Liturgia w soczewce: VIII Niedziela Zwykła, rok C (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, spraw, niech pod Twoimi rządami dzieje świata toczą się w pokoju, a Twój Kościół niech bez przeszkód Tobie służy.

– Odbiciem harmonii, która panuje w Bogu, i objawieniem Jego stylu życia jest Kościół w swojej najgłębszej naturze.

– On z kolei ma być zaczynem Bożego życia w świecie, zapowiedzią ostatecznego pokoju obejmującego całe stworzenie.

– Ten pokój, którego pragniemy, jest Bożym darem, konsekwencją przyjęcia Bożego panowania.

TEKSTY LITURGII MSZY

Pierwsze czytanie  Syr 27, 4-7

Jak o uprawie drzewa świadczy jego owoc, tak mowa o zamyśle serca człowieka.

Psalm responsoryjny Ps 92 (91)

Sprawiedliwy zakwitnie jak palma, rozrośnie się jak cedr na Libanie.

Zasadzeni w domu Pańskim rozkwitną na dziedzińcach naszego Boga.

Nawet i w starości wydadzą owoc, zawsze pełni życiodajnych soków,

aby świadczyć, że Pan jest sprawiedliwy, On moją Opoką i nie ma w Nim nieprawości.

Drugie czytanie 1 Kor 15, 54b-58

Kiedy już to, co śmiertelne, przyodzieje się w nieśmiertelność, wtedy sprawdzą się słowa, które zostały napisane: «Zwycięstwo pochłonęło śmierć. Gdzież jest, o śmierci, twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień?» Ościeniem zaś śmierci jest grzech, a siłą grzechu Prawo. Bogu niech będą dzięki za to, że dał nam odnieść zwycięstwo przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Przeto, bracia moi najmilsi, bądźcie wytrwali i niezachwiani, zajęci zawsze ofiarnie dziełem Pańskim, pamiętając, że trud wasz nie pozostaje daremny w Panu.

Werset przed Ewangelią Por. Flp 2, 15d. 16a

Jawicie się jako źródło światła w świecie, trzymając się mocno Słowa Życia.

Ewangelia Łk 6, 39-45

Jezus opowiedział uczniom przypowieść: Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta».

Modlitwa nad darami

Boże, składamy Tobie dary, które od Ciebie pochodzą, przyjmij je jako wyraz naszego oddania i spraw, aby Ofiara, która od Ciebie czerpie swoją wartość, wyjednała nam szczęście wieczne.

Modlitwa po komunii

Posileni Chlebem dającym zbawienie, prosimy Cię miłosierny Boże, spraw, aby Sakrament, który jest naszym Pokarmem na ziemi, zapewnił nam udział w życiu wiecznym.

KOMENTARZ

Ojciec, który odwiecznie wyraża się cały w swoim Synu-Słowie, objawił się w czasie w Jezusie z Nazaretu. My, ochrzczeni w imię Trójcy, jesteśmy wszczepieni w Ciało Chrystusa, stanowiąc Kościół. I tak jak w Jezusie odsłoniła się tajemnica wewnętrznego życia Boga, tak ma się ona również odsłaniać w nas, o ile w Nim trwamy.

Nawet i w starości wydadzą owoc, zawsze pełni życiodajnych soków,

aby świadczyć, że Pan jest sprawiedliwy, On moją Opoką i nie ma w Nim nieprawości.

Im bardziej świadomie będziemy czerpać życiodajne soki z sakramentów Kościoła, tym lepszy owoc wydamy i tym bardziej przekonujące będzie nasze świadectwo wobec świata, dramatycznie tęskniącego za życiem i pokojem. 

Jawicie się jako źródło światła w świecie, trzymając się mocno Słowa Życia.

Ta służba Kościoła, często naznaczona trudem, zakończy się, kiedy już to, co śmiertelne, przyodzieje się w nieśmiertelność. 

Wtedy sprawdzą się słowa, które zostały napisane: «Zwycięstwo pochłonęło śmierć. Gdzież jest, o śmierci, twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień?» 

 

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– Czy czerpię siłę z życiodajnych soków Kościoła, czyli z sakramentów? 

– Jak wygląda moja wdzięczność wobec Boga za nie?

– Jakiego Boga objawiam innym ludziom przez moje postawy, słowa, wybory?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Dziękuję, Panie, że za pośrednictwem Kościoła udzielasz mi swojego życia. Proszę, żebym nie marnował/a Twoich darów, ale przynosił/a dobre owoce przynoszące pokój światu.

Opr. s. Katarzyna Gizicka CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także