Pomimo trudności, Festiwal w Jarosławiu trwa nadal (zobacz wideo)
W Jarosławiu na Podkarpaciu ma miejsce już 28. edycja festiwalu „Pieśń naszych korzeni”. Jedno z najważniejszych wydarzeń prezentujących piękno muzyki i liturgii odbywa się pomimo przeciwności związanych z pandemią koronawirusa.
Od poniedziałku 24 sierpnia trwają tygodniowe warsztaty śpiewu, które w tym roku prowadzi Bartosz Izbicki z zespołu Jerycho. Chór festiwalowy na zakończenie zaśpiewa wspólnie z zespołem Jerycho w Bazylice Dominikanów utwór Vesperae Resurrectionis AD 1600 – 2020.
– „To już długoletnia tradycja. Jak już coś odbywa się tyle lat to tym trudniej jest przerwać tę tradycję” – mówi w rozmowie dla Liturgia.pl Piotr Kaplita, dyrektor administracyjny Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
– „Co prawda okoliczności panujące w tym roku w Polsce utrudniały nam cały proces organizacyjny. Był nawet taki moment, kiedy rozważaliśmy nie organizować festiwalu w tym roku. Tymczasem pojawiło się bardzo dużo głosów od uczestników, którzy uświadomili nam, co jest najważniejsze w tym naszym wydarzeniu. Okazało się, że najważniejsze nie jest, żeby zorganizować i przygotować kilkanaście koncertów, a raczej sama atmosfera, którą udało się tutaj zbudować przez lata” – wyjaśnia Piotr Kaplita.
Ciekawym elementem nawiązującym do sytuacji epidemicznej będzie koncert tradycyjnych pieśni południowo-wschodniej Polski, które wykonywało się podczas nabożeństw, w których szukało się wsparcia w trakcie epidemii. Tegoroczny program festiwalu to warsztaty prowadzone przez Bartosza Izbickiego. Od środy 26 sierpnia będą miały miejsce koncerty głównie w Bazylice Ojców Dominikanów, Kolegiacie, a także w przepięknych wnętrzach kamienicy Orsettich.
– „Tegoroczne warsztaty wiążą się z nurtem koncertowym. To też nasz jarosławski zwyczaj, że tygodniowe prace warsztatowe prowadzą w końcu do koncertu finałowego. W tym roku uczestnicy pracują nad jezuickimi nieszporami. Ten koncert nawiązuje też do innego tegorocznego wydarzenia, gdzie nasi wykonawcy ze stowarzyszenia wykonają nasze tradycyjne podkarpackie pieśni, które wykonuje się „w czasach zarazy” – będą to m.in. trzy wersje suplikacji „Święty Boże…”. Będą to też pieśni do świętych patronów od zarazy, przykładowo do św. Mikołaja, św. Walentego, św. Rocha…” – opowiada Piotr Kaplita.
Festiwal w Jarosławiu odbywa się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpaciego, a także Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Cały czas można wspierać organizatorów poprzez przekazanie datków na prowadzenie biura festiwalowego poprzez internetową zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl.
– „Ten festiwal w takiej formie odbywa się ponieważ jego uczestnicy wyrazili chęć uczestniczenia w festiwalu. Dodatkowo te osoby wsparły nas konkretnie przekazując datki na cele organizacyjne” – dodaje Piotr Kaplita.
Ze względu na epidemię w warsztatach może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Podoba sytuacja związana jest z koncertami. Organizatorzy nie zapewniają noclegów. Nie funkcjonuje w tym roku klub festiwalowy. W trakcie zajęć warsztatowych organizatorzy przestrzegają reżimu sanitarnego.
Więcej informacji na stronie internetowej organizatora www.festiwal.jaroslaw.pl.
inf., wideo: Szymon Burek
Zobacz także
-
Jarosław: W niedzielę rozpoczyna się Festiwal Muzyki...
W dniach 20-27 sierpnia w Jarosławiu odbędzie się XXXI Festiwal Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni.... więcej
-
Krzeszów: Premiera oratorium o. Dawida Kusza na festiwalu...
Tegoroczna jesień i początek zimy będą czasem, w którym ożyją mury pocysterskiego opactwa w Krzeszowie na... więcej
-
Kraków: W środę koncert Linnamuusikud w ramach festiwalu...
We wtorek 2 sierpnia rozpoczyna się w Krakowie Festiwal Musica Divina, który stawia sobie za... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej