O wysłannikach słów kilka – recenzja książki „Dzieje Apostolskie. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”

Przed nami kolejna część Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego, ukazującego się z godną podziwu regularnością w Wydawnictwie W Drodze. Piąty już chronologicznie tom poświęcony został księdze Dziejów Apostolskich. Całościowym autorem komentarza jest tym razem o. William S. Kurz SJ, doktor teologii na Uniwersytecie Marquette, specjalista egzegezy Nowego Testamentu a zwłaszcza dzieła św. Łukasza.

Niesieni życiem

Chrystus żyje. Prawdziwie żyje w swoim Kościele. Dzieje Apostolskie często tłumaczone także jako Dokonania Wysłanników są zapisem czasu, gdy Kościół niesiony tą wieścią o pustym grobie i Zmartwychwstałym Mesjaszu ruszył w świat. To historia ludzi w których doświadczenie Chrystusa zmieniło dosłownie wszystko. Znamy ich z imion: Piotr, Jakub, Jan, Filip , Barnaba, Szczepan i wielu innych…

Poznać tamten świat

Jeśli chcesz więc przeczytać Dzieje Apostolskie, poznać jak wyglądał i jak rozwijał się pierwotny Kościół, ten właśnie komentarz stanie się z pewnością nieocenioną pomocą w zgłębianiu tamtejszego świata – tego w którym przyszło żyć Apostołom, i świata, który oni ewangelizowali. Tygiel kultur, języków, narodów i sposobów patrzenia na świat, wszystko to było rzeczywistością starożytnego basenu Morza Śródziemnego. Aby zrozumieć tamten świat, musimy go najpierw poznać, ta książka zdecydowanie może stać się nieodzownym wsparciem na tej ścieżce.

Odpowiedni klucz

Pismo zostało w Kościele przekazane, ogłoszone i spisane. Naturalnie winno być więc także w Kościele odczytywane i interpretowane. Do właściwej interpretacji potrzeba nam odpowiedniego klucza, ten z pewnością dostarcza nam Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, gdyż znajdziemy tam liczne odniesienia zarówno do nauczania, tradycji Ojców jak i liturgicznego rytmu życia Kościoła.

Niezmiennie wysoki poziom przekazu i jakości komentarza wyraźnie cechuje poniższą serię. Dodając do tego walory estetyczne i językową dostępność odważę się stwierdzić, iż jest to lektura ze wszech miar potrzebna i wysoce godna polecenia dla każdego, kto chce pogłębiać swoją przygodę z Pismem Świętym, zarówno w odniesieniu do modlitwy jak i do życia Kościoła. Dzieje opisują jego początek, który może stać się wielkim drogowskazem na drodze każdego z nas.

 

Autor: William S. Kurz SJ; Wydawca: W drodze; Format: 16,5 x 21 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Tłumaczenie: Dominika Krupińska; Liczba stron: 480; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-7906-274-4

O książce

Dzieje Apostolskie spełniają w Nowym Testamencie niepowtarzalną rolę. Dlaczego? Ponieważ zostały napisane przez autora Ewangelii według św. Łukasza, jako jej dalszy ciąg, stanowią więc jej kontynuację. Dają obraz tego, jak uczniowie Jezusa Chrystusa kontynuowali Jego misję. Przystępna, praktyczna, rzetelna seria Katolicki Komentarz do Pisma Świętego obejmuje 17 tomów komentarzy do każdego zdania Nowego Testamentu. Jej adresatami są zarówno duszpasterze, jak również osoby szukające pomocy w osobistej lekturze Słowa. O unikalności serii stanowi po pierwsze fakt przytaczania przez autorów osiągnięć biblistów. Nie zagłębiają się oni w dyskusję, ale prezentują wnioski, które są najbardziej uzasadnione i dość powszechnie akceptowane przez biblistów. Po drugie, wskazują na użycie tekstu w tradycji Kościoła. Obficie odwołują się do Ojców Kościoła, Katechizmu i dogmatów. Po trzecie, wyjaśniają tekst tak, by łatwo można było przełożyć go na praktykę życia i modlitwy. Dzięki temu czytelnik nie musi być studentem biblistyki ani teologiem, księdzem czy katechetą, żeby oprzeć się na przystępnej i rzetelnej interpretacji Biblii przeprowadzonej zgodnie z wytycznymi Soboru Watykańskiego II. Oprócz bogactwa merytorycznego poszczególne tomy serii to także przyjazny format, oprawa, skład oraz dwukolorowe w

„Dzieje Apostolskie ukazują Kościół napełniony misjonarskim dynamizmem. Duch w potężny sposób za pośrednictwem apostołów, diakonów, proroków i zwykłych wiernych, pociąga innych ludzi do Chrystusa (…). Łukasz przedstawia cechy charakteru, mające zasadnicze znaczenie dla uczestniczenia w misji Chrystusa: miłość do Boga i innych ludzi, pragnienie cierpienia dla Ewangelii, posłuszeństwo Duchowi Świętemu, odwagę, wierność, wytrwałość, śmiałość (…). Dzieje Apostolskie mogą zatem odnowić nasz sposób pojmowania powołania Kościoła do ewangelizacji, a także naszego powołania ewangelizacyjnego, jako pojedynczych osób wierzących w Chrystusa”.

O autorze

William S. Kurz SJ – jezuita, od 1976 r. doktor teologii na Uniwersytecie Yale. Przez ponad trzydzieści pięć lat związany z jezuicką uczelnią Marquette University w Milwaukee w stanie Wisconsin. Profesor Kurz SJ specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu, zwłaszcza Dziejów Apostolskich, św. Łukasza i pism św. Jana. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i wielu książek na ten temat.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Paweł Skubis

Paweł Skubis na Liturgia.pl

Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.