Liturgia w soczewce: XXIII niedziela zwykła, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

Kolekta

Boże, Ty nam zesłałeś Zbawiciela i uczyniłeś nas swoimi przybranymi dziećmi, wejrzyj łaskawie na wierzących w Chrystusa, i obdarz ich prawdziwą wolnością i wiecznym dziedzictwem.

Ojciec zesłał nam Zbawiciela, przez którego otrzymaliśmy dar przybrania za dzieci Boże. Chrystus przyjął ludzkie ciało, zjednał się z nami w naturze, stał się naszym bratem, by nas zbawić i uświęcić. Przez swoją ofiarę Odkupienia i Zmartwychwstanie otwiera nam niebo i pociąga do Siebie. Daje nam „prawdziwą wolność i wieczne dziedzictwo”. 

TEKSTY LITURGII MSZY ŚWIĘTEJ

I czytanie – Iz 35, 4-7a (Przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą)

Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód.

Psalm responsoryjny – Ps 146 (145)

Pan przywraca wzrok ociemniałym, *
Pan dźwiga poniżonych.
Pan kocha sprawiedliwych, *
Pan strzeże przybyszów.

II czytanie – Jk 2, 1-5 (Bóg wybrał ubogich)

Posłuchajcie, bracia moi umiłowani! Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?

Śpiew przed Ewangelią – Por. Mt 4, 23

Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Ewangelia – Mk 7, 31-37 (Uzdrowienie głuchoniemego)

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Modlitwa nad darami

Boże, źródło prawdziwej pobożności i pokoju, spraw, abyśmy tą Ofiarą godnie uczcili Twój majestat i przez udział w Eucharystii umocnili naszą jedność w wierze.

Modlitwa po komunii

Wszechmogący Boże, Ty nas karmisz i umacniasz Twoim słowem i Najświętszym Sakramentem, spraw, niech tak korzystamy z wielkich darów Twojego Syna, abyśmy zawsze mogli uczestniczyć w Jego życiu.

KOMENTARZ

Izajasz jest największym prorokiem mesjańskim. Żaden z proroków Starego Testamentu nie przedstawia tak dokładnie osoby Mesjasza i powszechnego charakteru Jego królestwa, jak to on czyni. W pierwszym czytaniu maluje przed nami obraz dostatku i harmonii, który będzie dziełem Mesjasza. Te słowa wypełnia Chrystus w Ewangelii uzdrawiając głuchoniemego. Zabiera go na bok od tłumu, w ustronne miejsce, gdzie ma dokonać się jego Exodus i czyni nietypowy gest – wkłada palce w jego uszy oraz śliną dotyka jego języka. W świecie starożytnym uznawano, że ślina ma właściwości lecznicze, a także jest koncentracją tchnienia i symbolem Ducha. Jezus zwraca się do Ojca spoglądając w górę, a uzdrowienia dopełniają słowa „Effatha! Otwórz się!”. 

Bóg obdarzył ludzi zmysłami fizycznymi, by mogli Go poznawać, ale także „zmysłami duchowymi”, by mogli się do Niego zwracać, widzieć Go i słyszeć. Grzech pierworodny upośledził te wewnętrzne władze, a komunikacja z Bogiem stała się utrudniona. Jezus – zapowiadany Mesjasz – uzdrawia głuchych, ślepych, chorych, chce przywrócić całą ludzkość do pełni życia i wspólnoty z Bogiem. Kiedyś czynił to fizycznie, a teraz poprzez swoje sakramenty uzdrawia nasze serce, nasze patrzenie, słuchanie, mówienie. Bierze nas na bok, w ciszę, sam na sam i przez swoje Słowo modeluje powoli nasze prawdziwe oblicze. Chce nas uzdrawiać byśmy przez grzech nie zamykali się w sobie, nie pozostawali we własnych ograniczeniach i egoizmie, ale chwalili Ojca i czynili dobro ludziom, bo „chwałą Boga jest człowiek żyjący” (św. Ireneusz).

PYTANIA DO REFLEKSJI

– Co jest mi trudno przyjąć z nauczania Jezusa?

– Na jakie prawdy jestem zamknięty?

– Czy prawdziwie pragnę nawrócenia i uzdrowienia? 

– Czy wierzę, że Bóg ma moc naprawić moje życie?

MODLITWA

Bądź uwielbiony Panie, za dary twojej miłości.

Otwieraj nieustannie moje serce, oczy i uszy na Twoje Słowo, bym mógł być jedno z Tobą. 

Amen.

s. Karolina Ostopinko CHR

 

Zobacz także