Liturgia w soczewce: XIV Niedziela Zwykła, rok C (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, Ty przez uniżenie się Twojego Syna podźwignąłeś upadłą ludzkość, udziel swoim wiernym duchowej radości * i spraw, aby oswobodzeni z niewoli grzechu osiągnęli wieczne szczęście.

– Syn Boży przez śmierć na krzyżu uzdrowił człowieka zranionego grzechem.

– Wyzwolenie z grzechu staje się źródłem duchowej radości dla każdego z nas i prowadzi do życia wiecznego.

TEKSTY LITURGII MSZY

I Czytanie – Iz 66, 10. 12-14c (Radość ery mesjańskiej)

Radujcie się wraz z Jerozolimą, weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie! Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy, którzy się nad nią smuciliście. Tak bowiem mówi Pan: «Oto Ja skieruję do niej pokój jak rzekę i chwałę narodów – jak strumień wezbrany. Ich niemowlęta będą noszone na biodrach i na kolanach będą pieszczone. Jak kogoś pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę; w Jerozolimie doznacie pociechy».

II Czytanie – Ga 6, 14-18 (Krzyż Chrystusa chlubą chrześcijan)

Bracia: Co do mnie, to nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata.

Ewangelia – Łk 10, 1-9 (Pokój królestwa Bożego)

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki… Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».

Wierzę…

On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. Zmartwychwstał trzeciego dnia jak oznajmia Pismo. Wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych; a Królestwu Jego nie będzie końca.

Modlitwa nad darami

Panie, nasz Boże, niech nas oczyści Ofiara, którą Tobie składamy, i niech z dnia na dzień doskonali nas w prowadzeniu życia godnego nieba.

Modlitwa po Komunii

Posileni tak wielkimi Darami, prosimy Cię, Boże, spraw, abyśmy korzystali z łaski dającej zbawienie i nigdy nie przestawali Cię wielbić.

 

 KOMENTARZ

Źródłem prawdziwej radości dla chrześcijan jest Dobra Nowina o zbawieniu – wierzymy, że Jezus Chrystus, wcielony Syn Boży, urodził się dla nas z Maryi w Betlejem, poniósł śmierć krzyżową w Jeruzalem za czasów Poncjusza Piłata, zmartwychwstał, ukazał się w ciele i teraz jako uwielbiony Pan, przez Ducha Świętego przychodzi do nas w swoim Kościele. Przez swoją Paschę Chrystus wyzwolił od grzechu upadłego człowieka. Słowo o zbawieniu głoszone przez Apostołów i ich następców do dziś uzdrawia chorych i oznajmia ludziom, że królestwo Boże jest blisko – na wyciągnięcie ręki. Jest to słowo skierowane do każdego z nas – wystarczy go przyjąć i korzystać z łaski dającej zbawienie, którą otrzymujemy na chrzcie.

Każdy z nas jest powołany do tego, by świadczyć o Chrystusie wobec braci – by umacniać się w wierze, by nieść Jego pokój tam, gdzie go nie ma. Przede wszystkim swoim codziennym życiem możemy głosić Dobrą Nowinę tym, którzy Chrystusa jeszcze nie spotkali albo którzy spotkali tylko karykatury Boga i chrześcijaństwa. Choć nie wszyscy wierzący w Chrystusa zawsze mają okazję, żeby o Nim ludziom opowiedzieć, to jednak każdy z nas może się modlić za tych, którzy są posłani, by głosić słowo zbawienia – wszyscy możemy prosić, żeby Pan wyprawił robotników, którzy będą mogli przygotowywać ludzi na Jego przyjście.

WSKAZÓWKI DO REFLEKSJI

– Czym jest dla mnie Dobra Nowina? Jak rozumiem zbawienie? Czy potrafię to odnieść do samego siebie – zgodzić się na to, że to ja osobiście potrzebuję wyzwolenia z grzechu i uzdrowienia?

– Czy świadomość tego, że Chrystus za mnie wydał samego siebie i przeszedł Paschę, jest dla mnie źródłem radości? Jeśli nie, dlaczego – czy jest coś, co mi przeszkadza, by się cieszyć z tego, że Jemu na mnie tak bardzo zależy?

– Jak odmawiam Wierzę… podczas niedzielnej Eucharystii? Czy traktuję go jako swoją osobistą modlitwę? Czy rozumiem, co poszczególne wersety oznaczają – zwłaszcza te, które mówią o wcielonym Chrystusie?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Boże, jak zadziwiające są Twe dzieła!
Niechaj Cię wielbi cała ziemia i niechaj śpiewa Tobie,
niech Twoje imię opiewa.

Przyjdźcie i patrzcie na dzieła Boga,
zadziwiających rzeczy dokonał wśród ludzi!
Przyjdźcie i słuchajcie mnie wszyscy, którzy boicie się Boga,
opowiem, co uczynił mej duszy.

Błogosławiony Bóg, który nie odepchnął mej prośby
i nie oddalił ode mnie swej łaski.

Opracowała s. Tereza Huspeková CHR CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także