Liturgia w soczewce: II Niedziela Adwentu, rok A (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący i miłosierny Boże, † spraw, aby troski doczesne nie przeszkadzały nam w dążeniu na spotkanie z Twoim Synem, * lecz niech nadprzyrodzona mądrość kształtuje nasze czyny i doprowadzi nas do zjednoczenia z Chrystusem.

Dzisiejsza kolekta zwraca uwagę na to, że to co związane z naszym życiem może stanąć na drodze do spotkania z Bogiem. W tej modlitwie nie chodzi o to, żebyśmy odrzucili „nasze ziemskie sprawy”, ale żebyśmy umieli rozeznawać i mądrze wybierać, aby nasze życie już teraz stawało się nieustannym byciem z Bogiem.

TEKSTY LITURGII MSZY

I czytanie – Iz 11, 1-10 (Przyjście Mesjasza, króla sprawiedliwego)

Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się Odrośl z jego korzenia. I spocznie na niej Duch Pana, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pana. Upodoba sobie w bojaźni Pana. Nie będzie sądził z pozorów ni wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym w kraju wyda słuszny wyrok. Rózgą swoich ust uderzy gwałtownika, tchnieniem swoich warg uśmierci bezbożnego. Sprawiedliwość będzie mu pasem na biodrach, a wierność przepasaniem lędźwi. Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę. Niemowlę igrać będzie na norze kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać po całej świętej mej górze, bo kraj się napełni znajomością Pana na kształt wód, które przepełniają morze. Owego dnia to się stanie: Korzeń Jessego stać będzie na znak dla narodów. Do niego ludy przyjdą z modlitwą, i sławne będzie miejsce jego spoczynku.

Psalm responsoryjny – Ps 72, 1-2.7-8.12-13.17

Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie

Boże, przekaż Twój sąd Królowi, *
a Twoją sprawiedliwość synowi królewskiemu.
Aby Twoim ludem rządził sprawiedliwie *
i ubogimi według prawa.

Za dni Jego zakwitnie sprawiedliwość *
i wielki pokój, aż księżyc nie zgaśnie.
Będzie panował od morza do morza, *
od Rzeki aż po krańce ziemi.

II czytanie – Rz 15, 4-9 (Chrystus zbawia wszystkich ludzi)

Bracia: To, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję. A Bóg, który daje cierpliwość i pociechę, niech sprawi, abyście wzorem Chrystusa te same uczucia żywili do siebie i zgodnie jednymi ustami wielbili Boga i Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dlatego przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga. Mówię bowiem: Chrystus stał się sługą obrzezanych dla okazania wierności Boga i potwierdzenia przez to obietnic danych ojcom oraz po to, żeby poganie za okazane sobie miłosierdzie uwielbili Boga, jak napisano: „Dlatego oddawać Ci będę cześć między poganami i śpiewać imieniu Twojemu”.

Aklamacja przed Ewangelią – Łk 3, 4. 6

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

Ewangelia – Mt 3, 1-12 (Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu)

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: „Głos wołającego na pustyni: «Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego»”. Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy. A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: „Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: «Abrahama mamy za ojca», bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”.

Modlitwa nad darami

Wszechmogący Boże, daj się przebłagać naszymi pokornymi modlitwami i ofiarami, † a ponieważ brak nam zasług, które mogłyby za nami orędować, * wspomóż nas swoją łaską.

Modlitwa po Komunii

Posileni Pokarmem duchowym, pokornie błagamy Cię, Boże, † spraw, abyśmy przez udział w Eucharystii nauczyli się mądrze oceniać dobra doczesne * i miłować wieczne.

KOMENTARZ

W I czytaniu prorok Izajasz pokazuje wizję przyjścia Mesjasza i Jego królestwa. Cechą charakterystyczną tego królestwa jest pokój, którego źródło znajduje się w znajomości Boga. Możemy powiedzieć, że poznanie Boga staje się źródłem dobrych czynów ludzi.

Nie chodzi jednak o poznanie intelektualne ale o zbudowanie bliskiej, osobistej relacji z Bogiem. O poznanie, które jest przylgnięciem i upodobnieniem do Pana. Chrystus obecny w naszym życiu jest tym, który wprowadza pokój. Najpierw w nas samych, a poprzez nas, w środowisku, w którym żyjemy.

W Ewangelii św. Jan Chrzciciel nawołuje do nawrócenia. Do tego, żeby zrobić rewizję swojego życia i zobaczyć, co mnie przybliża do poznania Boga i spotkania z Nim, a co w tym przeszkadza. I nie chodzi tylko o rzeczy zewnętrzne, np. brak czasu na modlitwę, itp. Czasami przeszkody są wewnątrz nas. Zranienia, złe doświadczenia z przeszłości, niedokończone sprawy – to może nas blokować w relacji z Bogiem i w zaufaniu Mu. Bóg zaprasza nas, abyśmy na tyle, na ile jesteśmy w stanie, próbowali te przeszkody razem z Nim pokonywać.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– Jak wygląda moja relacja z Bogiem? Kim On dla mnie jest? Czy jest kimś bliskim i obecnym?

– Czy rozmawiam szczerze z Bogiem o tym co mnie spotyka, rani, czego nie rozumiem?

– Czy są takie sprawy, które przemilczam przed Bogiem, o których nie chcę z Nim rozmawiać?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Panie, dziękuję Ci, że Ty pierwszy wychodzisz mi na spotkanie. Że chcesz być Bogiem obecnym w moim życiu. Proszę Cię, o mądrość i odwagę stawania w szczerości i prawdzie wobec Ciebie i ludzi.

Opr. s. Monika Guzek CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także