Obudzić olbrzyma – „Wiara – racjonalna czy naiwna?” Stephena T. Davisa
Wydaje się, że współczesny świat, z całą jego nowoczesnością i naukowymi metodami empirycznego przeprowadzania dowodów, zepchnął chrześcijaństwo do głębokiej defensywy w dyskusji… Czy jednak jest tak naprawdę? Czy wierzący powinien na każdym kroku przepraszać wszystkich sceptyków za (pozorną) nieracjonalność własnych przekonań?
Z odpowiedzią przychodzi Stephen T. Davis, profesor filozofii na jednym z amerykańskich uniwersytetów. W książce pod tytułem: „Wiara – racjonalna czy naiwna?” zawarł on mnóstwo rozważań odnośnie szeroko dyskutowanych kwestii spornych, głównie tych spośród najczęściej podnoszonych w debatach dotyczących szeroko pojętej filozofii chrześcijańskiej oraz jej doktryny.
Autor z precyzją doświadczonego filozofa bardzo umiejętnie porusza się pomiędzy naprawdę trudnymi zagadnieniami, stawia pytania w miejscach gdzie odpowiedzi często zdają się być oczywistymi, i próbuje dać odpowiedzi tam, gdzie wiele osób przestało już stawiać pytania.
Pytania o prawdę, racjonalność wiary w Boga, Jego biblijny obraz, osobę Jezusa Chrystusa, czy wreszcie tematy ewolucji, kognitywistyki lub choćby cierpienia i obecności zła w świecie, poruszone w tym dziele przez autora są z pewnością nieocenioną pomocą, nie tylko w obronie wiary za pomocą argumentacyjnej dyskusji, ale także mogą stanowić istotne wsparcie dla umocnienia własnej wiary.
Dla kogo więc jest ta lektura? Myślę, że dla każdego kto szuka prawdy. Nie tylko dla chrześcijan, ale także dla osób poszukujących odpowiedzi na najgłębsze, nurtujące ich egzystencjalne pytania. Myślę, że na tych stronach znajdą oni wiele światła na drodze poznania Prawdy, wierzący natomiast będą w stanie na nowo rozpalić w sobie jej żar, tak abyśmy naprawdę byli „gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei” (1 P 3, 15).
O książce
Czy istnieje prawda obiektywna? Dlaczego mielibyśmy wierzyć w Boga? Czy ewolucja przeczy chrześcijaństwu? Czy zło i cierpienie dowodzą, że Bóg nie istnieje? Czy neurobiologia może wyjaśnić rzekome doświadczenia religijne? Czy możemy być w pełni szczęśliwi bez Boga? Jak odnaleźć Boga i stworzyć z nim trwałą relację? Te pytania stanowią punkt wyjścia dla Stephena T. Davisa, który jako praktyk – profesor filozofii, ma świadomość, że ludziom wierzącym nie jest łatwo żyć wiarą w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w środowisku akademickim, gdzie wiarę utożsamia się z niczym nieuzasadnioną naiwnością. Autor w klarowny i świetnie uargumentowany sposób odpowiada sceptykom, udowodniając, że bycie chrześcijaninem jest racjonalnym i uzasadnionym intelektualnie przedsięwzięciem.
Wydawnictwo W drodze, 2020, liczba stron: 208, oprawa: miękka ze skrzydełkami, ISBN: 978-83-7906-233-1.
O autorze
Stephen T. Davis – (ur. 1940) – profesor filozofii w Claremont McKenna College (Kalifornia). Specjalizuje się w filozofii religii i myśli chrześcijańskiej, jest autorem lub redaktorem kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i recenzji. W 2015 roku w uznaniu jego dorobku oraz zasług w dziedzinie filozofii religii, teologii filozoficznej i studiów biblijnych wydano księgę pamiątkową Christian Philosophy of Religion: Essays in Honor of Stephen T. Davis.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Święci wybierają nas – recenzja książki Elżbiety...
Zdanie „to nie my wybieramy świętych, to święci wybierają nas” słyszałem wielokrotnie i zgadzam się... więcej
-
Zapach pomarańczy – recenzja nowego wydania książki...
Zapach pomarańczy to opowieść o Zakonie Kaznodziejskim, jakiej jeszcze nie było. Zostajemy wciągnięci w intrygujący... więcej
-
Zapach pomarańczy – drugie wydanie książki o...
Zapach pomarańczy to opowieść o Zakonie Kaznodziejskim, jakiej jeszcze nie było. Zostajemy wciągnięci w intrygujący... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej
Paweł Skubis
Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.