Liturgia w soczewce: XXIX Niedziela Zwykła, rok C (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, spraw, aby nasza wola była zawsze Tobie oddana * i abyśmy szczerym sercem służyli Twojemu majestatowi.

Dzisiejsza kolekta zwraca uwagę na naszą wolę, dzięki której posiadamy dar wolności. Wolność sprawia, że to od nas zależy kogo słuchamy i za kim idziemy, komu powierzamy swoje życie. W tej modlitwie prosimy Boga, abyśmy umieli szczerym sercem wybierać Jego i Jego miłość.

TEKSTY LITURGII MSZY

I czytanie – Wj 17, 8-13 (Mojżesz wyprasza zwycięstwo nad Amalekitami)

Amalekici przybyli, aby walczyć z Izraelitami w Refidim. Mojżesz powiedział wtedy do Jozuego: „Wybierz sobie mężów i wyruszysz z nimi na walkę z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Boga w ręku”. Jozue spełnił polecenie Mojżesza i wyruszył na walkę z Amalekitami. Mojżesz, Aaron i Chur wyszli na szczyt góry. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. Gdy ręce Mojżesza zdrętwiały, wzięli kamień i położyli pod niego, i usiadł na nim. Aaron i Chur podparli zaś jego ręce, jeden z tej, a drugi z tamtej strony. W ten sposób aż do zachodu słońca były jego ręce stale wzniesione wysoko. I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza.

Psalm responsoryjny – Ps 121, 1-8

Naszą pomocą jest nasz Pan i Stwórca

Wznoszę swe oczy ku górom: *
skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
Pomoc moja od Pana, *
który stworzył niebo i ziemię.

Pan cię uchroni od zła wszelkiego, *
ochroni twoją duszę.
Pan będzie czuwał nad twoim wyjściem i powrotem *
teraz i po wszystkie czasy.

II czytanie – 2 Tm 3, 14 – 4, 2 (Wszelkie Pismo natchnione jest pożyteczne do kształcenia w sprawiedliwości)

Najdroższy: Trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga jest natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu. Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo: głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.

Aklamacja przed Ewangelią – Hbr 4, 12

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Ewangelia – Łk 18, 1-8 (Wytrwałość w modlitwie)

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: w pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem”. Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani się z ludźmi nie liczę, to jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie”. I Pan dodał: „Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”

Modlitwa nad darami

Miłosierny Boże, daj nam z prawdziwą swobodą ducha pełnić służbę przy Twoim ołtarzu, † niech Ofiara, którą składamy, * mocą Twojej łaski oczyści nas z grzechów.

Modlitwa po Komunii

Boże, nasz Ojcze, niech owocny dla nas będzie udział w Eucharystii, która daje nam przedsmak nieba, † niech nam wyjedna pomoc w życiu doczesnym * i przysposobi nas do życia wiecznego.

 KOMENTARZ

Czytania dzisiejszej niedzieli dają nam przykłady usilnej modlitwy do Boga. Modlitwy, która jest prośbą o pomoc, o pokonanie wrogów, o obronę przed tymi, którzy nas oskarżają. Jezus zachęca, żeby ta modlitwa była uparta, wręcz natrętna. Zapewnia też, że Bóg spełni nasze prośby, nie zostawi ich bez odpowiedzi. Zastanawiające jest jednak ostatnie zdanie Jezusa: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”
Bóg zawsze staje w naszej obronie, zawsze chce naszego dobra. Ale Jego odpowiedź na nasze prośby rzadko pokrywa się z naszym pomysłem na rozwiązanie danej sytuacji. I wtedy nasza wola może się buntować, mogą pojawić się wątpliwości co do Boga, co do Jego miłości. Dlatego potrzebujemy nieustannie prosić Ojca, abyśmy umieli oddać naszą wolę Jego woli. Abyśmy umieli w zaufaniu i wolności przyjąć Jego pomysł. Abyśmy umieli Go rozpoznać, kiedy przyjdzie spełnić naszą prośbę.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻENIA

– czy wierzę w moc modlitwy? W to, że Bóg mnie słyszy i spełnia moje prośby?
– czy widzę w moim życiu działanie Boga i Jego odpowiedzi na moje modlitwy?
– czy umiem zrezygnować ze swojego pomysłu na rozwiązanie trudnej sytuacji i przyjąć pomysł Boga?

MODLITWA DO MEDYTACJI

Wznoszę swe oczy ku górom: *
skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
Pomoc moja od Pana, *
który stworzył niebo i ziemię.
On nie pozwoli, by się potknęła twa noga, *
ani się nie zdrzemnie Ten, kto ciebie strzeże.

Opr. s. Monika Guzek CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także