Liturgia w soczewce: X niedziela zwykła, rok A

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, źródło wszelkiego dobra, wysłuchaj nasze pokorne prośby † i spraw, abyśmy przez
Ciebie natchnieni poznawali, co jest słuszne, * i z Twoją pomocą to wypełniali.

Dzisiejsza kolekta mówi nam o Bogu, który jest źródłem wszelkiego dobra. On jest w nas
sprawcą chcenia i działania. On pobudza w nas dobro i pomaga nam nim żyć.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

I czytanie – Oz 6, 3-6 (Bóg pragnie miłości)

 

Poznajmy, dążmy do poznania Pana; Jego przyjście jest pewne jak poranek, jak wczesny deszcz przychodzi On do nas, i jak deszcz późny, co nasyca ziemię.

«Cóż ci mogę uczynić, Efraimie, co pocznę z tobą, Judo? Miłość wasza podobna do chmur o świtaniu albo do rosy, która prędko znika. Dlatego ciosałem cię przez proroków, słowami ust mych pouczałem, a Prawo moje zabłysło jak światło. Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń».

Psalm responsoryjny – Ps 50 (49), 1bcd i 8. 12-13. 14-15

Temu, kto prawy, ukażę zbawienie.

Przemówił Pan, Bóg nad bogami, *
i wezwał ziemię od wschodu do zachodu słońca.
«Nie oskarżam cię za twoje ofiary, *
bo twe całopalenia zawsze są przede Mną».

«Gdybym był głodny, nie mówiłbym ci o tym, *
bo do Mnie świat należy i wszystko, co go napełnia.
Czy będę jadł mięso cielców *
albo pił krew kozłów?

Składaj Bogu dziękczynną ofiarę, *
spełnij swoje śluby wobec Najwyższego.
I wzywaj Mnie w dniu utrapienia, *
wyzwolę ciebie, a ty Mnie uwielbisz».

II czytanie – Rz 4, 18-25 (Wiara podstawą usprawiedliwienia)

Bracia: Abraham wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów, zgodnie z tym, co było powiedziane: «Takie będzie twoje potomstwo».

I nie zachwiał się w wierze, choć stwierdził, że ciało jego jest już obumarłe – miał już prawie sto lat – i że obumarłe jest łono Sary. I nie okazał wahania ani niedowierzania co do obietnicy Bożej, ale się umocnił w wierze. Oddał przez to chwałę Bogu i był przekonany, że mocen jest On również wypełnić, co obiecał. Dlatego też policzono mu to za sprawiedliwość.

A to, że policzono mu, zostało napisane nie ze względu na niego samego, ale i ze względu na nas, jako że będzie policzone i nam, którzy wierzymy w Tego, co wskrzesił z martwych Jezusa, Pana naszego. On to został wydany za nasze grzechy i wskrzeszony z martwych dla naszego usprawiedliwienia.

Aklamacja przed Ewangelią – Łk 4,18

Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność.

Ewangelia – Mt 9, 9-13 (Powołanie Mateusza na apostoła)

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» A on wstał i poszedł za Nim.

Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?»

On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Modlitwa nad darami

Boże, nasz Ojcze, wejrzyj łaskawie na naszą posługę, † przyjmij dary, które Ci składamy, * i pomnóż naszą miłość ku Tobie. 

Modlitwa po Komunii

Miłosierny Boże, niech uzdrawiające działanie Eucharystii uwolni nas od złych skłonności * i wprowadzi na prawą drogę. 

KOMENTARZ

Prorok Ozeasz mówi nam o pragnieniu Boga – Bóg chce być przez nas poznany. I chce tego bardziej, niż jakichkolwiek ofiar. Bez poznania Boga, troski o relację z Nim, nie będziemy umieli rozpoznawać Jego działania, Jego przychodzenia do nas. Bóg pragnie miłości, a powołanie Mateusza pokazuje nam o jaką miłość Mu chodzi i jaką kocha nas. 

Jezus powołuje celnika – dla Żydów to był zdrajca, kolaborant, grzesznik. Bóg przychodzi do człowieka, który jest, z punktu widzenia Prawa, bardzo niedoskonały, pełen grzechów, daleko od Boga. I właśnie z takim człowiekiem Jezus chce być i to nie na chwilę ale już na zawsze.

W naszym życiu też mogą pojawiać się ludzie, którzy może do nas nie pasują, z którymi nam nie po drodze. Najprościej byłoby się od nich odciąć ale Bóg zaprasza nas do innej postawy. On pragnie żebyśmy kochali, żeby dobro, które otrzymujemy od Niego, mogło być przekazane dalej.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– na czym opieram swoją wiarę? na miłości Boga czy na moich ofiarach?

– jak patrzę na drugiego człowieka? czy umiem przyjąć jego inność, niedoskonałość? czy nie staram się go „włożyć w swoje ramki”?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Miłosierny Boże, niech uzdrawiające działanie Eucharystii uwolni nas od złych skłonności * i wprowadzi na prawą drogę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

Opracowała: s. Monika Guzek CHR

Zobacz także