Nabożeństwo do św. Jacka w intencji potomstwa – transmisja internetowa

Krakowscy dominikanie w niemal każdą środę w szczególny sposób wspominają św. Jacka - pierwszego polskiego dominikanina, którego grób znajduje się w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Zwykle w środy w jego kaplicy odprawiana jest Msza św. o 9:00, a po niej modlitwa litanijna z oddaniem czci relikwiom. W czasie epidemii koronawirusa zapraszamy na transmisję nabożeństwa - początek o 9:00.

Ponieważ w Bazylice Świętej Trójcy w czasie epidemii koronawirusa publiczne Msze św. nie są sprawowane, nie tylko nie zaprzestaliśmy modlitwy, ale także Dominikański Ośrodek Liturgiczny zdecydował się transmitować litanię na YouTube i Facebooku, aby zaprosić do wspólnej modlitwy w tych intencjach wszystkich chętnych. Niezależnie od tego, ojcowie celebrują wspólną (tzw. konwentualną) Mszę św. – jej transmisję można zobaczyć o 18:30 na YouTube Dominikanie Kraków.

Kaplica – grób św. Jacka – jest szczególnym miejscem w bazylice oo. Dominikanów. Wzniesiona w XVI w. na miejscu, gdzie znajdowała się cela zakonna założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów. Ma ona wystrój renesansowy; w kopule zawarta jest apoteoza Jacka wg wizji św. Bronisławy, która przedstawia śmierć, uniesienie do nieba, przyjęcie przez Matką Bożą i koronację świętego. Powstanie kaplicy w obecnej formie datuje się na lata 1614-1627. Ołtarz z grobem św. Jacka wykonał w latach 1695-1703 Baltazar Fontana. Ten sam artysta około 1700 roku ozdobił kaplicę stiukami. Wtedy też ściany pokrył polichromią Karol Dankwart. W kaplicy znajdują się też sceny z życia św. Jacka namalowane przez Tomasza Dolabella. Kaplica zamknięta jest kratą z połowy XVIII wieku.

We wtorki dostępna jest także analogiczna transmisja nabożeństwa do św. Dominika, które zwykle celebrowane jest w jego kaplicy (w czasie remontu – w kaplicy Matki Bożej Różańcowej). Bliższe informacje o Mszy św. wotywnej ku czci św. Dominika, a także jego cudownego wizerunku z Soriano i cudownego paska św. Dominika, można znaleźć na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Tam też można przesłać intencję, która zostanie odczytana podczas nabożeństwa. Natomiast w naszym sklepie internetowym dostępny jest modlitewnik, zawierający wszystkie stałe śpiewy i modlitwy – zarówno z Mszy św., jak i nabożeństwa.

mw

Zobacz także