O sposobie Bożego działania – recenzja książki „Siedem tajemnic. O sakramentach” o. T. Grabowskiego OP i ks. K. Porosło

Czym są sakramenty? Jaka jest ich historia? Co możemy zrobić, aby przeżywać je bardziej świadomie? W swojej najnowszej książce o. Tomasz Grabowski OP wraz z ks. Krzysztofem Porosło przenoszą czytelnika w świat siedmiu tajemnic, jakimi są sakramenty. Autorzy, dzięki swojej pasji do liturgii, umiejętnie i w prosty sposób przekazują wiedzę na tematy, które są znane; czytając jednak, możemy niejednokrotnie odkryć coś nowego i się zachwycić.

Widzialny znak niewidzialnej łaski – tę definicję sakramentu pewnie pamiętamy jeszcze z lat szkolnych. Jednak jeśli uważamy się za chrześcijan i prowadzimy życie sakramentalne to warto poszerzać swoją wiedzę na temat tych siedmiu tajemnic. „Możemy powiedzieć, że siedem tajemnic jest sposobem dostępu do Tego, który nas nieskończenie przekracza – do Chrystusa. One są widzialnymi i słyszalnymi obrzędami, dość prostymi w formie; łączą znane elementy i słowa, a dzięki nim otwierają nas na świat duchowy” (str. 16).

Tomasz Grabowski OP oraz ks. Krzysztof Porosło w swojej publikacji, która jest zbiorem katechez mistagogicznych, bardzo trafnie i obrazowo, w formie dialogu opisują wszystkie siedem sakramentów Kościoła. Dla jeszcze większego zobrazowania, w książce zostały umieszczone kody QR, które odsyłają czytelnika do różnych dzieł sztuki. Malowidła, freski czy mozaiki, jakie możemy zobaczyć, przenoszą w świat kultury do najdalszych zakątków świata, co wpływa na lepsze zrozumienie czytanego tekstu.

Każdy z siedmiu sakramentów jest swego rodzaju tajemnicą, którą autorzy starają się przybliżyć czytelnikowi. Krok po kroku omawiają je, zaczynając od sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, poprzez sakramenty uzdrowienia, na sakramentach w służbie komunii kończąc. Nie brakuje nawiązań do historii Kościoła, Pisma Świętego, czy też zbawczej misji Syna Bożego. „Sakrament pozwala otrzymać jakąś „cząstkę” i uczestniczyć w życiu Chrystusa” (str. 17) – jak możemy przeczytać.

Oprócz solidnej dawki wiedzy, czytelnik znajdzie też wiele fragmentów, które może wykorzystać ku własnej refleksji, aby dobrze przeżywać uczestnictwo w sakramentach, szczególnie tych z których korzystamy najczęściej – Eucharystii i sakramencie pokuty. Myślę, że książka może zainteresować każdego, bo w pasjonujący sposób przybliża misterium, w którym uczestniczmy. Serdecznie polecam i zachęcam do lektury.

Autorzy: Tomasz Grabowski OP, ks. Krzysztof Porosło; wydawca: W drodze; format: 13 x 20,5 cm; oprawa: miękka; liczba stron: 272; rok wydania: 2022; ISBN: 9788379065851.

O książce

Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień.

O autorach

Ks. Krzysztof Porosło – pomysłodawca i współorganizator rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem Liturgia.pl. Nagrania jego homilii, rekolekcji i katechez można znaleźć na stronie Baptysterium.pl.

Tomasz Grabowski OP – urodzony w 1978 r., dominikanin, czyli kaznodzieja, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz, od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze.

Konkurs: wygraj książkę!

Znajdź na naszej stronie na Facebooku wiadomość z linkiem do niniejszego artykułu i odpowiedz w komentarzu na pytanie: „Czym jest dla Ciebie udział w sakramentach świętych?”. Wśród autorów komentarzy, zamieszczonych pod postem na Facebooku do 20 listopada 2022 włącznie, wybierzemy laureata, do którego wyślemy egzemplarz książki „Siedem tajemnic. O sakramentach” (pocztą, na terenie Polski). Aby wziąć udział w konkursie, trzeba także polubić post konkursowy (przycisk „Lubię to”).

Zobacz także