie niedzielnej modlitwy Regina Coeli papież Franciszek ogłosił nazwiska dwudziestu jeden nowych kardynałów oraz datę najbliższego konsystorza, który odbędzie się już 27 sierpnia. Wśród nominatów znalazło się nazwisko prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp. Artura Roche.

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Arthur Roche w maju ubiegłego roku został mianowany przez papieża Franciszka prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Urodził się 6 marca 1950 r. w miejscowości Batley Carr koło Yorkshire. Studiował na w Valladolid w Hiszpanii i uzyskał dyplom z teologii na Papieskim Uniwersytecie w Comillas. Święcenia kapłańskie przyjął po powrocie do Anglii, w 1975 r. Po trzech latach pracy duszpasterskiej jako wikariusz w Barnsley, został sekretarzem biskupa Williama Gordona Wheelera, a następnie wicekanclerzem i ekonomem.

Po otrzymaniu licencjatu kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, został ojcem duchownym Venerable English College, a w 1996 r. Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. W 2001 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Westminsteru i biskupem tytularnym Rusticiana. Rok później został biskupem pomocniczym Leeds i piastował to stanowisko do 2004 roku. W czerwcu 2012 roku Papież Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przyznając mu także godność arcybiskupa. 29 marca 2014 roku papież Franciszek mianował go członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Wśród 21 kardynałów nominatów jest 16 elektorów, mających prawo udziału w konklawe wybierającym papieża, a także pięciu, którzy są już tego prawa pozbawieni, gdyż w dniu otrzymania nominacji na konsystorzu będą miel skończone 80 lat. Po konsystorzu prawo do udziału w konklawe będzie miało 132 kardynałów.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także