Liturgia w soczewce: Wielki Piątek – Liturgia Męski Pańskiej

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Modlitwa 1: „Pomnij, Boże, na swoje miłosierdzie, otaczaj nieustanną opieką i uświęcaj lud swój, dla którego Twój Syn, Jezus Chrystus, ustanowił paschalne misterium, przelewając swoją krew.”

TEKSTY LITURGII MSZY ŚWIĘTEJ

I czytanie – Iz 52, 13 – 53,12 (Przebity za nasze grzechy)

Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i bardzo wyrośnie. Jak wielu osłupiało na Jego widok – tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi – tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. Któż uwierzy temu, co usłyszeliśmy? Komu się ramię Pańskie objawiło?

Psalm responsoryjny – Ps 31

Ojcze, w Twe ręce składam ducha mego.

Panie, do Ciebie się uciekam,
niech nigdy nie doznam zawodu,
wybaw mnie w sprawiedliwości Twojej
!
W ręce Twoje powierzam ducha mego,
Ty mnie odkupisz, Panie, wierny Boże.

II czytanie – Hbr 4, 14-16; 5, 7-9 (Chrystus stał się sprawcą zbawienia dla wszystkich, którzy Go słuchają)

I chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają.

Ewangelia – J 18, 1 – 19, 42

Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: Oto wasz król!  A oni krzyczeli:  Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! Piłat powiedział do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza
cezarem nie mamy króla. Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano.

KOMENTARZ

Dzisiejsza, obfita Liturgia Słowa wprowadza nas w ofiarę Jezusa, która daje nam zbawienie. Nie tylko czytamy o tych wydarzeniach, ale przez Misterium stajemy się ich uczestnikami. Prorok Izajasza uświadamia nam w jak okrutny sposób będzie potraktowany Ten, Który ma dać odkupienie ludzkości. To prawda, z którą niejednokrotnie trudno nam się zmierzyć – zbawienie dokonuje się przez mękę krzyżową Jezusa Chrystusa. Jezus zaprasza byśmy razem z Nim złożyli w ofierze siebie, nasze historie, a także grzech prowadzący do śmierci. By razem z Nim powstać do życia w świętości. Słowa psalmu, którymi modli się sam Jezus dają nadzieje, ponieważ psalmista woła do Boga – Pana Nadziei. Jezus również woła do Ojca, by mógł w pełnym Jemu posłuszeństwie wypełnić Jego świętą wolę. Właśnie przez posłuszeństwo wyswobadza ludzkość z ciemności grzechu. I nas zaprasza do posłuszeństwa Bogu, Jego przykazaniom, do wierności przez Miłość. Opis Męki Jezusa według świadka św. Jana, przeprowadza nas od momentu Wieczernika, po wzgórze Golgoty. Ciężko trwać przy Jezusie, który poniżany, osamotniony, wycieńczony, wypełnia wolę Ojca, która jest ponad ludzkie siły. Jest to obraz naszej codzienności, która wielokrotnie jest ponad nasze siły. Ale Bóg chce nas przez to przeprowadzić by odbić w nas swoją łaską Miłość doskonałą, którą jest On sam.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Przejdź przez to rozważanie z otwartym serce. Zatrzymaj się na chwilę przy Jezusie i bądź Jego towarzyszem. Nie bój się tego bólu i cierpienia. Ucałuj Jego rany i pozwól by On, ucałował Twoją poranioną codzienność.

MODLITWA PO MEDYTACJI

Jezu, dodaj mi odwagi w codziennej wędrówce. Niech łaska Twoja umocni moją wiarę. Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną.

opr. s. Zofia Zagraba CHR

Zobacz także