Postscriptum do rekolekcji „Mysterium Fascinans”
To będzie trochę powtórka, odesłanie do wpisu z 30 czerwca, ale chcę to zrobić w kontekście ubiegłotygodniowych rekolekcji "Mysterium Fascinans", na których z powodu przekroczenia limitu czasu musiałem uciąć jeden wątek. A miałem tam powiedzieć to, co zawarłem w tamtym wpisie z końca czerwca.
Na MF 2024 miałem dwa wystąpienia. Najpierw o Sakramentarzu Tynieckim, potem o modlitwach prezydencjalnych, czyli o kolektach, modlitwach nad darami i modlitwach po Komunii w trzech aspektach: historia, teologia i praktyka, czyli jak się nimi modlić.
Planowałem na zakończenie drugiego wystąpienia dodać jeszcze jeden wątek jako postscriptum, ale z konieczności musiałem już je opuścić. A chciałem tam wyrazić życzenie, żeby wygłaszane modlitwy mszalne oddziaływały na naszą liturgiczną praktykę. I dalej chciałem zacytować dwie modlitwy po Komunii, z 5. i 12. niedzieli okresu zwykłego. Są to modlitwy, które zakładają, że wszyscy obecni przyjęli Komunię świętą pod obiema postaciami. Co więcej, oracja z 5. niedzieli zakłada, że wszyscy przyjęli drugą postać pijąc Krew Pańską z kielicha.
O tym pisałem we wpisie z 30 czerwca, który linkuję poniżej. Kto nie przeczytał, gorąco zachęcam:
O prawdę modlitw liturgicznych – Liturgia.pl
Impulsem do zamieszczenia tego „przypomnieniowego” wpisu była rozmowa z kimś sprzed paru dni. Ktoś podzielił się ze mną tym, co jakiś czas temu przeczytał w jednym z katolickich periodyków. Była to rozmowa z jednym z polskich teologów i w jej toku pojawił się wątek Komunii świętej pod obiema postaciami. Teolog ów zdecydowanie opowiadał się za Komunią pod obiema postaciami i wyraził duże niezadowolenie z tego, że w naszej praktyce liturgicznej jest to coś w zasadzie nieobecnego. Taka wypowiedź to miód na serce i to zachęciło mnie, by zamieścić niniejsze postscriptum.
***
A poza tym uważam, że Sakramentarz Tyniecki powinien być wydany.
Ceterum censeo Sacramentarium Tinecense edendum esse.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
O prawdę modlitw liturgicznych
Dopiero co zakończyliśmy 12. tydzień okresu zwykłego. Pozwalam sobie na małą refleksję na kanwie zapisanej... więcej
-
Komunia na rękę w tradycji Kościoła
Sporo ostatnio zamieszania wokół Eucharystii. W czasie pandemii dyskusje wyłącznie się nasiliły. To szansa, aby ją... więcej
-
Kordoba: Biskup pozwolił na wydawanie wiernym konsekrowanych...
Ordynariusz hiszpańskiej Kordoby biskup Demetrio Fernandez zezwolił księżom swojej diecezji na wydawanie konsekrowanych hostii rodzinom... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....