Liturgia w soczewce: XV niedziela zwykła, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, Ty ukazujesz błądzącym światło Twojej prawdy, aby mogli wrócić na drogę sprawiedliwości, spraw, niech ci, którzy uważają się za chrześcijan, odrzucą wszystko, co się sprzeciwia tej godności,
a zabiegają o to, co jest z nią zgodne.

Kolekta urzeka swoją prostotą – nic dodać, nic ująć.
Wskazuje na potrzebę spójności między wyznawaną wiarą a życiem.
Do podejmowania decyzji ukierunkowanych na tę spójność nieodzowne jest poznawanie
i przyjmowanie prawdy.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

I CZYTANIE Am 7, 12-15

Amazjasz, kapłan w Betel, rzekł do Amosa: «„Widzący”, idź sobie, uciekaj do ziemi Judy! I tam jedz chleb, i tam prorokuj! A w Betel więcej nie prorokuj, bo jest ono królewską świątynią i królewską budowlą». I odpowiedział Amos Amazjaszowi: «Nie jestem ja prorokiem ani nie jestem synem proroków, gdyż jestem pasterzem i tym, który nacina sykomory. Od trzody bowiem wziął mnie Pan i rzekł do mnie Pan: „Idź, prorokuj do narodu mego, izraelskiego!”»

PSALM RESPONSORYJNY Ps 85 (84)

Refren: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.
Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi:
oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom.
Zaprawdę, bliskie jest Jego zbawienie
dla tych, którzy Mu cześć oddają,
i chwała zamieszka w naszej ziemi.
Łaska i wierność spotkają się z sobą,
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie,
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.
Pan sam szczęściem obdarzy,
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim,
a śladami Jego kroków zbawienie.

II CZYTANIE Ef 1, 3-14

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów poprzez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym. W Nim mamy odkupienie przez Jego krew – odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski. Szczodrze ją na nas wylał w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia, przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli według swego postanowienia, które przedtem w Nim powziął dla dokonania pełni czasów, aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie jako Głowie: to, co w niebiosach, i to, co na ziemi. W Nim dostąpiliśmy udziału my również, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu – my, którzy już przedtem nadzieję złożyliśmy w Chrystusie. W Nim także i wy, usłyszawszy słowo prawdy, Dobrą Nowinę o waszym zbawieniu, w Nim również – uwierzywszy, zostaliście naznaczeni pieczęcią, Duchem Świętym, który był obiecany. On jest zadatkiem naszego dziedzictwa w oczekiwaniu na odkupienie, które nas uczyni własnością Boga, ku chwale Jego majestatu.

WERSET PRZED EWANGELIĄ Por. Ef 1, 17-18

Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

EWANGELIA Mk 6, 7-13

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!» I mówił do nich: «Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» Oni więc wyszli i wzywali do nawracania się. Wyrzucali też wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

MODLITWA NAD DARAMI

Wejrzyj, Boże, na dary błagającego Cię Kościoła i przemień je na Pokarm duchowy dla Twoich wiernych, aby przyjmując go wzrastali w świętości.

MODLITWA PO KOMUNII

Posileni Twoimi Darami, prosimy Cię, Boże, aby przez uczestnictwo w tym Sakramencie wzrastał w nas jego zbawienny owoc.

KOMENTARZ

Dzisiejsze czytania szkicują kontrast pomiędzy prawdą i fałszem, przejrzystością i zamętem. Prorok Amos zostaje nazwany widzącym (widzieć można tylko w świetle) złe duchy z Ewangelii są nieczyste (brudna szyba nie przepuszcza światła, kłamie na temat świata za oknem).
Prawda jest darem Ojca, który możemy przyjąć lub odrzucić:
Usłyszawszy słowo prawdy, Dobrą Nowinę o waszym zbawieniu, (…) uwierzywszy, zostaliście naznaczeni (…) Duchem Świętym
i przeznaczeni dla Ojca jako przybrani synowie.
Wciąż jednak kłamstwo może nas ściągnąć z drogi sprawiedliwości, powodując podział między życiem deklarowanym (synowie!) a rzeczywistym (niewolnicy…).
Modlitwa o prawdę jest konieczna i równocześnie ryzykowna – a nuż dowiem się o sobie czegoś niewygodnego? Upokarzającego? Ale nie ma innego wyjścia, tylko prawda – a raczej: Prawda – wyzwala.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Na ile mam świadomość planu Ojca wobec mnie? Co to znaczy, że mnie wybrał, abym był/a święty/a i nieskalany/a przed Jego obliczem?
Jak moje codzienne plany korespondują z Jego planem?
W jaki sposób szukam prawdy o sobie i o Nim?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Boże, przeniknij nasze serca swoim światłem, abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania. Umocnij nas w oczekiwaniu na odkupienie, które nas uczyni Twoją własnością, ku chwale Twojego majestatu.

s. Katarzyna Gizicka CHR

 

Zobacz także