Liturgia w soczewce: Przemienienie Pańskie, rok A

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

„Boże, Ty przy chwalebnym Przemienieniu Twojego Jedynego Syna potwierdziłeś tajemnice wiary świadectwem Ojców i ukazałeś chwałę, jaka czeka Twoje przybrane dzieci, spraw, abyśmy posłuszni głosowi Twojego umiłowanego Syna, stali się Jego współdziedzicami.”
– Przez przemienienie Jezusa, Bóg odkrywa nam prawdę o sobie;
– Bóg przemienieniem Jezusa, potwierdza, że jest On zapowiadanym przez Stary Testament;
– Przez posłuszeństwo Bogu, możemy mieć udział w chwale Jezusa.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚWIĘTEJ

I Czytanie – Dn 7, 9-10. 13-14 (Szata Jego była biała jak śnieg)

Patrzyłem, aż postawiono trony, a Przedwieczny zajął miejsce. Szata Jego była biała jak śnieg, a włosy Jego głowy jakby z czystej wełny. Tron Jego był z ognistych płomieni, jego koła z płonącego ognia. Strumień ognia się rozlewał i wypływał od Niego. Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy razy dziesięć tysięcy stało przed Nim. Sąd zasiadł i otwarto księgi.
Patrzyłem w nocnych widzeniach: a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie.

Psalm responsoryjny – Ps 97 (96), 1-2. 5-6. 9

Pan Bóg króluje ponad całą ziemią.

Pan króluje, wesel się, ziemio, 
radujcie się, liczne wyspy!
Obłok i ciemność wokół Niego, 
prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu.

Góry jak wosk topnieją przed obliczem Pana, 
przed obliczem Władcy całej ziemi.
Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa, 
i wszystkie ludy widzą Jego chwałę.

Ponad całą ziemię 
Ty jesteś wywyższony
i nieskończenie wyższy 
od wszystkich bogów.

II Czytanie – 2 P 1, 16-19 (Słyszeliśmy, jak ten głos doszedł z nieba)

Najmilsi: Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa, ale jako naoczni świadkowie Jego wielkości.
Otrzymał bowiem od Boga Ojca cześć i chwałę, gdy taki oto głos Go doszedł od wspaniałego Majestatu: «To jest mój Syn umiłowany, w którym sobie upodobałem». I słyszeliśmy, jak ten głos doszedł z nieba, kiedy z Nim razem byliśmy na górze świętej.
Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, i dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach.

Ewangelia – Mt 17, 1-9 (Twarz Jego zajaśniała jak słońce)

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.
Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.
A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

KOMENTARZ

Dzisiejsze Święto Przemienienia Pańskiego jest odsłonięciem przez Jezusa tego, że w chwale jest równy swemu Ojcu. Tą chwałę otrzymał On właśnie od Ojca. Wszelka chwała na ziemi pochodzi od Ojca, On jest Źródłem wszystkiego. Choć wiemy, że Jezus jest także Bogiem jak Ojciec, że jest współistotny Ojcu, to wszelka Jego chwała i moc pochodzi od Ojca. Otrzymał to przez posłuszeństwo Ojcu, wynikające z Miłości do Niego. Liturgia Słowa pokazuje nam właśnie Jezusa, który odsłania przed uczniami to, co jest Jego udziałem. Kolekta pokazuje, że również my możemy mieć udział w chwale Syna. Oznacza to, że nasze życie przez stałą więź z Synem Boga, kształtowanie naszego serca może zostać przemienione, w życie chwalebne. To udział w życiu samego Boga, który pragnie zbawienia człowieka. Prorok Daniel wraz z psalmistą opisują nam majestat i chwałę Boga. Święty Piotr w swoim liście daje świadectwo o wydarzeniu na Górze Tabor, zapewniając jednocześnie, że łaska, którą otrzymali od Boga jest jak lampa, która świeci w ciemnościach. Światło jest jednym z określeń Mesjasza. Apostoł zachęca nas byśmy czujnie trwali przy świetle.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– W jaki sposób prawda o tym, że Bóg zaprasza mnie do swojej chwały wpływa na moją codzienność?

– Czy wyrażam wdzięczność Jezusowi za to, że zaprasza mnie do udziału w Jego chwale?

– W jaki sposób słucham Syna Bożego i wypełniam wolę Boga?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Boże Ojcze dawco życia i miłości, prosimy umocnij naszą wiarę i obdarz nas łaską wierności wobec Twojego Syna. Jezu, Królu chwały, uświęć nas i prowadź byśmy mogli być uczestnikami Twojego Królestwa. Duchu Święty rozbudzaj w nas pragnienie bycia blisko Boga.
Chwała Ojcu przez Syna w Duchu Świętym.

Opr. s. Zofia Zagraba CHR

Zobacz także