„Posługi współczesnego Kościoła” – nowa książka Dawida Makowskiego
Nakładem Wydawnictwa Miles ukazała się książka „Posługi współczesnego Kościoła. Refleksja w pięćdziesiątą rocznicę wydania Listu Apostolskiego Motu Proprio Ministeria Quaedam” autorstwa Dawida Makowskiego. Praca jest pewnego rodzaju wyjaśnieniem i rozwinięciem myśli poszczególnych rozdziałów dokumentu papieskiego o kontekst historyczny, liturgiczny, kanoniczny i teologiczny. Co to dokładnie oznacza?
Autor przedstawia tematykę posług współczesnego Kościoła w sposób komplementarny, zestawiając ze sobą dawne rozumienie tzw. święceń niższych ze współczesną teologią urzędów liturgicznych dostępnych dla świeckich, uwypuklając przy tym hermeneutykę ciągłości. W tym celu w pracy przedstawiono dwudziestowieczną reformę tychże stopni oraz jej adaptację na przykładzie Kościoła w Polsce. Dzięki temu wychodzi on naprzeciw tym, którzy pragną lepiej zrozumieć tę kościelną rzeczywistość, podejmując w swojej pracy także wiele newralgicznych tematów, jak np. pytanie o służbę liturgiczną kobiet w urzędach lektoratu i akolitatu czy problem współistnienia święceń niższych z odnowionymi posługami.
– Dziękuję więc młodemu badaczowi, który podjął się tego studium dziś bardzo potrzebnego. Uważam, że wielu będzie mogło skorzystać z tej pracy. Ufam, że to opracowanie pomoże nam bardziej docenić wielkość Ofiary Mszy św. i wagę sakramentu święceń oraz zrozumieć różnorodność funkcji, posług i święceń udzielanych dziś w liturgii Kościoła, która w rycie rzymskim celebrowana jest według Mszału Pawła VI oraz Mszału Jana XXIII – napisał w przedmowie do prezentowanej książki ks. dr Dawid Pietras FSSP.
Książka liczy 222 strony i składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy rozdział jest wprowadzeniem czytelnika w temat pracy, ukazując mu pojęcia, za pomocą których określa się poszczególne formy kościelnej służby. Jest to więc niejako wstęp do drugiego, najobszerniejszego rozdziału pracy. Właśnie ze względu na jego rozległość, podzielono go na trzynaście podrozdziałów, traktujących kolejno o historii posług (1-3), ich reformie (4-7), czynnościach osób posługujących w danych stopniach dawniej i dziś (9-10), adaptacji reformy na przykładzie Kościoła w Polsce (11), ceremonii udzielania tych urzędów dawniej i dziś (12) i odstępie czasu pomiędzy przyjmowaniem kilku stopni (13). Treści zawarte w tymże rozdziale pozwalają czytelnikowi zauważyć pewnego rodzaju dysonans pomiędzy tym, czego chciano, a tym, co otrzymano. Dlatego w trzecim rozdziale pracy uczyniono refleksję nad współczesną kondycją odnowionych stopni.
Ufam, że dotrze ono do wielu wiernych świeckich i duchownych, ukazując im właściwą istotę, sens i cel niższych stopni kościelnego posługiwania. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby dzieło to przyczyniło się do szerszego udzielania posług liturgicznych wiernym świeckim. Dlatego kierowany gorliwością o dom Pana, czyli o Kościół, oddaję w ręce Czytelnika to skromne dzieło, ufając w owoce, jakie mogą wyniknąć
z lektury treści tej książkiZ wprowadzenia do książki
Praca Dawida Makowskiego jest jedną z niewielu książek wydanych w Polsce na temat posług liturgicznych przeznaczonych dla świeckich. Właśnie dlatego autor ma nadzieję, że jego wysiłek przyczyni się do tego, iż w przyszłości stopnie te będą lepiej znane, a co za tym idzie – powszechniej udzielane.
O autorze
Dawid Makowski – twórca i koordynator projektu „Z pasji do liturgii”. Pomysłodawca i współtwórca Zielonogórskiej Szkoły Liturgicznej. Autor licznych publikacji z dziedzin teologii liturgii i posług liturgicznych oraz sakramentu święceń. Jego publikacje można znaleźć nie tylko na stronie Z pasji do liturgii, ale również na Misyjne.pl, Christianitas.org czy Liturgia.pl. Spod pióra autora wyszła również książka „Boska liturgia. Dar Trójjedynego Boga” (Częstochowa 2022) oraz artykuł w monografii o diakonacie stałym (Pelplin 2022).
Zobacz także
-
Kraków: Dni Muzyki Kościelnej – liturgie, koncerty,...
Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej to coroczne święto muzyki kościelnej, które odbywa się już... więcej
-
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu”...
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą się w dniach 13-15 grudnia... więcej
-
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego...
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Katowickiej organizują... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej