Liturgia w soczewce: XXVII Niedziela Zwykła, rok C (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, Twoja hojność przewyższa zasługi i pragnienia modlących się do Ciebie; okaż nam swoje miłosierdzie, odpuść grzechy, które niepokoją nasze sumienia, i udziel nam również tego, o co nie ośmielamy się prosić.

– Dziś kościół w kolekcie prowadzi naszą myśl do wdzięczności za dary, którymi Bóg hojnie nas obdarza.

– To krótkie zdanie modlitwy pokazuje, że Bóg jest dobry i widzi dalej niż człowiek. Jego hojność przewyższa nasze pragnienia. W swojej hojności przebacza nam grzechy, obdarza pokojem, daje więcej niż ośmielamy się prosić.

TEKSTY LITURGII MSZY

Pierwsze czytanie: Ha 1, 2-3; 2, 2-4

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Psalm: 95

słysząc głos Boga serc nie zatwardzajcie

Drugie czytanie: 2Tm 1, 6-8. 13-14

Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka

Ewangelia: Łk 17, 5-10

„Dodaj nam wiary”

„Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to co powinniśmy wykonać”

Modlitwa nad darami:

Wszechmogący Boże, przyjmij Ofiarę przez Ciebie ustanowioną, i przez święte obrzędy, które odprawiamy jako Twoi słudzy dopełnij w nas dzieła odkupienia i uświęcenia.

Antyfona na komunię:

Dobry jest Pan dla tych, którzy Mu ufają, dla duszy, która Go szuka.

Modlitwa po komunii:

Wszechmogący Boże, spraw, aby udział w tym Sakramencie zaspokoił głód i pragnienie naszej duszy i przemienił nas w Chrystusa, którego przyjmujemy.

 

 KOMENTARZ

Dzisiejsza Liturgia skupia naszą uwagę na hojności Boga. Możemy tę refleksję poprowadzić w duchu wdzięczności i pomyśleć o tym, co mamy, o co prosimy Boga, o co nie ośmielamy się prosić, a czego potrzebujemy. Możemy też położyć trochę inny akcent i odchodząc nieco od skupiania się na sobie, spojrzeć na Boga. Spróbować zobaczyć czym On mnie obdarza. Co Bóg mi dziś daje w swoim słowie, w Liturgii Eucharystii. W tym właśnie duchu spróbujmy spojrzeć na dzisiejszą Ewangelię.

Uczniowie przychodzą do Jezusa ze słowami modlitwy na ustach – proszą o wiarę. Zapewne jakąś wiarę już mają, więc proszą o większą, o głębszą, może szlachetniejszą. Co ich skłoniło do takiej prośby? Może cuda, które widzą i towarzyszące tym cudom słowa Jezusa. Może rozpaliło się w ich sercach gorące i głębokie pragnienie, by rzeczywiście stawać się jak ich Mistrz. Może pragną tak jak Jezus czynić cuda, by pomagać innym. W tej prośbie czuć ich gorliwość i miłość. Można też dostrzec pewne doświadczenie słabości, niewystarczalności. Przychodzą z tym do Jezusa. Jezus w odpowiedzi na ich prośbę i modlitwę przedstawia sytuację służących. Pokazuje jak są traktowani przez swoich panów. Tym samym wkłada w usta uczniów inne słowa, inną modlitwę, mówi do nich: „Tak mówcie <Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to co powinniśmy wykonać>”. Co Jezus chce nam dzisiaj dać w tych słowach, w przykładzie w tej modlitwie, którą wkłada również do naszych ust? Czym Bóg nas obdarowuje, wskazując na postawę sług?

Będąc na Eucharystii spróbuj zostawić siebie i skup dzisiaj uwagę na tym, co Bóg w tym czasie robi, i co się wydarza po Jego stronie. Czym Cię obdarowuje. Wsłuchaj się w słowa modlitwy nad darami (dopełnij w nas dzieła odkupienia i uświęcenia), modlitwy Eucharystycznej, modlitwę po komunii (udział w tym Sakramencie zaspokoił głód i pragnienie naszej duszy i przemienił nas w Chrystusa, którego przyjmujemy). Zobacz dziś hojność Boga, przyjmij Jego dar. Stań dziś jak sługa, wykonaj to co do Ciebie należy i przyjmij to, czym Pan Cię obdarowuje. Hojność Boga „przewyższa pragnienia modlących się do Niego”.

 

WSKAZÓWKI DO REFLEKSJI

– Co Bóg powierzył mi jako moją powinność, obowiązek w codzienności? Do czego Bóg zaprasza, wzywa mnie w życiu duchowym? Jak odpowiadam na te wezwania?

– Co jest największym Darem Bożym jaki otrzymuję? O co nie ośmielam się prosić Boga? Czego pragnę?

– Jak rozumiem słowa modlitwy nad darami i modlitwy po komunii? O co proszę w tej modlitwie? Czy rzeczywiście jest to pragnieniem mojego serca? Mojego życia?

 

MODLITWA PO MEDYTACJI

Pocieszycielu Duchu Święty przyjdź i zamieszkaj w nas.

 

Opr. s. Anna Kotyra CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także