Powrócić do Źródła – recenzja Listu do Efezjan Petera S. Williamsona z serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
Życie chrześcijanina to bycie i działanie en Christo – w Chrystusie. W tej zwięzłej formule św. Paweł wyraził istotę egzystencji każdego dziecka Bożego. Jak wzniosłą teorię przekuć na konkret codziennego funkcjonowania? Tę i wiele innych ważnych kwestii Apostoł Narodów podjął w Liście do Efezjan, który znajdziemy świetnie opracowany i skomentowany w najnowszym, dziesiątym już tomie z serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, tym razem autorstwa Petera S. Williamsona.
Uniwersalne przesłanie
Jak w przypadku wielu innych listów z NT, tak i w odniesieniu do przesłania skierowanego do Efezjan, autorstwo nie jest jednoznaczne. Przy aktualnym stanie badań równie uprawnione jest zarówno uznanie za autora samego św. Pawła, jak i kogoś z grona jego uczniów, piszącego nieco później. Co więcej, prawdopodobne jest, że ów list pierwotnie nie był wcale skierowany specyficznie do wspólnoty w Efezie, ale miał służyć jako swego rodzaju okólnik do odczytywania w różnych miejscach podczas zgromadzeń lokalnego Kościoła. Co wynika dla nas z tego historycznego zamieszania? Uniwersalność treści poruszonych przez św. Pawła (autor komentarza przyjmuje autorstwo Pawłowe) pozwala nam bez trudu dostrzec aktualność tych wypowiedzi także dla nas i poczuć się ich adresatami. Co więcej, niezależnie od tego, kto rzeczywiście ów tekst napisał, Tradycja poświadcza nam jego natchniony charakter i prawowierne nauczanie o sprawach dotyczących naszego zbawienia.
Obdarzenie wszelkim błogosławieństwem
Apostoł narodów, jako dobrze wykształcony i uzdolniony nauczyciel oraz retor, spisywał swoje listy z dużym wyczuciem i rozmysłem, co widać bardzo wyraźnie podczas czytania Listu do Efezjan. Kompozycja tego tomu komentarza w pełni współgra z naturalnym układem samego dzieła. W pierwszej części czytelnik jest zachęcony do odświeżenia najbardziej podstawowej i najszerszej perspektywy dotyczącej całej historii zbawienia, która swój szczyt osiągnęła w wydarzeniu Jezusa Chrystusa. Kim jest stwórca całego dostrzegalnego świata? Kim w tym świecie jest człowiek? Co w naszym życiu zmieniło przyjście na ziemię wcielonego Syna Bożego? Zagłębiając się w lekturę, jesteśmy prowadzeni do odkrycia na nowo swojej najgłębszej tożsamości Bożych córek i synów, obdarzonych w Chrystusie wszelkim błogosławieństwem. Każdy ochrzczony nosi w sobie niepojęty skarb Bożej łaski! Czy udało nam się już go odkryć?
Agere sequitur esse
Stara łacińska zasada zacytowana powyżej mówi o tym, że postępowanie człowieka płynie z tego, kim on jest, bycie poprzedza działanie. Podobnie i w omawianym liście: dopiero po przypomnieniu niezwykłej godności i wielkości obdarowania, jakim cieszy się chrześcijanin, św. Paweł przechodzi do wyprowadzenia z tego konkretnych wskazań moralnych dla członków efeskiej wspólnoty. To właśnie w tej księdze znajdziemy dobrze znane sformułowania i obrazy, m.in. porównania miłości małżeńskiej do jedności, jaka łączy Chrystusa i Jego Oblubienicę – Kościół, opis chrześcijan jako dzieci światłości przyodzianych w duchową zbroję do walki z pokusami złego ducha czy wreszcie zaskakujące odniesienia do społecznego statusu niewolników i ich panów. Odwołując się do wielu sytuacji z ówczesnego codziennego życia, św. Paweł próbował pokazać ochrzczonym, czym winno być ich życie nowego stworzenia w Chrystusie.
Dzięki obficie cytowanym Ojcom Kościoła i współczesnym twórcom oraz trafnym pytaniom pobudzającym do refleksji, autor komentarza pomaga czytelnikowi wejść w jeszcze głębsze i owocniejsze spotkanie ze Słowem Życia.
O książce
„List do Efezjan to najbardziej wyrazisty spośród listów przypisywanych św. Pawłowi, zawierający jedne z najgłębszych wypowiedzi teologicznych istniejących w tradycji chrześcijańskiej. Przez niemal dwa tysiące lat chrześcijanie dawali się porywać jego natchnionym modlitwom, sugestywnemu przedstawieniu Chrystusa jako Głowy stworzenia i Kościoła, opowieściom o łasce i zbawieniu, otrzymanym dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, głoszeniu jedności pogan i Żydów w Chrystusie w siedmiorakiej jedności Kościoła, wzniosłemu wezwaniu etycznemu: „Bądźcie więc naśladowcami Boga, jako dzieci umiłowane” (5,1) i lirycznemu porównaniu małżeństwa do relacji oblubieńczej między Chrystusem i Kościołem – czytamy w X tomie serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego. Najbardziej prawdopodobna hipoteza głosi, że List do Efezjan miał za zadanie krążyć zarówno po Kościołach domowych Efezu, jak i wśród innych nowo powstających Kościołów Azji. Św. Paweł nie koncentruje się w nim na konkretnych problemach w Kościele lokalnym, ale prezentuje nauczanie przeznaczone dla chrześcijan wywodzących się z pogaństwa, poświęcone temu, co Bóg uczynił dla nich przez Jezusa Chrystusa, przy czym płynące z tego wnioski można było bezpośrednio zastosować w większości Kościołów lokalnych I wieku w imperium rzymskim poza Palestyną”.
O autorze
Peter S. Williamson – doktor teologii biblijnej. Do Kościoła katolickiego dołączył w 1972 roku. Od ponad 40 lat jest zaangażowany w ewangelizację i posługę duszpasterską w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Kieruje katedrą Pisma Świętego w Sacred Heart Major Seminary w Detroit (Michigan, USA).
Konkurs z nagrodami
Mamy dla Was do wygrania egzemplarz książki „List do Efezjan. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” od Wydawnictwa w drodze. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o odpowiedź w komentarzu pod postem na Facebooku (nie pod artykułem na stronie) na pytanie konkursowe: Który z listów św. Pawła jest Twoim ulubionym i dlaczego? Na odpowiedzi czekamy do środy 9 czerwca 2022 włącznie, po tym terminie wybierzemy laureata, do którego wyślemy egzemplarz (wysyłka pocztą na terenie Polski).
Zobacz także
-
Święci wybierają nas – recenzja książki Elżbiety...
Zdanie „to nie my wybieramy świętych, to święci wybierają nas” słyszałem wielokrotnie i zgadzam się... więcej
-
Zapach pomarańczy – recenzja nowego wydania książki...
Zapach pomarańczy to opowieść o Zakonie Kaznodziejskim, jakiej jeszcze nie było. Zostajemy wciągnięci w intrygujący... więcej
-
„Posługi współczesnego Kościoła” – nowa książka Dawida Makowskiego
Nakładem Wydawnictwa Miles ukazała się książka „Posługi współczesnego Kościoła. Refleksja w pięćdziesiątą rocznicę wydania Listu... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Monika Pławecka OSU
Urodzona w 1995., Urszulanka Unii Rzymskiej, obecnie studentka teologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień pasjonatka górskich wędrówek, dysput filozoficznych i teologii fundamentalnej.