Liturgia w soczewce: XVII niedziela zwykła, rok A

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

„Boże, Obrońco ufających Tobie, bez Ciebie nic nie jest mocne ani święte, spraw, w swoim wielkim miłosierdziu, abyśmy pod Twymi rządami i Twoim przewodnictwem dobrze używali rzeczy przemijających i nieustannie ubiegali się o dobra wieczne.”
– Bóg jest Obrońcą człowieka
– On jest Źródłem wszelkiej mocy i świętości
– Bóg pragnie byśmy zabiegali o dobra wieczne
– Bóg jest Bogiem miłosierdzia

TEKSTY LITURGII MSZY ŚWIĘTEJ

I Czytanie – 1 Krl 3,5.7–12 (Modlitwa Salomona o mądrość)

W Gibeonie ukazał się Pan Salomonowi w nocy, we śnie. Wtedy rzekł Bóg: „Proś o to, co mam ci dać”. A Salomon odrzekł: „O Panie, Boże mój, Tyś ustanowił królem Twego sługę, w miejsce Dawida, mego ojca, a ja jestem bardzo młody. Brak mi doświadczenia. Ponadto Twój sługa jest pośród Twego ludu, któryś wybrał, ludu mnogiego, który nie da się zliczyć ani też spisać, z powodu jego mnóstwa. Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra i zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny?”.
Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił. Bóg więc mu powiedział: „Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale prosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie”.

Psalm responsoryjny – Ps 119,57 i 72.76–77.127–128.129–130

Jakże miłuję prawo Twoje, Panie.

Panie, Ty jesteś moim działem,
przyrzekłem zachować Twoje słowa.
Prawo ust Twoich jest dla mnie lepsze
niż tysiąc sztuk złota i srebra.

Niech Twoja łaska będzie mi pociechą
zgodnie z obietnicą, daną Twemu słudze.
Niech mnie ogarnie Twoja łaska, a żyć będę,

Twoje Prawo jest moją rozkoszą.
Przeto bardziej miłuję Twoje przykazania

niż złoto, niż złoto najczystsze.
Dlatego uważam za słuszne wszystkie Twe postanowienia,
i nienawidzę wszelkiej drogi fałszu.

II Czytanie – Rz 8,28–30 (Bóg przeznaczył nas, abyśmy byli podobni do Jego Syna)

Bracia:
Wiemy, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według Jego zamiaru. Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi.
Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał, tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych też obdarzył chwałą.

Ewangelia – Mt 13,44-52 (Przypowieść o skarbie, o perle i o sieci)

Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść:
„Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę.
Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją”.
„Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Zrozumieliście to wszystko?”
Odpowiedzieli Mu: „Tak jest”.
A On rzekł do nich: „Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stal się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.

KOMENTARZ

Bóg Jest Mądrością Najdoskonalszą i pragnie nas nią obdarzyć. Możliwe to jest przez systematyczne spotkania z Bogiem na modlitwie. Doskonały tego przykład znajdujemy w dzisiejszym I czytaniu z Księgi Królewskiej, w której Salomon prosi Boga o mądrość. Ta mądrość jest darem Boga, darem Ducha Świętego dla nas. Jest ona zaczerpnięciem z samego Źródła, Którym jest Bóg. On sam sobą obdarza swego proszącego sługę. Człowiek, który w swoim życiu doświadczył Obecności Boga, działania Jego łaski będzie powtarzał za psalmistą „Panie, Ty jesteś moim działem (…) Twoje prawo jest moją rozkoszą”. Widać przez to, że Słowo Boga ono nie jest wtedy ograniczeniem, przykazania nie są zabraniem wolności, a raczej przez nie człowiek ją znajduje. Święty Paweł pisze w Liście do Rzymian: „Bóg z tymi, którzy Go miłują współdziała we wszystkim dla ich dobra”. Jego działanie jest owocem na to, jak otwieramy nasze serca na Jego Miłość. Królestwo Niebieskie podobne do perły. To obraz  Nieba, rzeczywistości, w której przebywa sam Bóg. Człowiek, który Boga spotkał doświadcza w sercu pokoju, jakie będziemy mieli stale w niebie, stąd sprzedaje wszystko by posiąść perłę.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Czy mam doświadczenie współdziałającego Boga w moim życiu?
Czy proszę Boga o dar mądrością w podejmowaniu codziennych ważnych i mniej ważnych decyzji? Czy chcę patrzeć na rzeczywistość z perspektywy Boga, Jego Mądrości?

Czy Obecność Boga jest najcenniejszą więzią jaką posiadam?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Dobry Boże, pełen dobroci i miłości. Ty, Który Jesteś Mądrością obdarz mnie otwartym sercem na Twoją Miłość, Mądrością, którą stwarzałeś świat. Niech Twój Duch mnie prowadzi, bym potrafił każdego dnia odnajdować Ciebie – Największy Skarb.
Chwała Ojcu przez Syna w Duchu Świętym.

Opr. s. Zofia Zagraba CHR

Zobacz także