Liturgia w soczewce: 3 Niedziela Wielkanocna, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

Kolekta

Boże, Ty przywróciłeś młodość ducha swoim wiernym, zachowaj ich w radości i spraw, aby ciesząc się z odzyskanej godności przybranych dzieci Bożych z ufnością oczekiwali chwalebnego dnia zmartwychwstania.

Radość z odzyskanej godności przybranych dzieci Bożych oraz ufność w nadejście dnia naszego zmartwychwstania to dary, jakie otrzymujemy dzięki zmartwychwstaniu Jezusa. Są to łaski, które otrzymujemy w czasie chrztu świętego i jesteśmy zaproszeni, aby tymi darami żyć każdego dnia. Pytanie, które warto zadać to jak żyć łaską chrztu? Jak żyć darami, które zostały mi przekazane w czasie chrztu? Czy korzystam z sakramentów, do których mam dostęp dzięki łasce chrztu?

TEKSTY LITURGII MSZY ŚWIĘTEJ

I Czytanie: Dz 3, 13-15. 17-19 (Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa)

Piotr powiedział do ludu:

«Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy. Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami.

Lecz teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, tak samo jak zwierzchnicy wasi. A Bóg w ten sposób spełnił to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że Jego Mesjasz będzie cierpiał. Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone».

Psalm responsoryjny: 4, 2. 4 i 9

Ref. Wznieś ponad nami światłość Twoją, Panie.

Kiedy Cię wzywam, odpowiedz mi, Boże (…)
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj moją modlitwę.

II czytanie: 1 J 2, 1-5 (Chrystus jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy)

Dzieci moje, piszę do was, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika u Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata.

Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. Kto mówi: «Znam Go», a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała.

Ewangelia: Łk 24, 35-48 (Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma)

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam
Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.

Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego».

Modlitwa nad darami

Panie, nasz Boże, przyjmij świąteczne dary Kościoła, i skoro dałeś mu powód do tak wielkiego wesela, udziel mu pełnej radości wiecznej.

Modlitwa po komunii

Boże, nasz Ojcze, wejrzyj łaskawie na lud swój, który odnowiłeś przez Sakramenty dające życie wieczne, i doprowadź go do chwalebnego zmartwychwstania.

KOMENTARZ

Czytając dzisiejsze czytanie z Dziejów Apostolskich, a następie fragment Ewangelii można odnieść wrażenie, że w przedstawionych fragmentach zostały ukazane zupłenie inne osoby. W pierwszym czytaniu została ukazana postać apostoła Piotra, który z odwagą głosi Chrystusa Zmartwychwstałego. Z zalęknionego i niewiele rozumiejącego wydarzenia Jezusa, Piotr staje się odważnym świadkiem swojego Mistrza i ostatecznie oddaje życie za wiarę w Niego. Apostoł Piotr po zesłaniu Ducha Świętego nie mógł już nie dzielić się wiarą z innymi. Do tego zapraszają nas dzisiejsze czytania. Są wezwaniem dla nas do dzielenia się wiarą, do dawania świadectwa o Jezusie zmartwychwstałym. Chrystus przychodzi do uczniów w momencie, gdy oni rozmawiają ze sobą, gdy dzielą się między sobą doświadczeniem spotkania z Nim. Wiara jest nam dana po to, abyśmy się nią dzielili, a nie zamykali w sercu. Istnieje ryzyko, że wiara zamknięta w sercu zostanie zminimalizowana do spełniania przepisów i zasad. Chrześcijaństwo jest religią więzi, relacji, jest świadectwem a nie zasadą. W ostatnim zdaniu w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do każdego z nas, że jesteśmy świadkami Jego zmartwychwstania, a nie kronikarzami. Nakaz świadczenia jest konkretnym pragnieniem Jezusa, jakie zostawił uczniom, a także konkretnie każdemu z nas. Bycie świadkiem zobowiązuje. Chrystusa doświadcza się po to, żeby się Nim dzielić z innymi. Przyjmuję Chrystusa i przekazuję dalej, nie zatrzymuję tylko dla siebie. Logika Boża jest zupełnie inna od logiki ludzkiej, gdyż wiara jest pomnażana, gdy się nią dzieli. Bycie świadkiem powinno być „siłą, która rozwija pąki życia, prowadzi innych do przebudzenia ze snu”.

Uczniowie rozpoznali Jezusa przy łamaniu chleba. Dla pierwszych chrześcijan każda Eucharystia była wspominaniem Chrystusa zmartwychwstałego. Z Eucharystii możemy czerpać siły do dawnia świadectwa. Eucharystia jest tą rzeczywistością, w której mogę spotkać Jezusa mówiącego do mnie: „Dlaczego jesteś zmieszany i wątpliwości rodzą się w twoim sercu? Popatrz na moje ręce i nogi. Popatrz na moje przebite z miłości serce. Dotknij Mnie. Uwierz! To Ja jestem“.

PYTANIA DO REFLEKSJI

Czy wiara nie jest tylko moją prywatną sprawą, czy nie zamykam jej w swoim sercu nie dzieląc się z innymi swoim doświadczeniem Boga? Jakim świadkiem jestem ja? Kto dla mnie jest prawdziwym świadkiem Jezusa?

Jak przeżywam Eucharystię? Czy doświadczam w niej obecności i bliskości zmartwychwstałego Pana? Czy Eucharystia jest dla mnie ważną częścią świętowania niedzieli?

MODLITWA  

„Chlebie najcichszy,
otul mnie swym milczeniem
ukryj mnie w swojej bieli,
wchłoń moją ciemność.

Przemień mnie w siebie,
bym jak Ty stał się chlebem.
Pobłogosław mnie, połam,
rozdaj łaknącym braciom.

A ułomki chleba,
które zostaną,
Rozdaj tym,
którzy nie wierzą w swój głód.”

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Opr. s. Magdalena Cieślak CHR

Zobacz także