Liturgia w soczewce: XXIII Niedziela Zwykła, rok C (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, Ty nam zesłałeś Zbawiciela i uczyniłeś nas swoimi przybranymi dziećmi, wejrzyj łaskawie na wierzących w Chrystusa, i obdarz ich prawdziwą wolnością i wiecznym dziedzictwem.

– Kolekta przypomina nam, że to z łaski Boga jesteśmy Jego dziećmi.

– Tylko w Bogu otrzymujemy prawdziwą wolność i stajemy się dziedzicami tego całego dobra, które nasz Ojciec dla nas przygotował.

TEKSTY LITURGII MSZY

I Czytanie – Mdr 9,-13 (Prawdziwa mądrość)

Któż z ludzi rozezna zamysł Boży albo któż pojmie wolę Pana? Nieśmiałe są myśli śmiertelników i przewidywania nasze zawodne, bo śmiertelne ciało przygniata duszę i ziemski namiot obciąża rozum pełen myśli… Któż poznał Twój zamysł, gdy nie dałeś Mądrości, nie zesłałeś z wysoka Świętego Ducha swego?

II Czytanie – Flm 9b-10.12-17 (Wszyscy są braćmi)

Proszę cię za moim dzieckiem, za tym, którego zrodziłem w kajdanach, za Onezymem. Jego ci odsyłam; ty zaś jego, to jest serce moje, przyjmij do domu.

Ewangelia – Łk 14,25-33

Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby położył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”… Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».

Antyfona na Komunię

Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia.

Modlitwa po komunii

Wszechmogący Boże, Ty nas karmisz i umacniasz Twoim słowem i Najświętszym Sakramentem, spraw, niech tak korzystamy z wielkich darów Twojego Syna, abyśmy zawsze mogli uczestniczyć w Jego życiu.

 KOMENTARZ

Najpiękniejszym darem Boga, który od Niego otrzymujemy, jest życie Jego Syna, którym zostajemy napełnieni przez Ducha Świętego. To Duch przywraca  nam wolność i sprawia, że możemy kształtować swoje życie jako istoty wolne, kochające i odpowiedzialne. Jednocześnie nasz Pan pragnie, abyśmy korzystali z daru wolności dla szukania Jego woli i odkrywali plan, który On dla nas przygotował. Warunkiem podejmowania dobrych decyzji jest wolność od przywiązania do spraw, których nie potrafimy się wyrzec, oraz otwieranie się na Ducha Świętego, który daje nam mądrość, i oświeca naszą drogę. Dlatego warto zwracać się do Niego z prośbą o łaskę i oczyszczenie serca.

 

WSKAZÓWKI DO REFLEKSJI

– Czy czuje się wewnętrznie wolnym w podejmowaniu decyzji? Czy czuje, że Bóg szanuje moją wolność? Czy staram się szukać Jego woli?

– Czy regularnie robię rachunek sumienia i przyglądam się temu, co czuję i przeżywam? Czy zapraszam Boga do tego doświadczenia? Czy potrafię Mu za to podziękować lub opowiedzieć Mu o tym, co mnie martwi?

– Jak przeżywam spowiedź? Czy do sakramentu pokuty podchodzę jako miejsce pojednania z Bogiem i ludźmi? Czy pozwalam, żeby Duch Święty przez ten sakrament kształtować moje decyzję i życie codzienne?

 

MODLITWA PO MEDYTACJI (Ps 90)

Naucz nas liczyć dni nasze, *

byśmy zdobyli mądrość serca.

Powróć, Panie, jak długo będziesz zwlekał? *

Bądź litościwy dla sług Twoich!

Nasyć nas o świcie swoją łaską, *

abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć.

Dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami †

i wspieraj pracę rąk naszych, *

dzieło rąk naszych wspieraj!

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

 

Opr. s. Tereza Huspeková CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także