Liturgia w soczewce: XV Niedziela Zwykła, rok C (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, Ty ukazujesz błądzącym światło Twojej prawdy, aby mogli wrócić na drogę sprawiedliwości, spraw, niech ci, którzy uważają się za chrześcijan, odrzucą wszystko, co się sprzeciwia tej godności, a zabiegają o to, co jest z nią zgodne.

– Ten kto idzie przez życie z Chrystusem, jest nazwany chrześcijaninem. Nosić to imię, oznacza być chrystusowym, należeć do Chrystusa, być – stawać się jak On. Jest to możliwe tylko za sprawą Chrystusa, Jego światła i sprawiedliwości, których nam udziela.

TEKSTY LITURGII MSZY

Pierwsze czytanie Pwt 30, 10-14   

Polecenie to bowiem, które Ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem. (…) Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić».

Psalm responsoryjny  Ps 69 (68), 14. 17 i 30. 31 i 33-34. 36-37

ref: Ożyje serce szukających Boga.

Drugie czytanie Kol 1, 15-20

On jest Początkiem. Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim. Zechciał bowiem Bóg, aby w Nim zamieszkała cała Pełnia i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego – i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża.

Aklamacja przed Ewangelią Por. J 6, 63c. 68c

Alleluja, alleluja, alleluja.

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.

Ty masz słowa życia wiecznego

EWANGELIA Łk 10, 25-37

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?»

On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego».

Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył».

Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»

Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.

Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.

Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»

On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».

Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

Modlitwa nad darami

Wejrzyj, Boże, na dary błagającego Cię Kościoła i przemień je na Pokarm duchowy dla Twoich wiernych, aby przyjmując go wzrastali w świętości.

Antyfona na komunię

Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.

Modlitwa po komunii

Posileni Twoimi Darami, prosimy Cię, Boże, aby przez uczestnictwo w tym Sakramencie wzrastał w nas jego zbawienny owoc.

 

 KOMENTARZ

Dziś modlimy się, abyśmy żyli na miarę tego, kim jesteśmy i kim staliśmy się w czasie chrztu. Jesteśmy chrześcijanami. Imię to mówi, że należymy do Chrystusa, że chcemy i pragniemy być jak On.

Jak stawać się jak Chrystus? Trzeba Go poznawać. Czytać Ewangelię. Wmyślać się w Jego myśli. Patrzeć jak żył, jak myślał, co było dla Niego ważne, jakie decyzje podejmował. Pytać i szukać odpowiedzi dlaczego właśnie tak robił? Wsłuchiwać się w rytm Jego serca i według tego rytmu żyć.

W liturgii słowa Chrystus przybliża nam rzeczywistość Prawa Bożego. Gdy spojrzymy na Niego i Jego odniesienie do prawa Mojżeszowego, usłyszymy wprost: „nie przyszedłem znieść prawa, ale je wypełnić” (por. Mt 5, 17).

Być jak On, to wypełniać prawo na miarę naszego życia i powołania. Bóg dał Mojżeszowi dziesięć przykazań, i o tym właśnie prawie mówi Jezus. Patrząc na tę rzeczywistość, w kontekście czasów Chrystusa, nie wydawało się to takie proste. Dziesięć przykazań urosło do sześciuset trzynastu szczegółowych przepisów regulujących życie codzienne – przestrzeganie ich nie było błahostką.

Ewangeliczne spotkanie uczonego w Prawie z Chrystusem bardzo upraszcza nam to „faryzejskie” rozumienie i podejście do prawa. Jezus mówi o dwóch przykazaniach, które uczeni w Prawie doskonale znali: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”. Sześćset trzynaście streszcza do dwóch. Jezus wskazuje wprost, że wypełnieniem prawa jest miłość. Co to zatem znaczy kochać? To raczej każdy rozumie, ale tak jak ten ewangeliczny uczony w prawie często szukamy usprawiedliwienia. Bo miłość bywa niewygodna. Bo miłość jest wymagająca. Często wymaga rezygnacji z siebie, ofiary, oddania, zmiany planów, a z tymi sprawami często nam nie po drodze. Jezus nie dyskutuje z naszymi faryzejskimi usprawiedliwieniami, ale tak jak z uczonego w prawie wydobył odpowiedź na pytanie, które postawił: kim jest bliźni? – tak i z nas chce wydobyć odpowiedź, co to znaczy być chrześcijaninem, co to znaczy kochać.

Patrząc na Jezusa i poznając Go, widzimy drogę, na którą nas zaprasza. Zwycięską drogę krzyża. Posłuszny do końca przyjmuje wszystkie konsekwencje bycia wiernym i posłusznym Ojcu, aż po krzyż, aż po śmierć, aż po Zmartwychwstanie. A na koniec mówi: idź (chodź) i ty czyń podobnie. Przez zanurzenie w wodzie chrztu zostaliśmy zanurzeni w Chrystusa, w Jego śmierć i w Zmartwychwstanie. Jego życie płynie w nas. On w Eucharystii wzmacnia nas, uzdalnia, uświęca upodabnia do siebie. Poznaj chrześcijaninie godność swoją i żyj na mirę tego kim jesteś. „Polecenie to bowiem, które Ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem.”

WSKAZÓWKI DO REFLEKSJI

– Czy znam Jezusa? Kim on jest dla mnie? Jaki On jest?

– Co dla mnie znaczy być chrześcijaninem? Jak to rozumiem?

– Jakich usprawiedliwień szukam, aby uniknąć trudu życia z Chrystusem?

 

MODLITWA PO MEDYTACJI

Przyjdź Panie Jezu. Marantha.

Opracowała s. Anna Kotyra CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także