Liturgia w soczewce: 4. niedziela zwykła, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

„Panie, nasz Boże, spraw, abyśmy chwalili Ciebie z całej duszy i szczerze miłowali wszystkich ludzi.”
– Bóg jest naszym Panem;
– Jesteśmy wezwani do wychwalani Go naszym życiem;
– Dzięki Jego łasce mamy kochać wszystkich jak braci

TEKSTY LITURGII MSZY ŚWIĘTEJ

I Czytanie – Pwt 18, 15-20 (Bóg obiecuje zesłać proroka)
Mojżesz powiedział do ludu: «Pan, Bóg twój, wzbudzi dla ciebie proroka spośród twoich braci, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. Właśnie o to prosiłeś Pana, Boga swego, na Horebie, w dniu zgromadzenia: Niech więcej nie słucham głosu Pana, Boga mojego, i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł». I odrzekł mi Pan: «Dobrze powiedzieli. Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co mu nakażę. Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów cudzych – taki prorok musi ponieść śmierć».

Psalm responsoryjny – Ps 95 (94), 1-2. 6-7c. 7d – 9
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie

Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem,
z weselem śpiewajmy Mu pieśni.

Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze,
klęknijmy przed Panem, który nas stworzył.

Albowiem On jest naszym Bogiem,
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.

II Czytanie – 1 Kor 7, 32-35 (Małżeństwo i celibat)

Bracia:
Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; ale po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu.

Ewangelia – Mk 1, 21-28 (Jezus naucza jak ten, który ma władzę)

W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego!  » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

KOMENTARZ

Liturgia Słowa dzisiejszego dnia pokazuje (szczególnie w pierwszej lekcji), że Bóg wzywa człowieka do słuchania Jego Słowa i życia według niego. Słuchając Słowa pozwalamy też na to, by słowo „słuchało nas”, tego co dzieje się w naszym wnętrzu. Stąd w Ewangelii reakcja opętanego na to, co mówi Jezus. Jezus przenika serce człowieka do tego stopnia, że to, co w człowieku nie jest z Boga od razu się odzywa. Wyraża siebie, wykrzykuje. Wielokrotnie ludzkie historie pokazują nam, że człowiek buntuje się przed Bogiem, a kiedy już się podda temu zaproszeniu do życia Jego łaską, nadaje ona sens i kształtuje człowieczeństwo i Miłość w człowieku. Stąd słowa Jezusa: „Milcz i wyjdź z niego.” Tylko Jezus może uspokoić ludzkie serce, które szarpane jest przez grzech, dylematy, rozdarcia czy rozproszenia. Jego łaska, Jego Miłość uspokaja i daje prawdziwe życie. Święty Paweł mając już doświadczenie więzi z Panem, na początku listu pisze: „Chciałbym abyście byli wolni od utrapień. (…) Byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu. Trwanie przy Bogu to nie życie bez problemów. Ale to życie, w którym Bóg kształtuje serce by kochało i przezwyciężało Miłością to, co po ludzku jest trudne. Nie raz owocem jest heroizm.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Co dzisiaj w moim życiu jest tym, co mnie od Boga odciąga? Co powoduje szarpanie w moim sercu? Czy sięgam do Pisma Świętego i czy pozwalam by Słowo Boga odkrywało przede mną samym to, co we mnie nie jest święte? Czy pragnę i współpracuję z bożą łaską?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Jezu, uzdolnij mnie do słuchania Twojego Słowa. Naucz mnie słyszeć to, co mówisz do mnie. Kształtuj we mnie pragnienie Twojego życia we mnie. Spraw abym swoim życiem Ciebie chwalił i kochał tych, których mi dajesz.
Chwała Ojcu przez Syna w Duchu Świętym.

opr. s. Zofia Zagraba CHR

Zobacz także