Liturgia w soczewce: III niedziela zwykła, rok A (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, kieruj naszym życiem według swego upodobania, † abyśmy w imię Twojego umiłowanego Syna, * mogli obfitować w dobre uczynki.

W tej kolekcie prosimy Boga, by kierował naszym życiem – w ten sposób wyznajemy wiarę w to, że jest On wszechmogący, że jest Panem historii i że w sposób cichy i dyskretny jest On obecny w każdej chwili naszego życia.

Owocem tego oddziaływania mają być nasze dobre uczynki, spełnianie z miłości w imię Jego Syna.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

I Czytanie – Iz 8, 23b – 9, 3 (Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką)

Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele.

Psalm responsoryjny – Ps 27(26)

Pan moim światłem i zbawieniem moim, * kogo miałbym się lękać?
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana * w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny, * nabierz odwagi i oczekuj Pana.

II Czytanie – 1 Kor 1, 10-13. 17 (Jedność chrześcijan)

Upominam was, bracia, w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa, abyście żyli w zgodzie i by nie było wśród was rozłamów; abyście byli jednego ducha i jednej myśli.

Ewangelia – Mt 4, 12-23 (Słowa Pisma spełniły się na Chrystusie)

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: «Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło». Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie».

Antyfona na Komunię

Ja jestem światłością świata, * kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, * lecz będzie miał światło życia.

Modlitwa po komunii

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy zawsze się radowali Twoim Darem, * z którego czerpiemy nowe życie.

KOMENTARZ

Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką – tą światłością jest Chrystus. To On oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Jezus na początku swojej działalności publicznej osiadł w Kafarnaum – w mieście położonym przy szlaku handlowym, gdzie spotykali się ludzi różnych kultur i wyznań, który z łatwością mogli zanieść opowieść o Jezusie do swoich krajów. Właśnie w tym miejscu Jezus zaczął głosić Dobrą Nowinę i zachęcać do nawrócenia.

Czytając Ewangelie, poznajemy Chrystusa, który jest prawdziwym Obrazem Ojca. Jeśli trwamy przy Nim i rozważamy Jego słowo, stajemy się bardziej podatni na natchnienie Ducha Świętego, który chce nas prowadzić przez życie i nakłaniać nas do podejmowania dobrych decyzji. To On jest naszym światłem i zbawieniem, On jest Dawcą życie. Im bardziej zbliżamy się do Chrystusa, tym bardziej zbliżamy się do siebie nawzajem. Tylko w Nim możemy unikać rozłamów oraz żyć w zgodzie i pokoju w naszych rodzinach, wspólnotach, społeczeństwach ludzkich.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Jakie znaczenie ma dla mnie rozważanie słowa Bożego? Czy rozważanie Pisma ma wpływ na moje decyzje? Gdzie szukam światła do rozeznawania tego, co dobre?

W jaki sposób przejawia się w moim życiu moja relacja z Chrystusem? Jak mogę świadczyć wobec innych ludzi o Dobrej Nowinie, którą od niego usłyszałem? Czy jest jakieś miejsce, które uważam za swoje „osobiste Kafarnaum” – jakaś chwila, kiedy rzeczywiście usłyszałem po raz pierwszy głos Chrystusa? Czy wracam do tego doświadczenia?

W jaki sposób mogę wspierać dążenie do jedności i pokoju pośród chrześcijan? Pośród mojej rodziny lub wspólnoty?

MODLITWA PO MEDYTACJI [por. Ps 27]

Panie, Ty jesteś moim światłem i zbawieniem,
kogo miałbym się lękać?
Ty jesteś obrońcą mego życia,
przed kim miałbym czuć trwogę?
O jedno tylko Cię proszę:
żebym mógł zawsze przebywać w Twoim domu
po wszystkie dni mego życia,
abym kosztował Twojej słodyczy, Panie,
zawsze się radował Twoją świątynią.

Opr. s. Tereza Huspeková CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także