Liturgia w soczewce: Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty postanowiłeś wszystko poddać umiłowanemu Synowi Twojemu, Królowi Wszechświata, † spraw, aby całe stworzenie, wyswobodzone z niewoli grzechu, * Tobie służyło i bez końca Ciebie chwaliło.

– Dzisiejsza kolekta przedstawia nam Chrystusa jako Pantokratora – władcę, do którego należy cały kosmos i każdy aspekt rzeczywistości.
– Prosimy dziś Boga nie tylko za siebie, ale za całe stworzenie – aby zostało ono wyzwolone od skutków grzechu oraz aby wszystko było na chwalę Boga.

 TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

Antyfona na wejście

Baranek, który został zabity * godzien jest wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i uwielbienie, * Jemu chwała i panowanie na wieki wieków.

I Czytanie – Ez 34, 11-12. 15-17 (Chrystus zna swoje owce)

Ja sam będę pasł moje owce i Ja sam będę je układał na legowisku» – mówi Pan Bóg. «Zagubioną odszukam, zabłąkaną sprowadzę z powrotem, skaleczoną opatrzę, chorą umocnię, a tłustą i mocną będę ochraniał. Będę pasł sprawiedliwie».

II Czytanie – 1 Kor 15, 20-26. 28 (Królestwo Boże)

Chrystus zmartwychwstał jako pierwociny spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez Człowieka też dokona się zmartwychwstanie… Trzeba bowiem, ażeby królował, «aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy». Jako ostatni wróg zostanie pokonana śmierć. A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich.

Aklamacja przed Ewangelią

Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie. Błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi.

Ewangelia – Mt 25, 31-46 (Chrystus będzie sądził z uczynków miłości)

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały… Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić…
Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? (…) A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.

Modlitwa po komunii

Panie, nasz Boże, składamy Tobie Ofiarę pojednania † i pokornie Cię błagamy, * aby Twój Syn udzielił wszystkim narodom darów jedności i pokoju.

Antyfona na Komunię

Wszechmogący Boże, Ty nas posiliłeś Chlebem dającym życie wieczne; † spraw, abyśmy z radością byli posłuszni Chrystusowi, Królowi Wszechświata, * i mogli z Nim żyć bez końca w Królestwie niebieskim.

KOMENTARZ

Dzisiejsza liturgia mówi nam o nadejściu królestwa Bożego i panowaniu Chrystusa nad całą rzeczywistością. Spotykamy obraz Chrystusa–Pantokratora, potężnego władcy wszystkiego, którego panowaniu nie będzie końca. Jednocześnie jest On przedstawiony jako Dobry Pasterz, który troszczy się o owce i któremu zależy nawet na tych chorych, słabych, skaleczonych i zabłąkanych. Pan zna swoje owce i będzie je pasł sprawiedliwie – zagubionej nie porzuci, ale będzie ją chciał odnaleźć; chorej lub skaleczonej nie uśmierci, ale będzie ją umacniał i opiekował się nią. Jego sprawiedliwość jest sprawiedliwością pełną łagodności i troski o ludzi oraz całe stworzenie zranione grzechem.

W Ewangelii słyszymy, że do królestwa wchodzi się ze względu na miłość okazaną najmniejszym, którzy przez samo stworzenie są obrazem Chrystusa. Kiedy troszczymy się o innych ludzi, urzeczywistnia się już tu i teraz królestwo Bożego pokoju i pojednania. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego Pan daje nam pokarm na drogę – Chleb dający życie wieczne. Udział w Eucharystii pomaga nam, by nasze posłuszeństwo owemu prawu miłości, które przekazał nam Chrystus-Król, było radosne i pełne wdzięczności.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– Jak rozumiem panowanie Boga? Jak myślę o Bożej sprawiedliwości, o Bożej trosce o stworzenie? Co konkretnie to dla mnie oznacza?
– Czy jest dla mnie do pogodzenia obraz Boga sprawiedliwego z obrazem łagodnego Króla i Pasterza? Który z tych aspektów jest dla mnie bardziej oczywisty? Dlaczego?
– Czy dostrzegam obecność Chrystusa w innych ludziach? W których relacjach? Czy spotykam go w potrzebujących? Czy mogę zrobić jakiś konkretny uczynek miłosierdzia, który byłby moją „cegiełką” do budowania królestwa pokoju i pojednania?

MODLITWA PO MEDYTACJI – Ps 23(22)

Pan jest moim pasterzem, * niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć *na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, * orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach * przez wzgląd na swoją chwałę.
Stół dla mnie zastawiasz * na oczach mych wrogów.
Namaszczasz mi głowę olejkiem, * kielich mój pełny po brzegi.
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną * przez wszystkie dni życia
i zamieszkam w domu Pana * po najdłuższe czasy.

opr. s. Tereza Huspekova CHR

Zobacz także