Porzuć niemoc, weź Słowo! – recenzja książki „Moc wolności” abp. Grzegorza Rysia

Żyjemy szybko, od jednego zadania do drugiego, łącząc niejednokrotnie kilka aktywności. Tu i ówdzie, choć – niestety – niekoniecznie zawsze, udaje się nam wplatać modlitwę, czemu sprzyjają aplikacje służące rozważaniu Słowa Bożego. Nawet w tramwaju, pociągu czy autobusie można też posłuchać cenionych kaznodziejów. Jest wśród nich arcybiskup Grzegorz Ryś, którego myśli są dostępne również w bardziej tradycyjnej formie, choćby w książce „Moc wolności”.

Publikacja metropolity łódzkiego stanowi kolejną część powstającej sukcesywnie serii rozważań. Jej zaistnienie na rynku książki zawdzięczamy krakowskiemu wydawnictwu WAM. Nie można jednak pominąć tutaj ważnej roli „Tygodnika Powszechnego”, z którym arcybiskup Ryś współpracuje już od dawna. Właśnie na łamach „TP” ukazują się wciąż felietony, a zasadniczo rozważania, autorstwa najpierw księdza, później biskupa i arcybiskupa Grzegorza Rysia. To one, Okruchy Słowa, drukowane w latach 2019-2021, stanowią zawartość książki, do której dzisiaj zajrzymy.

Twórcza kontynuacja

Truizmem będzie pewnie stwierdzenie, że arcybiskupa Rysia większość kojarzy jako duchownego. Oczywiście on sam, poprzez swoją działalność w Kościele lokalnym i powszechnym, nie pozwala temu zaprzeczyć. Warto jednak wiedzieć trochę więcej o drodze naukowej obecnego biskupa Łodzi. Jest on bowiem równocześnie wytrawnym historykiem – znawcą dziejów średniowiecza, który spędził wiele czasu nie tylko jako wykładowca, ale również jako badacz krakowskich archiwów i opiekun bodaj najważniejszego z nich. Mowa tu o zbiorach kapitulnych na Wawelu, gdzie przechowywane są prawdziwe perły wśród polskich archiwaliów. Przewodnikiem księdza Grzegorza po świecie historii był ksiądz profesor Jan Kracik. I dodać trzeba, że uczeń kontynuował dzieło mistrza nie tylko na akademickiej katedrze, bo zmarły w 2014 roku kapłan pozostawił niejeden artykuł na łamach „Tygodnika”. Tak więc mamy do czynienia z kontynuacją i jej twórczym rozwinięciem.

Duchowny i historyk z duszą biblisty

Refleksje łódzkiego metropolity łączą w sobie dwie przestrzenie: wrażliwość na Słowo, którym w danym tygodniu lub szerszym okresie żył Kościół, a także nieobojętność na to wszystko, co działo się wokół – czy to w prowadzonej diecezji, czy w szerzej rozumianej społeczności. Pozwala to stwierdzić, że Grzegorz Ryś, duchowny i historyk w jednej osobie, ma w sobie duszę prawdziwego biblisty, choć nie kończył dodatkowych studiów w tym zakresie. Wrażenie, które najmocniej towarzyszy piszącemu te słowa w trakcie słuchania nagranych homilii arcybiskupa, wraca podczas lektury „Mocy wolności”. Trudno streścić to w kilku słowach, zwłaszcza że mamy do czynienia ze zbiorem 111 tekstów, gdzie każdy stanowi kompletną, wyczerpującą wypowiedź. W zwięzłej formie udaje się autorowi wyrazić trafne intuicje. Spróbujmy pójść za choćby jedną z nich.

Moc wolności ma jedno Imię

U kresu Adwentu w uszach mamy słowa Jezusa o dramatycznych znakach i wydarzeniach zwiastujących koniec czasów, arcybiskup Ryś zauważa, że wszystko to zmierza do jednego – panowania Boga. Ewangeliczny obraz figowca jest znakiem szybkiej odpowiedzi Pana. Figa „nie traci czasu” na kwiaty, ale od razu owocuje. […] Boża odpowiedź na zło – wydawać by się mogło: dominujące i bezczelne – będzie natychmiastowa. Nasz Pan i Sędzia stoi w drzwiach i nie będzie „zwlekał w naszej obronie” – stwierdza autor. I wkrótce dodaje: Gwarancją jest słowo Jezusa, które jest zawsze słowem miłości. I – będąc takie – jest nieodwołalne i pewne (Co się stanie z naszym światem, s. 131-132). W jakimś sensie w tym streszcza się przesłanie całej publikacji. Źródło i moc wolności człowieka – przede wszystkim wolności od samego siebie, by żyć dla Boga i innych – ma na imię Chrystus.

Autor: abp Grzegorz Ryś; Wydawca: Wydawnictwo WAM; Format: 16,2 x 22 cm; Oprawa: zintegrowana; Liczba stron: 248; Rok wydania: 2022; ISBN: 978-83-277-3055-8

O książce

Arcybiskup Grzegorz Ryś głosi Ewangelię jak mało kto: w sposób świadczący o żywym doświadczeniu wiary, bliskości i miłości Boga. Przekazuje Słowo z mocą, która może odmienić nasze życie.

„Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas wolnymi ku miłości. Sprawia, że w życiu chodzi nam o coś więcej niż o siebie samych, o własne szczęście, komfort i wolność. Chodzi o prawdziwie „cudowne” uzdolnienie nas do bycia dla innych”.

O autorze

Abp Grzegorz Ryś – arcybiskup metropolita łódzki, w latach 2011-2017 biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Znany z nieustannego głoszenia Ewangelii w każdym miejscu i czasie. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP. Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii. Autor wielu bestsellerów.

Zobacz także