Odkryć światło poranka dnia trzeciego – recenzja książki „Znaki szczególne Zmartwychwstałego” dominikanów S. Popławskiego, A. Szustaka, J. Szymczaka

Każdej niedzieli obchodzimy pamiątkę Zmartwychwstania, a w Credo wyznajemy naszą wiarę, że Jezus Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo. A co to dla nas oznacza i jak możemy tym żyć? Odpowiedzi znajdują się w książce trzech dominikanów, o. Szymona Popławskiego, o. Adama Szustaka i o. Jacka Szymczaka pt. „Znaki szczególne Zmartwychwstałego. Rekolekcje paschalne”.

Książka rzuca nowe światło na z pozoru znane nam kwestie. Cztery rozdziały: „Znaki Zmartwychwstałego”; „Przeszkody”; „Błyski zmartwychwstania” i „Do Galilei” świetnie ze sobą współgrają i pokazują krok po kroku postać Zmartwychwstałego Pana, ale co jeszcze istotniejsze, są relacją naszej drogi do spotkania z Nim. Najpierw widzę znaki… później przeszkody, niedowierzanie, błyski prawdy docierają do mnie, aż w końcu spotykam się z Panem w Galilei.

Znaki szczególne Zmartwychwstałego

Opisując znaki szczególne Zmartwychwstałego, Jacek Szymczak OP zwraca uwagę na fakt, iż zmartwychwstanie dokonało się w nocy, wśród mroku i ciemności, której czasem doświadczamy w swoim życiu. Jezus „tę noc przełamuje, tej nocy się nie boi, w tę noc w naszym życiu wchodzi (…) bo wie, że jest od tego wszystkiego silniejszy” (str. 9). Autor także podkreśla bardzo istotny fakt, że Zmartwychwstały ma wciąż widoczne rany „a Jego rany to znak mojej wartości i Jego miłości do mnie. Jak dobrze, że Jezus wciąż ma rany, bo to oznacza, że nieustannie pamięta o mojej wartości” (str. 16). Mnie osobiście bardzo poruszyło to sformułowanie. Znane są nam słowa z księgi Izajasza, że „w Jego ranach jest nasze uzdrowienie” (Iz 53, 5), ale jest w nich także zawarta nasza wartość, o czym warto pamiętać.

Błyski zmartwychwstania

Ukazując spotkania ludzi ze Zmartwychwstałym, Adam Szustak OP zwraca uwagę na to jak Bóg jest subtelny w przychodzeniu do nas, nie narzuca się. Czytając, przypomniałam sobie tę prawdę, że Bóg jest obecny w naszych najprostszych czynnościach. „Jego ulubionym miejscem działania są drobne rzeczy, codzienność, zwyczajność, tam Bóg mówi do nas nieustannie” (str. 49). To właśnie jest dla mnie urzekające. W następnej części zatytułowanej „Błyski zmartwychwstania” Szymon Popławski OP zachwyca przykładami i niezwykle trafnymi porównaniami, osobistymi przeżyciami których autor nie bał się zamieścić w tym rozdziale. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Dlatego doświadczenia przejścia ze śmierci do życia jakim są owe „błyski” niesamowicie mnie zainspirowały i dodały odwagi, do tego by zaufać i uwierzyć, że Jezus Chrystus „może prawdziwie rozświetlić nasze mroki i zamienić chaos w harmonię” (str. 55).

Do Galilei

Na koniec Adam Szustak OP, który zabiera nas w podróż do przeszłości – by „zmierzyć się z tym, co niełatwe w nas i wokół nas, ale także otworzyć się na to, czego wcześniej nie widzieliśmy, nie rozumieliśmy, jeszcze nie potrafiliśmy pojąć i przyjąć” (str.74). Powrót do przeszłości nie zawsze jest łatwy, ale czasem jest on konieczny, aby móc wrócić do korzeni, do tego pierwszego zachwytu. Czytając, możemy się dowiedzieć dlaczego jest to aż tak ważne.

Podczas lektury urzekło mnie to, że na dobrze znane historię spotkania różnych bohaterów ze Zmartwychwstałym Panem mogłam spojrzeć inaczej, z innej strony, o wiele głębiej, przez co w postawach rozmówców Jezusa mogłam dostrzec siebie. Myślę, że jest to świetna propozycja rekolekcji dla każdego i nie tylko na czas wielkanocny. Czytając tę publikację zachwyciłam się na nowo Zmartwychwstałym, to wszystko ciągle we mnie pracuje, aby to przeżyć, po prostu trzeba przeczytać tę książkę i samemu spotkać się z Nim w swojej Galilei.

Autorzy: S. Popławski OP, A. Szustak OP, J. Szymczak OP; wydawca: W drodze; format: 11 x 18 cm; oprawa: miękka; liczba stron: 104; rok wydania: 2022; ISBN: 9788379065172.

O książce

Znaki szczególne Zmartwychwstałego. Rekolekcje paschalne to rozważania na okres wielkanocny. Dlaczego wracamy do Galilei? W jakich znakach objawia się Zmartwychwstały? Jak po Wielkim Poście żyć na co dzień radością Wielkanocy? Odpowiedzi szukają dominikanie – Szymon Popławski OP, Adam Szustak OP i Jacek Szymczak OP – dzieląc się doświadczeniem spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. We wstępie do książki czytamy: „Wiele robimy, by przygotować się do świąt Wielkanocy – podejmujemy różne wyrzeczenia, uczestniczymy w rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych, spowiadamy się i uczymy nowych sposobów modlitwy. I dobrze, bo Triduum Paschalne i oktawa Wielkanocy rzeczywiście zasługują na to, by wszystko w sobie zmobilizować, aby jak najlepiej przeżyć te dni. Co jednak z pozostałą częścią okresu paschalnego? Czy nie jest tak, że chcąc odpocząć po intensywnym Wielkim Poście, tak naprawdę nie świętujemy tego, na co tak bardzo czekaliśmy? Jak dobrze przeżyć cały okres wielkanocny, czyli pięćdziesiąt dni od zmartwychwstania do zesłania Ducha Świętego? Jak prawdziwie zobaczyć i spotkać Zmartwychwstałego?

Znaki szczególne Zmartwychwstałego odpowiadają właśnie na te pytania, ponieważ jest to zbiór rozważań na okres paschalny, w którym trzej dominikanie dzielą się swoim doświadczeniem spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Wyjaśniają, jak Go rozpoznać, jakie są Jego szczególne znaki i gdzie Go szukać w codziennym życiu. Podpowiadają, co może być przeszkodą w dostrzeżeniu w nas i wokół nas błysków Jego obecności, a także co trzeba usunąć albo do czego powrócić, by na nowo odkryć niezwykłą moc Jego miłości.
To publikacja przygotowana na podstawie internetowych serii z portalu dominikanie.pl. Jej pierwszym i najważniejszym fundamentem jest jednak słowo Boże zapisane w Biblii. Do niego nieustannie i na różne sposoby odwołują się bracia kaznodzieje, co oznacza, że poszczególne rozważania są nie tylko zbiorem myśli i komentarzy biblijnych, lecz także Słowem, przez które do naszego życia może wejść sam Bóg”.

O autorze

Praca zbiorowa – Autorami książki pt. Znaki szczególne Zmartwychwstałego są znani i cenieni dominikanie: Szymon Popławski OP, Adam Szustak OP i Jacek Szymczak OP.

Konkurs

Mamy dla Was do wygrania jeden egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzu pod postem na naszym facebookowym profilu, odpowiedzieć na pytanie: Jak i dlaczego nadzieja zmartwychwstania wyraża się w Uroczystości Wszystkich Świętych?

Zobacz także