Liturgia w soczewce: XV niedziela zwykła, rok A

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, Ty ukazujesz błądzącym światło Twojej prawdy, aby mogli wrócić na drogę sprawiedliwości, spraw, niech ci, którzy uważają się za chrześcijan, odrzucą wszystko, co się sprzeciwia tej godności, a zabiegają o to, co jest z nią zgodne.

Chrystus nas prowadzi, daje nam siebie, daje nam światło, wprowadza nas na drogę sprawiedliwości. We chrzcie świętym staliśmy się jedno z Nim, zapuściliśmy w Nim korzenie i zrośliśmy się z Nim, dlatego nazywamy się chrześcijanami czyli chrystusowymi. Być chrystusowym to być podobnym do Chrystusa. Być chrystusowym to żyć tak jako On żył, to działać tak jak On działał, to myśleć Jego kategoriami, wybierać według Jego kryteriów. Dziś cały kościół prosi o łaskę czyli o Chrystusa, którego obecność uzdalnia do życia w prawdzie, życia takiego do jakiego zostaliśmy wezwani, życia w Jedności z Nim i działania w zgodzie z Nim. Prosimy o łaskę czyli o obecność Chrystusa w naszym życiu, który czyni nas zdolnymi by odrzucać to co nie jest zgodne z naszym chrześcijańskim powołaniem.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

Pierwsze czytanie: Iz 55, 10-11

(…) słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa». 

Psalm: 65

Na żyznej ziemi ziarno wyda plony. 

Drugie czytanie Rz 8, 18-23

Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując przybrania za synów – odkupienia naszego ciała. 

Aklamacja przed Ewangelią:

Alleluja Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus, każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

Ewangelia: Mt 13, 1-23

Wy zatem posłuchajcie przypowieści o siewcy. Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze. Posiane na grunt skalisty oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia i jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje. Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne. Posiane wreszcie na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny.

Modlitwa nad darami

Wejrzyj, Boże, na dary błagającego Cię Kościoła i przemień je na Pokarm duchowy dla Twoich wiernych, aby przyjmując go wzrastali w świętości. 

Modlitwa po komunii

Posileni Twoimi Darami, prosimy Cię, Boże, aby przez uczestnictwo w tym Sakramencie wzrastał w nas jego zbawienny owoc.

KOMENTARZ

Dzisiejsze nauczanie Jezusa rozpoczyna się od zakreślania okoliczności, w których się znalazł. Jezus naucza z łodzi bo wielki tłum ciśnie się na Niego. Wszyscy chcą usłyszeć co mówi. W istocie ta sytuacja się nie zmieniła. Inne są jedynie okoliczności. Jezus nie przemawia z łodzi, ale z ambony przez osobę księdza. Jesteśmy wśród „tłumu” – ludzi, którzy znają Jezusa, chcą go słuchać, przyszli do tego kościoła specjalnie dla Niego. 

Jezus opowiadając przypowieść o siewcy, o roli, o plonach chce nam pokazać prawdę o nas samych, o tym ile naprawdę rozumiemy. Mówi o naszych wielkich pragnieniach, wyobrażeniach o nas samych i rzeczywistości, którą On widzi i którą chce nam pokazać. Dla wielu z nas obraz roli i siewcy jest niecodziennym obrazem. Na poziomie intelektu wyobrażenia pewnie nie jest to trudne do pojęcia, natomiast nie mamy doświadczenia co znaczy być siewcą, więc nie do końca potrafimy zrozumieć tą przypowieść. „Kto ma uszy niechaj słucha”. Jezus mówi wprost nie wszyscy pojmują. Można też w tej przypowieści usłyszeć Jezusowe pytanie o to jaką glebą jesteś? Zadaj sobie pytanie co rozumiesz z tej przypowieści? Czym jest Królestwo Niebieskie? Jaki plon przynosi w Twoim życiu słuchanie Słowa Bożego? Żeby pytania nie były abstrakcyjne, spróbuj przypomnieć sobie o czym Jezus mówił do ciebie w zeszłym tygodniu w niedzielę? Jakie słowo z Pisma Świętego dotknęło Cię ostatnio? Kiedy to było? Co zrobiłaś/łeś jak podtrzymałaś/łeś to słowo w sobie, w swoim sercu? Co się stało z tym słowem w Twoim życiu? Co je zagłuszyło? Jak szybko? A teraz z tymi odpowiedziami przejrzyj się w dzisiejszej Ewangelii i jeszcze raz zobacz, którą glebą naprawdę jesteś? Jakim jesteś chrześcijaninem?

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

  • Co z dzisiejszego słowa zachowasz na ten tydzień? Jakie poruszenie? Jak zadbasz, aby to słowo trwało w Tobie? 
  • Jakie uczucia rodzą się w Tobie gdy słyszysz jak Jezus mówi o tych, którzy są jak żyzna ziemia? Czy pragniesz tak właśnie żyć Słowem Bożym? Jak możesz wydawać większe plony?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Boże, Ty ukazujesz mi błądzącej/cemu światło Twojej prawdy, abym mogła/mógł wrócić na drogę sprawiedliwości, spraw, niech ja, która/y uważam się za chrześcijankę/nina, odrzucę wszystko, co się sprzeciwia tej godności, a zabiegam o to, co jest z nią zgodne.

 

Opracowała: s. Anna Kotyra CHR

Zobacz także